Krem SPF do twarzy (i nie tylko!)

Po co? Lekarz podpowiada!

Artykuł przeczytasz w: 3 min.

SPF (Sun Protection Factor) to oznaczenie, które symbolizuje ochronę przeciwko UVB. Przykładowo, jeśli bez żadnej ochrony, nasza skóra po 10 minutach na słońcu ulega uszkodzeniu (pojawia się rumień), to SPF 15 wydłuża ten czas do 150 minut (10 minut razy SPF 15). Niestety, jest to teoria. W praktyce czynniki zewnętrzne (wiatr, stopień nasłonecznienia, szerokość geograficzna), a także pot, rodzaj skóry itp., wpływają na efektywność tej ochrony. W związku z tym krem należy aplikować co 2-3 godziny.

  Zadaj pytanie lekarzowi
  Wypełnij poniższy formularz, aby zadać pytanie lekarzowi lub umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • UVA, UVB i UVC
  • Niedobór witaminy D?
  • Skuteczność ochrony zależy od stosowanej objętości preparatu
  • Mity nt. kremów z filtrem
  • Filtry mineralne czy filtry chemiczne?

  UVA, UVB i UVC

  W UE ochrona przeciwko UVA to 1/3 numer SPF lub oznaczenie P z plusami (polecam kupować kremy z 3 albo 4 plusami) lub oznaczenie broad spectrum. Potrzebujemy ochrony zarówno przed UVB, jaki UVA, więc inwestowanie w preparaty z SPF 10 czy 15 w ogóle odradzam.

  Niestety, różne kraje mają różne kwalifikacje ochrony przeciwsłoneczne, należy więc dokładnie czytać etykiety.

  Słońce emituje UVA, UVB i UVC. UVC jest prawie w całości zatrzymywane przez warstwę ozonową. Skórę uszkadza UVA i UVB.

  UVA to ok. 90% docierajacego do Ziemi promieniowania. Przenika przez szyby, chmury, jest to promieniowanie o wysokiej intensywności, penetruje skórę właściwą. Jest główną przyczyną fotostarzenia skóry, powoduje reakcje fotouczuleniowe, hipo- i hiperpigmentację, przyspiesza degradację kolagenu i elastyny w skórze, poszerzenie porów, wystąpienie teleangiektazji, w ekstremalnych przypadkach elastozę posłoneczną. Dawka kumuluje się przez całe życie, co skutkuje rozwojem nowotworów skóry.

  UVB to ok. 5% promieniowania docierającego do Ziemi, szyby i chmury je blokują. Jest to promieniowanie o niskiej intensywności, o nawiększym nateżeniu mieędzy 10 a 15:00. Dziuałą głownie na poziomie naskórka, przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry (czerniaka złośliwego, raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego).

  Niedobór witaminy D?

  W skórze zachodzi synteza prekursorów witaminy D. Mitem jest, że stosowanie ochrony przeciwsłonecznej powoduje niedobory tej witaminy. Przede wszystkim, nie ma kremu, który blokuje 100% UVA i UVB. SPF 50 blokuje ok. 98% promieniowania UVB.

  Po drugie, bardzo niewiele osób stosuje odpowiednią objętość kremów, aby uzyskać obiecywaną przez producenta ochronę.

  Po trzecie, UVA i UVB oddziałuje także na obszary skóry, na których nie ma kremu z SPF (np. owłosiona skóra głowy). To zupełnie wystarcza do syntezy w potrzebnym nam zakresie.

  Skuteczność ochrony zależy od stosowanej objętości preparatu

  Aby ochrona była skuteczna, musimy stosować zalecaną przez producenta objętość produktu na cm kwadratowy skóry (przykładowo, zakłada się objętość ok. 1/4 łyżeczki do herbaty na twarz).

  Zachęcam także do stosowania okularów przeciwsłonecznych (UVA i UVB mogę powodować rozwój zaćmy), kapeluszy, ubrań fotoodpornych.

  Mity nt. kremów z filtrem

  • Niektóre preparaty są wodoodporne

  Nie ma preparatów wodoodpornych, woda zmywa krem, należy się posmarować od nowa, po każdej kąpieli.

  • Preparaty z wysokim filrem blokują 100% promieniowania

  Nie ma preparatów blokujących 100% promieniowania (dlatego kremy spf 100 wprowadzają w błąd – kupujcie SPF 50 P4 plusy).

  • Wystarczy nałożyć rano krem BB/CC z SPF 50

  To dobrze, że mamy takie opcje. Zazwyczaj jednak kosmetyków z kolorem nakładamy zdecydowanie za mało pod kątem objętości, aby zapewniały odpowiednią ochronę. Tyczy się to również podkładów.

  • Jeśli mam bazę pod makijaż z filtrem SPF 30 i podkład z SPF 20, to jest to ochrona SPF 50

  Działanie preparatów nie sumuje się.

  Filtry mineralne czy filtry chemiczne?

  Filtry mineralne, inaczej fizyczne, odbijają promienie. Zazwyczaj są białe, ale istnieją preparaty BB i CC. Tworzą okluzję, więc mogą nie być optymalnym rozwiązaniem dla skór tłustych, problematycznych czy jako produkt pod makijaż. Bardzo łatwo zmywają się pod wpływem potu, wody.

  Filtry chemiczne, czyli organiczne, absorbują UVA i UVB, wnikają w naskórek i skórę. Należy je nałożyć 15-20 minut przed ekspozycją na słońce.

  Optymalne jest połączenie sił filtrów chemicznych i fizycznych, np. krem z SPF 50 pod makijaż (chemiczny), a w ciągu dnia, na makijaż, puder mineralny do poprawek i utrzymania odpowiedniego poziomu ochrony.

  Na rynku mamy tak duży wybór preparatów z ochroną przeciwsłoneczną, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam Was do wybrania się po próbki, które oferuje w swojej ofercie wiele drogerii i aptek, i znalezienie odpowiedniego produktu dla swojej cery. Nie warto narażać skóry na uszkodzenie przez promienie słoneczne, skórę mamy jedną na całe życie

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *