Rozstępy to problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Występują w różnych obszarach i choć warto pamiętać o profilaktyce, to nie zawsze da się ich uniknąć.
Rozstępy to linijne zmiany ułożone równolegle lub promieniście. Początkowo są koloru czerwonego – jest to faza zapalna, nazywa się je rozstępami młodymi. Stopniowo, w miarę upływu czasu, stają się bledsze, przyjmują kolor białawoperłowy. Jest to faza zanikowa, a rozstępy przypominają blizny.
Występują często u kobiet ciężarnych, nastolatków w okresie dojrzewania, u osób otyłych, a także po stosowaniu steroidów miejscowo i ogólnie.
Bardziej predysponowane do powstawania rozstępów są młode kobiety o jasnej karnacji, z uwagi na delikatniejszą i z reguły cieńszą skórę.
Całkowite usunięcie rozstępów jest niemożliwe. Podobnie jak w przypadku innych blizn, możemy jedynie redukować ich widoczność. Wśród zabiegów, które polecane są przez lekarzy i kosmetologów wymienia się takie procedury jak laser frakcyjny CO2, mezoterapia igłowa czy mezoterapia mikroigłowa (Dermapen).
W pierwszej kolejności warto jednak udać się na konsultacje ze specjalistą, który po ocenie stanu wyjściowego, dobierze właściwą w danym przypadku terapię.
Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami: