Blizny

Opis problemu

Blizny są konsekwencją chirurgicznego lub urazowego uszkodzenia powłok skórnych. W tracie tworzenia się blizny ranę wypełniają w ciągu kilku dni, a niekiedy tygodni, kolejne warstwy kolagenu. W prawidłowych warunkach blizna staje się bledsza, mniej uwypuklająca się ponad powierzchnię skóry, z czasem blednie i ostatecznie przyjmuję barwę perłową.

Rodzaje blizn

Rodzaje blizn:

  • Zanikowa (atroficzna) – widoczna w postaci niewielkiego zagłębienia na powierzchni, nieregularna, ale o wyraźnych granicach, kolorze zwykle jaśniejszym od otaczającej, zdrowej skóry, ze względu na brak komórek barwnikowych oraz melaniny w jej obrębie po zadziałaniu promieni słonecznych nie opala się jak reszta ciała; powstają najczęściej w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie.
  • Przerostowa – uniesiona względem otaczającej, zdrowej skóry i zwykle od niej jaśniejsza, podobnie jak odmiana zanikowa; jest wyraźnie odgraniczona, nieregularna, fragmenty sąsiadujące bezpośrednio ze zdrową skórą sprawiają wrażenie jakby wpełzały w jej obręb.
  • Bliznowce (keloidy) –  rozwijają się u osób szczególnie predysponowanych do zwiększonej aktywności komórek tkanki łącznej, nie tylko w wyniku urazu lub jako zejście pierwotnych zmian chorobowych, ale też samoistnie; wytworzona blizna wyglądem do złudzenia przypomina odmianę przerostową. Niekiedy różnicę można zauważyć w znacznym uniesieniu ponad otaczająca skórę oraz w tendencji do zwiększania rozmiarów w ciągu kilku miesięcy lub lat, czego nie obserwuje się w przypadku typowych blizn zanikowych oraz przerostowych.

Podział blizn ze względu na przyczynę:

  • Potrądzikowe
  • Pourazowe (m.in. pooparzeniowe, po skaleczeniach, po samookaleczeniu, po pogryzieniach przez psy)
  • Pooperacyjne

Który zabieg wybrać?

Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!

Proponowane zabiegi na blizny