Rekonstrukcja płatka ucha

(po tunelach, po rozerwaniu)

Według dostępnych danych, w Stanach Zjednoczonych ok. 34% populacji między 18. a 50. rokiem życia ma przekłute uszy. Rekonstrukcja płatka ucha po przekłuciu/kolczykowaniu/tunelowaniu należy do najczęściej wykonywanych procedur z zakresu chirurgii plastycznej – przeprowadzanych ze względów estetycznych, zawodowych lub społecznych. Według szacunków, w wyniku rekonstrukcji i estetycznych korekt (po przekłuciu uszu, piercingu) liczba wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej małżowin usznych wzrosła o 81% (w latach 1997–2013).

Rekonstrukcja płatka ucha - najważniejsze informacje 
Cena:Rekonstrukcji rozerwanego ucha - od 1 200 zł
Plastyki płatka ucha po tunelach - od 3 500 zł
Czas zabiegu:ok. 1 h
Znieczulenie:miejscowe
Rekonwalescencja:szwy usuwanie 7. dnia po zabiegu
Efekty:ostateczny rezultat po 4-6 miesiącach
Dostępność:Wrocław

    Poproś o konsultację
    Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
    • Na czym polega chirurgiczna rekonstrukcja płatka ucha?
    • Wskazania do zabiegu
    • Jak przygotować się do zabiegu?
    • Przebieg zabiegu
    • Efekty rekonstrukcji płatków usznych
    • Przeciwwskazania
    • Lekarze wykonujący zabieg i cena

    Na czym polega chirurgiczna rekonstrukcja płatka ucha?

    W ostatnich dziesięcioleciach wśród młodych dorosłych popularnością cieszy się tunelowanie. Technika polega na przekłuwaniu płatka ucha z jego stopniowym rozszerzaniem i rozciąganiem (tzw. stretching) za pomocą specjalnych ozdób o coraz większej średnicy. W konsekwencji odnotowuje się coraz więcej przypadków częściowego lub całkowitego rozczłonkowania płatka małżowiny usznej z powodu urazu lub zbyt dużych/masywnych kolczyków, związanych z ryzykiem stopniowego ścieńczenia płatka i jego całkowitego rozerwania). Jednocześnie coraz większa liczba pacjentów poszukuje estetycznej rekonstrukcji i korekty deformacji (po naderwaniu/rozczłonkowaniu płatka małżowiny usznej lub zmian i ubytków tkanki po tunelach).

    Zwiększone zapotrzebowanie na korekcję płatka poszerzonego, naderwanego lub rozerwanego stanowi wyzwanie dla chirurgów plastycznych wykonujących rekonstrukcję. U pacjentów z „tradycyjnymi kolczykami” uraz (najczęściej naderwanie płatka ucha, rzadziej jego rozczłonkowanie) różni się od defektu obserwowanego po tunelach: okrągłego ubytku tkanki, którego średnica przekracza zwykle 5 mm.

    Zaproponowano wiele metod chirurgicznej rekonstrukcji płatka małżowiny usznej. Zabieg (w dużym uproszczeniu) polega zazwyczaj na odpowiednim opracowaniu i resekcji skóry oraz zszyciu ubytku.

    U pacjentów z defektem po tunelach zabieg polega na usunięciu pierścienia skóry, rekonstrukcji płatka małżowiny usznej z pozostałej tkanki oraz połączeniu płatka ze skórą policzka.

    Wskazania do zabiegu

    Wskazania do chirurgicznej rekonstrukcji płatka małżowiny usznej obejmują:

    • częściowe lub całkowite rozerwanie (rozczłonkowanie) płatka małżowiny usznej związane z urazem, noszeniem dużych/ciężkich kolczyków;
    • defekt płatka małżowiny usznej (okrągły ubytek tkanki) po tunelach.

    Jak przygotować się do zabiegu?

    Podczas konsultacji przedzabiegowej chirurg plastyk zbiera wywiad i przeprowadza badanie fizykalne, ocenia uszkodzenie/deformację płatka małżowiny usznej. Dokonuje doboru procedury rekonstrukcyjnej.

    Planowane zabiegi chirurgiczne małżowiny, zwłaszcza wykonywane w celu poprawy estetyki, wymagają rozmowy wyjaśniającej. Pacjent zostaje poinformowany o typowych zagrożeniach związanych z zabiegiem chirurgicznym (zakażenie, krwawienie – krwiak) oraz o ryzyku blizn, zniekształceń małżowiny usznej.

    Standardowe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej małżowiny usznej nie wymagają golenia głowy. Stosuje się tylko przylepną chustę chirurgiczną i ew. odgarnia włosy (świeżo umyte) z pola zabiegowego, zabezpieczając je klamerkami lub upinając w kucyk.

    7 dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków hamujących krzepnięcie krwi.

    Przebieg zabiegu

    Zabieg najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Chirurgiczna rekonstrukcja płatka małżowiny usznej może być zabiegiem ambulatoryjnym, wykonywanym w warunkach aseptycznych.

    Pacjent leży płasko na plecach na stole zabiegowym, z głową zwróconą do boku, zabezpieczoną zagłówkiem lub pierścieniem.

    Zabieg rozpoczyna dezynfekcja pola operacyjnego i podanie znieczulenia.

    Operacja polega na wycięciu fragmentu tkanki lub wykonaniu korekty zniekształcenia płatka małżowiny usznej. By uzyskać optymalne wyniki estetyczne, stosuje się różnorodne techniki chirurgiczne, np. wycięcie w kształcie litery „V” – wycięcie klinowe (często z dodatkowym „załamaniem”, by zmniejszyć napięcie). W przypadku większych zmian wycięcie klinowe można zmodyfikować na kształt litery „W”. Dodatkowy uskok w biegunie rany redukuje napięcie i zmniejsza ryzyko powstania przykurczu bliznowatego.

    Przy rozległych ubytkach tkanki i znacznym ścieńczeniu pozostałego pierścienia skóry może być konieczna pełna rekonstrukcja płatka małżowiny usznej – odtworzenie jego przedniej i tylnej powierzchni ze skóry podmałżowinowej (metodą Gavella). Podmałżowinowy płat skóry musi zawierać wystarczającą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, by uzyskać odpowiedni, pełny kształt płatka. Wycina się płat przesuwany (transpozycyjny) z dwoma niewielkimi płatami na jego końcu, z których zostanie utworzony wolny brzeg rekonstruowanego płatka małżowiny usznej. Oś przenoszonego płata skierowana jest ukośnie i tylno-dolnie – tak, by dalszy koniec płata znalazł się poza linią włosów. Płat uruchomionej skóry (z podskórną tkanką tłuszczową) zgina się wzdłuż pionowej osi i przyszywa do małżowiny. Po zszyciu wolnego brzegu płatka można wyciąć małe „psie uszy” (by usunąć zbędną skórę).  Ubytek w miejscu pobrania należy zamknąć (zamkniecie pierwotnie lub przez przesunięcie skóry).

    Szwy usuwane są podczas wizyty kontrolnej, ok. 7 dni po zabiegu.

    Efekty rekonstrukcji płatków usznych

    Chirurgiczna rekonstrukcja płatka małżowiny usznej jest procedurą stosunkowo bezpieczną i skuteczną. Możliwa jest rekonstrukcja stanu sprzed przekłucia lub korekta z odtworzeniem otworu do noszenia kolczyków.

    Początkowy efekt widoczny jest bezpośrednio po zakończeniu zabiegu; ostateczne wyniki leczenia uwidaczniają się po 4-6 miesiącach. Okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a blizna pozabiegowa (najczęściej) niewielka.

    Jeśli po zabiegu został odtworzony stan sprzed przekłucia płatka, można rozważyć jego ponowne przekłucie (nie wcześniej niż po upływie 2-3 miesięcy).

    Przeciwwskazania

    Wśród przeciwwskazań do chirurgicznej rekonstrukcji płatka małżowiny usznej wymienia się:

    • skłonność do przerostowego bliznowacenia lub powstawania bliznowców (keloidów);
    • ciążę;
    • ciężką chorobę sercowo-naczyniową z arytmią i nadciśnieniem;
    • uczulenie na leki znieczulające miejscowo;
    • leczenie przeciwkrzepliwe.

    Przyjmowanie inhibitorów agregacji płytek powinno zostać zawieszone przed zabiegiem chirurgicznym (na okres zalecony przez lekarza).

    Lekarze wykonujący zabieg i cena

    Cena rekonstrukcji rozerwanego ucha zaczyna się od 1200 złotych. Cena plastyki płatka ucha po tunelach od 3500 złotych. O ostatecznym koszcie procedury informuje lekarz, który po ocenie problemu i odbytej konsultacji, ocenia zakres zabiegu i jego cenę.

    Rekonstrukcja płatka ucha Wrocław

    Procedurę wykonujemy we Wrocławiu, a lekarze przeprowadzający rekonstrukcje płatka ucha to:

    • dr n. med. Ireneusz Siewiera
    • dr n. med. Agnieszka Burkacka

    Pacjentów zainteresowanych zabiegiem i konsultacją z lekarzem zapraszamy do kontaktu.

      Umów się na wizytę
      Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
      Wybierz miasto
      WrocławWarszawa
      Zadzwoń lub napisz!
      wsparcie
      Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

        Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
        Przedstaw się *
        Wybierz miasto *
        WrocławWarszawa
        Wiadomość *