chirurgia plastyczna Wrocław
Lifting twarzy (facelifting, facelift), czyli rytidektomia, w 2020 r. w Stanach Zjednoczonych był trzecim najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej (po rynoplastyce i blefaroplastyce). Celem interwencji jest chirurgiczne usuwanie widocznych oznak starzenia – redukcja niekorzystnych zmian poprzez wycięcie nadmiaru zwiotczałych tkanek i ich napięcie.
Lifting twarzy - najważniejsze informacje | |
---|---|
Cena: | od 15 000 zł |
Czas zabiegu: | ok. 3 h |
Znieczulenie: | zwykle jest to znieczulenie ogólne, w niektórych przypadkach miejscowe |
Rekonwalescencja: | 2 tygodnie |
Efekty: | usunięcie zmarszczek, pozbycie się nadmiaru skóry, podniesienie opadających kącików ust - efekt utrzymuje się 5-10 lat |
Dostępność: | Wrocław |
Zabiegi tego rodzaju w uproszczeniu dzieli się na powierzchowne (wykonywane ponad SMAS, które nie ingerują w jego układ) i głębokie (obejmują manipulacje w obrębie SMAS). Powierzchowne zabiegi faceliftingu można włączyć do zabiegów operacji głębokich (jako ich element).
SMAS (superficial musculoaponeurotic system, układ rozcięgnowy mięśni powierzchownych) to niejednorodna struktura położona poniżej tkanki podskórnej twarzy i szyi, zbudowana z tkanki włóknistej, tłuszczowej i elementów mięśni, która łączy znajdujące się poniżej mięśnie mimiczne ze skórą.
Wśród najistotniejszych (w zabiegach liftingu) warstw twarzy i szyi wymienia się:
Istnieje wiele metod operacyjnych. Najprostsze operacje, polegające na odpreparowywaniu i resekcji nadmiaru skóry, zostały udoskonalone w latach 70. XX w. przez napinanie warstwy powięziowo-mięśniowej (plastyka SMAS). Wkrótce opracowano cały wachlarz metod i modyfikacji – złożonego preparowania tkanek w różnych płaszczyznach. Zabiegi które obejmują podpowięziowe (SMAS), głębokie preparowanie (deep-plane) mogą skuteczniej uruchamiać przemieszczane en bloc tkanki wraz z tkanką tłuszczową okolic jarzmowych i zmniejszać napięcia skóry, dając długotrwałe efekty pozabiegowe.
Chirurgiczny lifting twarzy najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (rzadziej w znieczuleniu miejscowym).
Lifting twarzy skierowany jest na wybrane (nie wszystkie) zmiany – zależne od procesów starzenia się, szczególnie związane ze zwiotczeniem skóry (i działaniem siły grawitacji). Zabieg wskazany jest u pacjentów, którzy planują poprawić kontur twarzy, zaostrzyć kąt między linią żuchwy i szyi, usunąć „chomiki”, wygładzić niektóre zmarszczki, bruzdy nosowo-wargowe, unieść kąciki ust.
Ze względu na rozległość i czas trwania operacji (ok. 3-4 godzin) pacjent powinien być w dobrym stanie zdrowia (odpowiednio udokumentowanym).
Zabieg poprzedza konsultacja przedoperacyjna. Lekarz przeprowadza dokładne badanie fizykalne i analizę twarzy; na początku zbiera szczegółowy wywiad – można spodziewać się m.in. pytań o:
Ocenie poddaje się również jakość współpracy z pacjentem, jego gotowość do przestrzegania zaleceń okołozabiegowych i zachowania reżimu pooperacyjnego, a także oczekiwania pacjenta dot. wyników zabiegu (czy są realistyczne).
Przed zabiegiem należy wykonać badania zalecone przez lekarza: najczęściej morfologię, wskaźniki krzepnięcia, poziomu elektrolitów (Na+, K+), kreatyniny. W niektórych przypadkach może być wskazane wykonanie badania ogólnego moczu, EKG, RTG klatki piersiowej.
Ok. 7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków wpływających hamująco na krzepnięcie krwi.
Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym należy przez 6 godzin być na czczo.
Pacjent powinien zgłosić się do kliniki w dniu zabiegu o wyznaczonej godzinie, bez makijażu i biżuterii.
Podskórny lifting twarzy ma na celu poprawę napięcia zwiotczałej skóry twarzy, zwłaszcza jej dolnych pięter. Może być wykonany samodzielnie lub jako element zabiegu, który angażuje głębsze warstwy twarzy. Podczas operacji wycina się fragmenty skóry i tkanki podskórnej twarzy.
Cięcie prowadzi się na owłosionej skórze w okolicy skroniowej w odległości kilku centymetrów od linii włosów i ku górze od brzegu małżowiny usznej. Dalej – ku tyłowi wzdłuż odnogi obrąbka, po czym schodzi się na brzeg wolny skrawka, a następnie poniżej płatka ucha na tylną stronę małżowiny usznej, gdzie cięcie prowadzone jest powyżej bruzdy zausznej ku górze oraz łukowato ku dołowi.
Po podpreparowaniu tkanek płat skórno-tłuszczowy jest przesuwany, by zamknąć ranę bez napięcia. Płaty mocowane są ok. 1 centymetra powyżej małżowiny usznej i na szczycie cięcia zausznego.
Głęboki lifting twarzy (angażujący SMAS) jest bardziej skomplikowaną procedurą medyczną. Istnieje kilka typów liftingów angażujących SMAS:
Podczas zabiegów angażujących SMAS – warstwę mięśniowo powięziowej często wykonuje się plikację SMAS (zszycie „na zakładkę”), wycięcie paska SMAS i zbliżenie brzegów szwami, a także głęboki lifting SMAS (oddzielenie SMAS od warstw położonych głębiej i napięcie).
Na operowaną okolicę zakładany jest opatrunek, przed wypisem do domu lekarz zaleca terapię przeciwbólową, kontrole pooperacyjne i oszczędzający tryb życia przez ok. 2 tygodnie.
Lifting twarzy u mężczyzn może wymagać pewnych zmian, ze względu m.in. na różnice w przebiegu procesu starzenia twarzy, zarost i odmienności anatomiczne u obu płci. Wykonanie linii cięcia w okolicy skroniowej zależy od stanu jej owłosienia (często konieczne są modyfikacje). Cięcie u mężczyzn można też prowadzić w okolicy przedmałżowinowej, do przodu od skrawka w taki sposób, by zachować nieowłosiony obszar skóry.
W przypadku liftingu twarzy u mężczyzn metodą z wyboru jest deep plane facelift, polegający na preparowaniu poniżej warstwy mięśnia szerokiego szyi.
Po operacji niezbędna jest hospitalizacja (minimum przez dobę po zabiegu).
Lifting twarzy to zabieg chirurgiczny umożliwiający skuteczne usuwanie zwiotczenia i nadmiaru tkanek.
Podskórny lifting twarzy angażuje tylko powierzchowne warstwy twarzy, tzn. skórę i tkankę podskórną – jego efekty utrzymują się krócej niż efekty zabiegów głębokich (ok. 2 lata).
Głęboki lifting twarzy (angażujący SMAS) wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, jednak umożliwia uzyskanie trwalszych efektów – utrzymujących się do 10 lat.
W wielu przypadkach operacja polega na połączeniu podskórnego liftingu twarzy z zabiegami na warstwie SMAS.
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2-3 tygodniach (gdy ustąpi obrzęk). Na efekt ostateczny należy poczekać ok. 6 miesięcy.
Co prawda, po chirurgicznym faceliftingu poprawie ulegają tylko niektóre zmiany starzejącej się twarzy, ale to dzięki nim twarz wydaje się młodsza i atrakcyjniejsza.
Zabieg umożliwia:
Ślady interwencji chirurgicznej powinny być możliwie najmniej widoczne, a wygląd – jak najbardziej naturalny.
Bezwzględne:
Względne:
Cena liftingu twarzy zaczyna się od 15 000 zł.
Procedurę wykonujemy we Wrocławiu.
Zabieg przeprowadzany jest przez dr n. med. Ireneusza Siewierę.
Pacjentów zainteresowanych konsultacją z lekarzem zapraszamy do kontaktu.
Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami: