Powiększanie ust kwasem hialuronowym

jak wygląda zabieg i jakie można uzyskać efekty

Artykuł przeczytasz w: 7 min.

Powiększenie i modelowanie ust usieciowanym kwasem hialuronowym od lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Procedura cieszy się powodzeniem u kobiet w różnym wieku, z różnymi problemami, zarówno wśród właścicielek wąskiej czerwieni wargowej, jak i pań posiadających naturalnie pełne usta. Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego nie tylko pozwala uwydatnić usta i nadać im właściwy kształt, ale jest równie często stosowany w celu ich nawilżenia.

Powiększanie ust - najważniejsze informacje 
Cena:od 1300 zł do 1600 zł
Czas zabiegu:15-30 minut
Znieczulenie:maść znieczulająca
Reakcja skóry:zaczerwienienie, delikatny obrzęk, siniaczki
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 3-5 dni
Czas utrzymywania się efektów:zwykle 6-12 miesięcy
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

   

  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Czym jest kwas hialuronowy?
  • Jak wygląda powiększanie ust?
  • Zalecenia po zabiegu powiększania ust
  • Przeciwwskazania do zabiegu
  • Jakie mogą być skutki uboczne powiększania ust?
  • Efekty powiększania ust?
  • Ile kosztuje powiększanie ust?
  • Gdzie najlepiej zrobić zabieg?

  Czym jest kwas hialuronowy?

  Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem występującym naturalnie w organizmie człowieka. Ma szerokie zastosowanie w medycynie, m.in. w ortopedii, reumatologii, stomatologii, laryngologii. Stosowany jest także w farmacji, gdzie przedłuża trwałość leków o krótkim okresie półtrwania. Usieciowany kwas hialuronowy został zaaprobowany do użycia w medycynie estetycznej w 2007 przez FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków).

  Właściwości kwasu hialurnonowego

  Cząsteczki kwasu hialuronowego mają doskonałą zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu wiąże nawet 250 cząsteczek wody). Ponieważ z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w organizmie, a tym samym poziom nawilżenia skóry, kobiety chętnie korzystają z zabiegów uzupełniających jego niedobór. Już po jednym zabiegu usta stają się bardziej nawilżone, jędrne i sprężyste.

  Rynek oferuje szeroki wybór preparatów zawierających kwas hialuronowy, które różnią się między sobą:

  • sposobem pozyskania,
  • pochodzeniem,
  • rozmiarem cząsteczki,
  • stopniem usieciowania,
  • stężeniem kwasu hialuronowego,
  • twardością,
  • czasem wchłaniania,
  • rodzajem czynnika stabilizującego.

  Biorąc pod uwagę tak wiele zmiennych, ciężko wybrać najbardziej odpowiedni. Na pewno jednej ampułki preparatu nie można dzielić – są one zapakowane sterylnie, i jedna strzykawka nie może zostać zużyta na zabiegi u dwóch różnych osób. Warto jest zasięgnąć opinii lekarza, który pracuje na różnych preparatach i ma duże doświadczenie.

  Idealny wypełniacz powinien mieć niską zawartość czynnika sieciującego, jak największą kohezyjność (czyli spójność konsystencji), idealnie lokować się w tkankach, mieć przewidywalne efekty podania i lekką konsystencję. Winien powodować jak najmniej działań ubocznych i utrzymywać się jak najdłużej.

  Zobacz także: Lip lift (lifting ust)

  Jak wygląda powiększanie ust?

  Powiększenie ust to umieszczenie podskórnie implantu. Takie zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy. Procedurę można przeprowadzić wyłącznie u zdrowej, dorosłej osoby. Wszelkie aktywne infekcje, w tym niewyleczone zęby, stanowią przeciwwskazanie.

  Ile trwa zabieg?

  Zabieg nie wymaga większego przygotowania i trwa zazwyczaj 15-30 minut. Przed interwencją zbierany jest szczegółowy wywiad lekarski, następnie odbywa się ocena twarzy w spoczynku i podczas mimiki. Dyskutowane są realne możliwości korekty oraz oczekiwania pacjentki. Po ustaleniu wszystkich szczegółów, poinformowaniu o możliwych powikłaniach i skutkach ubocznych można przystąpić do wykonania zabiegu.

  Czy usta są znieczulane?

  Skóra i błona śluzowa ust znieczulane są maścią znieczulającą. W przypadku wyjątkowo wrażliwych pacjentek możliwe jest wykonanie znieczulenia stomatologicznego, które całkowicie eliminuje ból. Lekarz, w zależności od warunków anatomicznych, dobiera odpowiednią technikę.

  Techniki podawania kwasu

  Kwas hialuronowy można podawać liniowo lub z wykorzystaniem coraz popularniejszej techniki mikro-droplet (głównie za sprawą dermatologa opiekującego się Kim Kardashian), czyli podawania gęsto malutkich depozytów preparatu w obrębie ust. W trakcie jednej sesji można zastosować różne techniki, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt. Preparat można wprowadzić kaniulą (czyli dość długą, stępioną na końcu rurką) lub klasyczną igłą. Na rozkład preparatu kolosalny wpływ ma stan wyjściowy – kwasem możemy nie tylko powiększyć czerwień wargową, ale także eliminować asymetrię czy modelować kontur czerwieni wargowej.

  Ile preparatu się podaje?

  Podczas jednej sesji optymalną do podania objętością jest 1 ml preparatu i większość obecnych na rynku preparatów jest konfekcjonowana właśnie w takiej objętości. Po zabiegu wykonywany jest delikatny masaż ust. Poniżej zdjęcie ust Pacjentki wykonane tuż po zabiegu powiększania ust.

  Zalecenia po zabiegu powiększania ust

  Naturalną reakcją jest pojawienie się obrzęku, który wynika z podrażnienia tkanek i faktu, że kwas hialuronowy “ściąga” wodę z okolicznych struktur (stąd wynika też poprawa nawilżenia warg po zabiegu). Po zabiegu można stosować zimne okłady. Następnego dnia możliwy jest powrót do codziennych aktywności. Nie ma wówczas przeciwwskazań do nałożenia makijażu.

  24 godziny po zabiegu nie należy:

  • latać samolotem,
  • uprawiać sportu,
  • pić alkoholu,
  • palić papierosów.

  Obowiązkowa wizyta kontrolna u lekarza powinna odbyć się około 14 dni po zabiegu, aby ocenić efekt i skontrolować proces gojenia.

  Przeciwwskazania do zabiegu

  Zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym nie wykonuje się u osób:

  • mających jakąkolwiek infekcję, w tym opryszczkę, przeziębienie, zakażenie dróg moczowych,
  • w trakcie leczenia stomatologicznego (zaleca się pacjentom odczekanie minimum 2 tygodni od jego zakończenia – to samo dotyczy piaskowania czy wybielania zębów),
  • z nieuregulowanymi chorobami ogólnoustrojowymi, tj. cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym,
  • leczonych onkologicznie,
  • w ciąży bądź karmiących piersią,
  • z zaburzeniami krzepnięcia.

  Kwestią dyskusyjną pozostaje powiększenie ust u kobiet cierpiących na chorobę Hashimoto. Generalnie przy ustabilizowanym TSH, FT3 i FT4 oraz niskim poziomie przeciwciał zabieg można wykonać, jednak pacjentka musi mieć świadomość, że w trakcie zaostrzeń choroby preparat w ustach może puchnąć, co negatywnie wpływa na efekt estetyczny i może powodować dolegliwości bólowe.

  Zażywanie narkotyków i nierealistyczne oczekiwania także są przeciwwskazaniami.
  Palenie tytoniu i picie dużych ilości alkoholu negatywnie wpływa na proces gojenia, może go wydłużyć i przyspieszyć wchłanianie preparatu.

  Jakie mogą być skutki uboczne powiększania ust?

  Powiększenie ust nie jest zabiegiem lunchowym. Każdorazowo, podanie usieciowanego kwasu hialuronowego w obrębie twarzy, może spowodować określone powikłania. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem, ale występującym rzadko, jest zagrażająca martwica skóry i błony śluzowej. Jest ona konsekwencją podania kwasu do tętniczki końcowej, która prowadzi do zablokowania dowozu tlenu przez krew do wybranego obszaru.

  W razie wystąpienia bólu, zasinienia, zaburzeń czucia okolicy poddanej zabiegowi, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który wykonał zabieg!

  Zobacz także: Powikłania po zabiegu powiększania ust

  Czas ma tutaj kluczowe znaczenie. W takim wypadku kwas należy jak najszybciej rozpuścić hialuronidazą, podać leki przeciwpłytkowe i naczyniorozszerzające.

  Powikłania w postaci siniaków i obrzęków są bardzo częste i ustępują zazwyczaj samoistnie w ciągu kilku dni. Niektóre pacjentki mają tendencje do powstawania siniaków, są one więc bardziej prawdopodobne po tym zabiegu. Analogicznie, jeśli bardzo puchniemy przed miesiączką, prawdopodobnie usta będą przez kilka dni bardziej opuchnięte niż u koleżanki.

  Wbrew obiegowej opinii, zdarzają się reakcje uczuleniowe na podane substancje; od małych w postaci obrzęku, swędzenia, pieczenia, do uogólnionych, wymagających natychmiastowej interwencji leczniczej.

  Częstym, nagminnie obserwowanym powikłaniem, jest hiperkorekcja, czyli nienaturalnie nadmuchane, niepasujące do twarzy usta z “dzióbkiem”. Hiperkorekacja może wynikać z wadliwego podania preparatu czy jego przemieszczenia się – wtedy z pomocą również przychodzi hialuronidaza, którą może podać tylko lekarz.

  Po powiększaniu ust zdarzają się asymetrie, które można skorygować na wizycie kontrolnej. Bezpośrednio po zabiegu mogą także pojawić się grudki, które stopniowo zanikają. Nie jest jednak wariantem normy, jeśli się utrzymują. Wtedy możemy podejrzewać opóźnioną reakcję alergiczną lub powstanie biofilmu, co wymaga interwencji lekarskiej. Niezwykle rzadko, ale mogą wystąpić infekcje, wymagające antybiotykoterapii i rozpuszczenia preparatu.

  Efekty powiększania ust?

  Czas utrzymywania się efektów powiększania ust jest indywidualny. Zależy od stylu życia, używek oraz genetycznie uwarunkowanej aktywności enzymatycznej organizmu. Zaawansowana aktywność fizyczna, częste przebywanie w saunie czy na słońcu oraz stosowanie niektórych suplementów diety przyspieszą rozkład preparatu. Co oczywiście nie znaczy, że może wchłonąć się w miesiąc.

  W zależności od zastosowanego preparatu, efekty zwykle utrzymują się 6-12 miesięcy. Jeśli wybieramy się na pierwszy w życiu zabieg, warto zdecydować się na nieco lżejszy preparat, który będzie się utrzymywał krócej, za to da mniejsze odczyny pozabiegowe.

  Jeśli mamy bardzo wąskie usta, lekarz może zalecić ich ponowne powiększenie przed całkowitym wchłonięciem poprzedniego preparatu, aby stopniowo “zbudować” czerwień wargową.

  Powiększanie ust – efekty uboczne

  Warto pamiętać o tym, że źle wykonane powiększanie ust wiąże się często z asymetrią ust, wrażeniem zbyt “napompowanych” warg czy przerysowanym wyglądem. Podanie preparatu zbyt płytko może powodować jego prześwitywanie przez śluzówkę, a to z kolei tworzy wrażenie sinych ust. Wśród efektów ubocznych wymienia się także grudki, reakcje alergiczne czy infekcje. Najpoważniejszym stanem jest zagrażająca martwica skóry i błony śluzowej, dlatego objawy takie jak ból, zasinienia czy zaburzenia czucia w obszarze zabiegowym powinny skłonić pacjenta do kontaktu z lekarzem, który wykonał zabieg.

  Ile kosztuje powiększanie ust?

  Koszt zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym to 1300-1600 zł. Należy zwrócić uwagę, że ampułka otwartego preparatu jest dedykowana wyłącznie danej pacjentce, niezależnie od ilości zużytego kwasu hialuronowego. Nie istnieje możliwość dzielenia preparatu pomiędzy np. dwie koleżanki.

  Lekarz, po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentką i ocenie wizualnej stanu wyjściowego, ustala objętość kwasu niezbędną do uzyskania oczekiwanego efektu. Należy pamiętać, że doświadczony lekarz wie jakie ilości preparatu pozwolą mu przeprowadzić zabieg zgodnie ze sztuką medyczną i z uwzględnieniem zasad proporcji. Warto mu w tym względzie zaufać.

  Czasem satysfakcjonujące efekty można osiągnąć np. podając tylko 0,6 ml danego usieciowanego kwasu hialuronowego. Dobra praktyką jest bezpłatna wizyta kontrolna, która odbywa się około dwa tygodnie po zabiegu.

  Gdzie najlepiej zrobić zabieg?

  Zabieg powinien być wykonany przez doświadczonego lekarza, bowiem to od jego praktyki często zależy efekt końcowy. Odpowiednie zaplecze kliniczne zapewnia nam również bezpieczeństwo i komfort. Tylko lekarz może podać leki w razie wystąpienia rekcji alergicznej lub rozpuścić kwas w razie zagrażającej martwicy skóry i błony śluzowej.

  Jak wybrać odpowiedniego lekarza?

  Z pomocą mogą przyjść opinie, zamieszczane przez pacjentów na różnych portalach czy efekty pracy specjalisty. Zawsze dobrym sposobem uzyskania wiarygodnej rekomendacji jest rozmowa ze znajomym, zadowolonym z efektów zabiegu u danego specjalisty. Coraz popularniejsze stają się publikacje efektów swojej pracy na oficjalnych portalach o tematyce medycyny estetycznej. Można także, za pośrednictwem wiadomości prywatnej czy mailowo, wysłać pytania do wybranego lekarza.

  Przy wyborze specjalisty, u którego wykonany zabieg, warto kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem, a nie ceną. Bardzo niska cena procedury może sugerować zastosowanie nieodpowiednich preparatów, a tym samym narazić nas na przykre konsekwencje. Leczenie powikłań jest bowiem kosztowne. W większości sprawdzonych klinik, cieszących się poważaniem, zabieg powiększania ust wykonuje się na oryginalnych, dedykowanych i renomowanych preparatach. Pacjent zawsze powinien znać ich nazwę!

  Pacjentów zainteresowanych zabiegiem powiększania ust zapraszamy do kontaktu.

  Procedurę wykonujemy w placówkach we Wrocławiu i w Warszawie.

  Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na temat powiększania ust:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *