przyczyny, leczenie, zabiegi
Widoczne pory występują najczęściej u osób, które zmagają się z tłustą cerą. Na ich rozszerzenie wpływa nadprodukcja łoju. Redukcja ich widoczności możliwa jest m.in. dzięki zastosowaniu laserów.
Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Jej grubość jest uzależniona od lokalizacji. W jej skład wchodzą trzy warstwy: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Jest organem wydzielniczym, dlatego też w komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i ostatecznie rozpadowi. Powstaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek, tzw. łój.
Zapobiega on procesowi wysuszania skóry i zarazem jej nadmiernemu nawodnieniu. W przypadku skóry tłustej lub mieszanej następuje nadprodukcja łoju, przez co struktura skóry staje się nierówna i naturalnie niewidoczne gołym okiem pory stają się poszerzone i zauważalne.
Na zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych ma wpływ degradacja hormonalna, czyli wydzielanie hormonów o działaniu androgennym i estrogennym. W przypadku problemu z rozszerzonymi porami skóry jednym z podstawowych elementów, który warto podkreślić jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz gabinetowej.
Kosmetyki stosowane przy skórach tłustej i mieszanej powinny zawierać substancje bakteriobójcze, regulujące wydzielanie sebum, ale jednocześnie nie przesuszające i nie naruszające warstwy ochronnej naskórka.
Wśród zabiegów sprawdzających się w terapiach ukierunkowanych na zmniejszenie widoczności porów wymienia się laseroterapię (laser frakcyjny CO2) czy chociażby baby botox, którego efektem może być regulacja wydzielania łoju. Przydatne mogą okazać się również peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja laserowa.
Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami: