Hemoroidy - objawy i leczenie

Hemoroidy to struktury w kanale odbytu, z którymi rodzi się każdy człowiek. Są to poduszeczki wypełnione naczyniami krwionośnymi, których obecność bierze udział w trzymaniu gazów i stolca w odbytnicy (w połączeniu z funkcją zwieraczy). O chorobie hemoroidalnej mówimy wtedy, kiedy te fizjologiczne struktury zaczynają chorować.

hemoroidy leczenie

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Objawy:

  Najczęściej choroba hemoroidalna zaczyna się od

  • swędzenia w okolicy odbytu,
  • wycieku wydzieliny z odbytu,
  • pieczenia w tej okolicy.

  Zaawansowane objawy to m.in.:

  • krwawienie do muszli klozetowej,
  • krew widoczna na papierze toaletowym,
  • uczucie wypadnięcia guzka poza kanał odbytu.

  Wyróżniamy cztery stopnie choroby hemoroidalnej. Pierwsze dwa stopnie choroby obejmują powiększone guzki krwawnicze w kanale odbytu. W trzecim stopniu guzki wypadają poza kanał odbytu przy defekacji, ale cofają się samoistnie. W czwartym stopniu choroby guzki nie cofają się samoistnie lecz wymagają odprowadzenia do kanału odbytu palcem.

  Dlaczego nie wolno lekceważyć objawów?

  Niezwykle bolesnym powikłaniem choroby hemoroidalnej może być zakrzepica w obrębie hemoroidu i zakrzepica żylnego splotu okołoodbytniczego z zakrzepem brzeżnym. Takie powikłanie może wymagać leczenia operacyjnego i konieczna jest interwencja lekarska.

  Nie wolno lekceważyć objawów krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, ponieważ mogą one być spowodowane poważnymi chorobami innymi niż choroba hemoroidalna, na przykład rakiem jelita grubego. Z tego powodu przy objawach krwawienia z odbytu powinno się jak najszybciej zgłaszać do lekarza.

  Problem hemoroidów, który występuje bardzo często w populacji jest na tyle wstydliwy, że pacjent rzadko zgłasza się do lekarza na czas. Niestety podobne objawy jak przy hemoroidach mogą występować również w innych chorobach dolnej części przewodu pokarmowego. Na przykład owrzodzenie w raku odbytu może powodować krwawienia. Guz esicy lub odbytnicy może dawać krwawienia z odbytu świeżą krwią. Bardzo często pierwszym krokiem w diagnostyce krwawień z odbytu jest wykonanie bardzo szeroko dostępnej w Polsce kolonoskopii, czyli badania wnętrza jelita grubego giętkim aparatem z kamerą.

  Pomoc proktologa

  Proktolog, czyli specjalista chorób odbytu i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (najczęściej również chirurg), przeprowadza wywiad i badanie przedmiotowe, a następnie stawia diagnozę. Badanie jest najważniejszym elementem konsultacji proktologicznej, ponieważ pozwala rozpoznać wczesne stadia różnych nowotworów okolicy odbytu, a także rozpoznać inne choroby proktologiczne takie jak:

  Leczenie hemoroidów - metody:

  Metody leczenia hemoroidów można podzielić na zachowawcze i zabiegowe. Wśród metod zachowawczych można wyróżnić terapię doustną, czopki i maści, oraz postepowanie dietetyczne i postępowanie zmieniające tryb życia Pacjenta. Unikanie zaparć, odpowiednia dieta, redukcja masy ciała, duże spożycie płynów to tylko niektóre z interwencji, które łagodzą objawy ze strony hemoroidów.

  Wszelkie czopki i maści dostępne w aptece bez recepty mogą łagodzić objawy związane z chorobami odbytu. Nasiadówki z kory dębu, szarego mydła i innych „drogeryjnych” specyfików często przynoszą ulgę w chorobie.

  Z metod zabiegowych wyróżniamy metody mało inwazyjne oraz metody operacyjne. Najpopularniejszym małoinwazyjnym zabiegiem jest zakładanie na hemoroidy gumek metodą Barrona. Można również hemoroidy ostrzykiwać tzw. Pianką, czyli dokonywać na nich skleroterapii naczyń doprowadzających krew do splotów hemoroidalnych. Używana jest do tego substancja zwana aethoxysclerolem. Kolejną metodą zabiegową jest koagulacja hemoroidów laserem, czyli laserowe leczenie hemoroidów lub falą radiową.

  W Ars Estetica oferujemy Państwu szereg usług związanych z chorobami odbytu. Każde leczenie zabiegowe poprzedza konsultacja z badaniem anoskopowym i kwalifikacja do zabiegu.

  Metoda Rafaelo

  Metoda koagulacji hemoroidów falą radiową jest to stosunkowo młodą, ale uznaną metoda leczenia hemoroidów ambulatoryjnie. Używa się do tego celu emitera fal radiowych ze specjalną końcówką, którą wbija się w hemoroid pod znieczuleniem miejscowym. Zabieg jest krótki, bezbolesny i powoduje obkurczenie się hemoroidów oraz powstanie blizny, która wzmacnia ścianę odbytnicy i zapobiega nawrotom w przyszłości.

  Do najczęstszych powikłań należą ból i krwawienie, które jednak dość szybko ustępują po tym zabiegu. Ze względu na to, że w kanale odbytu fizjologicznie znajdują się 3 kolumny hemoroidów to zabieg zazwyczaj trzeba wykonać 3 razy – po jednym hemoroidzie w odstępach 6-tygodniowych.

  Hemoroidektomia sposobem Milligana-Morgana

  Operacyjnie można leczyć hemoroidy na wiele różnych sposobów, ale najczęściej wykonywaną w Polsce operacją jest hemoroidektomia sposobem Milligana-Morgana z różnymi modyfikacjami technicznymi. Operacja sposobem Milligana Morgana jest wykonywana w Polsce z refundacją NFZ, typowo pacjent pozostaje w szpitalu i typowo jest znieczulany przewodowo, czyli potocznie mówiąc tzw. „zastrzykiem w kręgosłup”.

  Warto również wspomnieć o alternatywnej metodzie zwanej operacją staplerową metodą Longo, chociaż ta metoda ostatnio traci na popularności z powodu częstych powikłań związanych z techniką jej wykonania. Kolejną metodą jest DGHAL czyli zabieg Morinagi polega na podkłuciu tętnic hemoroidalnych w kanale odbytu pod kontrolą USG Doppler w trakcie znieczulenia przewodowego.

  Co warto wiedzieć?

  Metody pośrednie o charakterze procedur „lunchowych” leczenia hemoroidów są coraz popularniejsze wśród Pacjentów z chorobami odbytu i pozwalają na leczenie bez konieczności hospitalizacji. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie stopnie choroby hemoroidalnej nadają się do leczenia ambulatoryjnie. Na przykład powikłane zakrzepicą hemoroidy IV stopnia należy leczyć w warunkach szpitalnych, najczęściej chirurgicznie.

  Należy pamiętać, że w obrębie kanału odbytu występuje wiele chorób innych niż hemoroidy. Dlatego zawsze przed podjęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem celem dokładnej diagnostyki. Problem w okolicy odbytu, dający dużo uporczywych objawów, można często szybko zlikwidować skuteczną interwencją leczniczą.

  Pacjentów zainteresowanych konsultacja w sprawie leczenia choroby hemoroidalnej  zapraszamy do kontaktu.

  W naszej placówce we Wrocławiu leczeniem proktologicznym zajmuje się dr Bogumił Bednorz.

  Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na temat hemoroidów, szczeliny odbytu i fałdów okołoodbytniczych.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wiadomość *