Brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie to problem, który dotyczy wielu kobiet. Zapoznaj się z artykułem, który w oparciu o medyczną wiedzę opisuje anatomię tkanek brzucha i pozwala zrozumieć procesy prowadzące do utraty elastyczności i wiotczenia skóry w tym obszarze.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Opis problemu
  • Czynniki determinujące
  • Który zabieg wybrać?

  Opis problemu

  Brzuch po porodzie bywa przyczyną kompleksów. Włókna tkanki łącznej, które nadają skórze elastyczność („rozciągliwość”) i wytrzymałość na działanie sił rozciągających, wytwarzane są głównie przez fibroblasty (komórki skóry). Jednak w czasie ciąży metabolizm fibroblastów ulega spowolnieniu, spowalniając jednocześnie syntezę włókien elastylowych i kolagenowych. Na strukturę włókien negatywny wpływ wywierają również ciążowe zmiany hormonalne – w efekcie obniża się ich wytrzymałość mechaniczna. Dochodzi do „pękania” włókien i ścieńczenia skóry; skóra staje się wiotka, a w miejscach największego naprężenia – szczególnie na brzuchu – pojawiają się rozstępy.

  Rozstępy skórne (striae distensae) mają postać równoległych, wrzecionowatych pasm ścieńczałej skóry pozbawionej przydatków i marszczącej się „bibułkowato”. W początkowym stadium są wyniosłe, obrzękowe, sino-czerwone i dobrze widoczne, z czasem ulegają zanikowi i stają białoróżowe.

  W czasie ciąży zachodzą zmiany również w mięśniu macicznym: zarówno anatomiczne, jak i fizjologiczne. Zwiększeniu ulegają włókna mięśniowe (ich długość i przekrój) oraz poziom uwodnienia tkanki łącznej. W rezultacie tych procesów dochodzi do znacznego powiększenia pojemności i masy macicy. Podczas połogu mięśnie prążkowane dna macicy i przepony miednicy stopniowo odzyskują napięcie, a dno macicy zaczyna się obniżać (o ok. 1 cm dziennie) od pępka w dół. Pod koniec pierwszego tygodnia połogu macica jest jeszcze wyczuwalna nad spojeniem łonowym; w 11. dniu po porodzie najczęściej już nie można jej wyczuć. Ale ciążowe uszkodzenia oraz znaczne rozciągnięcie mięśni i powięzi powłok brzusznych mogą prowadzić do rozstępu (rozejścia się) mięśni prostych brzucha (wzrasta ryzyko przepuklin). Natomiast nadmierne rozciągnięcie skóry grozi zrywaniem włókien elastycznych skóry i powstawaniem wspominanych rozstępów.

  Czynniki determinujące

  Wśród kluczowych mechanizmów wiotkości skóry i powstawania rozstępów w ciąży wymienia się:

  • czynniki hormonalne – zmiany hormonalne przyczyniają się do zaburzeń funkcjonowania fibroblastów i wpływają na modyfikacje struktury skóry właściwej (w ciąży wzrasta m.in. poziom estrogenów)
  • nadmierne rozciąganie skóry brzucha sprzyja zrywaniu regularnej sieci włókien kolagenowych; włókna elastynowe w obrębie rozstępu stopniowo zanikają
  • predyspozycje rodzinne do występowania rozstępów.

  Rozstępy ciążowe na skórze brzucha związane są m.in. z tempem powiększania się ciążowego brzuszka i jego obwodu. Ryzyko wystąpienia rozstępów rośnie, jeśli kobieta ciężarna szybko i znacznie przybiera na wadze.

  Rozstępy skórne dotyczą ok. 90% kobiet ciężarnych, najczęściej pojawiają się w 6.–7. miesiącu ciąży.

  Który zabieg wybrać?

  Większość zabiegów na brzuch po porodzie zalecanych w leczeniu wiotkości skóry i rozstępów jest przeciwwskazana w okresie ciąży i laktacji. Ich wykonanie należy planować po zakończeniu karmienia piersią.

  Zabiegi na rozstępy

  • Peelingi chemiczne

  Peelingi chemiczne wskazane są w terapii płytkich rozstępów; celem zabiegów jest złuszczanie i stymulacja miejscowej odbudowy włókien macierzy skóry. Zastosowanie znajdują peelingi kwasem glikolowym lub trójchlorooctowym.

  • Mikrodermabrazja

  Zabiegi złuszczania mechanicznego mogą stymulować przechodzenie keratynocytów z warstwy podstawnej do górnych warstw naskórka (turnover time), przyczyniając się do pogrubienia naskórka i spłycenia rozstępów.

  Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu pod skórę substancji aktywnych. Nakłucie (uraz) pobudza procesy regeneracyjne skóry, a podane śródskórnie lub podskórnie składniki aktywne stymulują odbudowę kolagenu, pobudzają krążenie i procesy naprawcze tkanek. Zalecana jest seria 3-6 zabiegów.

  Do substancji aktywnych wykorzystywanych w terapii rozstępów zalicza się:

  • krzemionkę organiczną,
  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
  • witaminy,
  • pirogronian sodowy,
  • polidezoksyrybonukleotydy.

   

  • Mikronakłuwanie skóry

  Dermapen to urządzenie przypominające nieduży wałek zaopatrzony w bardzo cienkie i krótkie igły. Mezoterapia mikroigłowa skóry silnie stymuluje wszystkie procesy naprawcze, poprawiając stan i jakość skóry oraz zwiększa skuteczność dostarczanych do skóry składników odżywczych. Dermapen, dzięki technologii „pulsujących” igieł, umożliwia precyzyjny dobór parametrów zabiegu i głębokości iniekcji. Zaleca się wykonanie serii 3 zabiegów w odstępach 4-tygodniowych. Podobnie jak w przypadku mezoterapii igłowej wywołane licznymi nakłuciami urazy skóry stymulują procesy regeneracyjne, a przez to procesy naprawcze tkanek.

  • Laseroterapia

  W terapii rozstępów wykorzystuje się lasery ablacyjne CO2 (10 600 nm) i Er:YAG (2940 nm), które odparowują i stymulują przebudowę zmian. Energia laserowa dociera do głębokich warstw skóry, pobudzając procesy regeneracji komórek oraz wpływając na poprawę krążenia krwi i limfy. Dobre efekty uzyskuje się w wyniku leczenia laserami frakcyjnymi, które powodują silne pobudzenie procesów gojenia i odnowy skóry dzięki dwojakiemu działaniu – dostarczeniu dużej ilości ciepła wspomagającego obkurczenie kolagenu i elastyny, a także dzięki powstałym urazom determinującym procesy regeneracyjne tkanek. Najczęściej zaleca się serię kilku do kilkunastu zabiegów w odstępach 4-6-tygodniowych. Laseroterapię warto uzupełnić mezoterapią zapewniającą odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry.

  Zabiegi na wiotkość skóry brzucha i nadmiar tkanki tłuszczowej

  Technologia Maximus TriLipo polega na jednoczesnym wykorzystaniu trójpolarnej fali radiowej (TriLipo RF) i dynamicznej aktywacji mięśni (TriLipo DMA). Efektem zabiegów jest miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej, drenaż limfatyczny płynu i poprawa napięcia skóry. Zaleca się wykonanie serii 6-10 zabiegów.

  • Ultrashape

  Zabiegi Ultrashape opierają się na zastosowaniu zogniskowanych fal ultradźwiękowych. Dedykowane są do napinania i ujędrniania skóry oraz redukcji zlokalizowanych depozytów tkanki tłuszczowych trudnych do usunięcia ćwiczeniami i dietą. Najczęściej zaleca się serię 3 zabiegów.

  • Velasmooth

  W urządzeniu Velasmooth wykorzystano technologię ELOS (Electro-Optical Synergy), oparta na trzech źródłach energii – mechanicznej, światła i prądu o wysokiej częstotliwości (RF). Podczas zabiegu podciśnienie łączone jest z podczerwienią IR (modelowanie sylwetki) i falą radiową (zwiększa jej skuteczność w ujędrnianiu skóry). Uchwycony fałd skóry, poddany działaniu fali radiowej o odpowiedniej częstotliwości i mocy, umożliwia uzyskanie optymalnych rezultatów. Zaleca się wykonanie serii 10 zabiegów 2 razy w tygodniu.

  Liposhock wykorzystuje falę uderzeniową (ShockWave) i skoncentrowane ultradźwięki o podwójnej częstotliwości – terapia pobudza mikrokrążenie i metabolizm komórek tłuszczowych, przyspiesza lipolizę i redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz stymuluje tworzenie nowych włókien kolagenowych i poprawia elastyczność skóry. Najczęściej zaleca się serię 6 zabiegów w tygodniowych odstępach.

  Zabiegi inwazyjne i metody chirurgiczne

  • Abdominoplastyka

  W niektórych przypadkach koniecznie może być leczenie chirurgiczne. Np. u pacjentek po wielu ciążach i z rozstępem mięśni brzucha mogą istnieć wskazania do wykonania abdominoplastyki (plastyki brzucha). Plastyka powłok brzusznych to duża operacja, która polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej; możliwe jest również wykonanie plastyki mięśni brzucha.

  W wyniku leczenia chirurgicznego dochodzi do wyraźnej poprawy wyglądu brzucha po ciąży, ale po zabiegu pozostaje blizna. Jednak doświadczony chirurg z reguły może zapanować linię blizny pooperacyjnej w taki sposób, by biegła wzdłuż granic jednostek estetycznych i by łatwo ukryć ją pod bielizną.

  • Liposukcja (klasyczna)

  Do inwazyjnych metod kształtowania sylwetki należy liposukcja – zabieg, który polega na rozbiciu i usunięciu nagromadzonych miejscowych zasobów podskórnej tkanki tłuszczowej w celu chirurgicznego skorygowania konturów i kształtów ciała. Tłuszcz z przestrzeni podskórnej usuwany jest za pomocą kaniul i strzykawek lub kaniul i próżniowego zasysania.

  Liposukcja laserowa (lipoliza laserowa) polega na usuwaniu tkanki tłuszczowej za pomocą lasera. Cienkie światłowody wprowadzane są pod skórę za pośrednictwem specjalnych kaniul. Jest to metoda mniej inwazyjna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Promieniowane laserowe rozbija komórki tłuszczowe i prowadzi do uwolnienia triglicerydów. Upłynnioną tkankę tłuszczową można pozostawić do wchłonięcia i wydalenia przez organizm lub wykorzystać delikatne, niskociśnieniowe zasysanie. Zabieg laserowy wpływa również na znaczną poprawę napięcia skóry i tkanki podskórnej.

  Liposukcja ultradźwiękowa, podobnie jak laserowa lipoliza, jest małoinwazyjną metodą redukcji tkanki tłuszczowej. Do uszkodzenia komórek tłuszczowych i oddzielenia ich od innych tkanek wykorzystuje się sondę emitującą ultradźwięki, a rozluźniona masa komórkowa jest odsysana.

  VASER Lipo HD to metoda, która – oprócz redukcji tkanki tłuszczowej – umożliwia „rzeźbienie” kształtów ciała. Jej efektem jest nie tylko płaski brzuch, ale też smukła i wysportowana sylwetka.

  Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!

   Polecane zabiegi

   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *