(po tunelach, po rozerwaniu)
Według dostępnych danych, w Stanach Zjednoczonych ok. 34% populacji między 18. a 50. rokiem życia ma przekłute uszy. Rekonstrukcja płatka ucha po przekłuciu/kolczykowaniu/tunelowaniu należy do najczęściej wykonywanych procedur z zakresu chirurgii plastycznej – przeprowadzanych ze względów estetycznych, zawodowych lub społecznych. Według szacunków, w wyniku rekonstrukcji i estetycznych korekt (po przekłuciu uszu, piercingu) liczba wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej małżowin usznych wzrosła o 81% (w latach 1997–2013).
Rekonstrukcja płatka ucha - najważniejsze informacje | |
---|---|
Cena: | Rekonstrukcji rozerwanego ucha - od 1 200 zł Plastyki płatka ucha po tunelach - od 3 500 zł |
Czas zabiegu: | ok. 1 h |
Znieczulenie: | miejscowe |
Rekonwalescencja: | szwy usuwanie 7. dnia po zabiegu |
Efekty: | ostateczny rezultat po 4-6 miesiącach |
Dostępność: | Wrocław |
W ostatnich dziesięcioleciach wśród młodych dorosłych popularnością cieszy się tunelowanie. Technika polega na przekłuwaniu płatka ucha z jego stopniowym rozszerzaniem i rozciąganiem (tzw. stretching) za pomocą specjalnych ozdób o coraz większej średnicy. W konsekwencji odnotowuje się coraz więcej przypadków częściowego lub całkowitego rozczłonkowania płatka małżowiny usznej z powodu urazu lub zbyt dużych/masywnych kolczyków, związanych z ryzykiem stopniowego ścieńczenia płatka i jego całkowitego rozerwania). Jednocześnie coraz większa liczba pacjentów poszukuje estetycznej rekonstrukcji i korekty deformacji (po naderwaniu/rozczłonkowaniu płatka małżowiny usznej lub zmian i ubytków tkanki po tunelach).
Zwiększone zapotrzebowanie na korekcję płatka poszerzonego, naderwanego lub rozerwanego stanowi wyzwanie dla chirurgów plastycznych wykonujących rekonstrukcję. U pacjentów z „tradycyjnymi kolczykami” uraz (najczęściej naderwanie płatka ucha, rzadziej jego rozczłonkowanie) różni się od defektu obserwowanego po tunelach: okrągłego ubytku tkanki, którego średnica przekracza zwykle 5 mm.
Zaproponowano wiele metod chirurgicznej rekonstrukcji płatka małżowiny usznej. Zabieg (w dużym uproszczeniu) polega zazwyczaj na odpowiednim opracowaniu i resekcji skóry oraz zszyciu ubytku.
U pacjentów z defektem po tunelach zabieg polega na usunięciu pierścienia skóry, rekonstrukcji płatka małżowiny usznej z pozostałej tkanki oraz połączeniu płatka ze skórą policzka.
Wskazania do chirurgicznej rekonstrukcji płatka małżowiny usznej obejmują:
Podczas konsultacji przedzabiegowej chirurg plastyk zbiera wywiad i przeprowadza badanie fizykalne, ocenia uszkodzenie/deformację płatka małżowiny usznej. Dokonuje doboru procedury rekonstrukcyjnej.
Planowane zabiegi chirurgiczne małżowiny, zwłaszcza wykonywane w celu poprawy estetyki, wymagają rozmowy wyjaśniającej. Pacjent zostaje poinformowany o typowych zagrożeniach związanych z zabiegiem chirurgicznym (zakażenie, krwawienie – krwiak) oraz o ryzyku blizn, zniekształceń małżowiny usznej.
Standardowe zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej małżowiny usznej nie wymagają golenia głowy. Stosuje się tylko przylepną chustę chirurgiczną i ew. odgarnia włosy (świeżo umyte) z pola zabiegowego, zabezpieczając je klamerkami lub upinając w kucyk.
7 dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków hamujących krzepnięcie krwi.
Zabieg najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Chirurgiczna rekonstrukcja płatka małżowiny usznej może być zabiegiem ambulatoryjnym, wykonywanym w warunkach aseptycznych.
Pacjent leży płasko na plecach na stole zabiegowym, z głową zwróconą do boku, zabezpieczoną zagłówkiem lub pierścieniem.
Zabieg rozpoczyna dezynfekcja pola operacyjnego i podanie znieczulenia.
Operacja polega na wycięciu fragmentu tkanki lub wykonaniu korekty zniekształcenia płatka małżowiny usznej. By uzyskać optymalne wyniki estetyczne, stosuje się różnorodne techniki chirurgiczne, np. wycięcie w kształcie litery „V” – wycięcie klinowe (często z dodatkowym „załamaniem”, by zmniejszyć napięcie). W przypadku większych zmian wycięcie klinowe można zmodyfikować na kształt litery „W”. Dodatkowy uskok w biegunie rany redukuje napięcie i zmniejsza ryzyko powstania przykurczu bliznowatego.
Przy rozległych ubytkach tkanki i znacznym ścieńczeniu pozostałego pierścienia skóry może być konieczna pełna rekonstrukcja płatka małżowiny usznej – odtworzenie jego przedniej i tylnej powierzchni ze skóry podmałżowinowej (metodą Gavella). Podmałżowinowy płat skóry musi zawierać wystarczającą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, by uzyskać odpowiedni, pełny kształt płatka. Wycina się płat przesuwany (transpozycyjny) z dwoma niewielkimi płatami na jego końcu, z których zostanie utworzony wolny brzeg rekonstruowanego płatka małżowiny usznej. Oś przenoszonego płata skierowana jest ukośnie i tylno-dolnie – tak, by dalszy koniec płata znalazł się poza linią włosów. Płat uruchomionej skóry (z podskórną tkanką tłuszczową) zgina się wzdłuż pionowej osi i przyszywa do małżowiny. Po zszyciu wolnego brzegu płatka można wyciąć małe „psie uszy” (by usunąć zbędną skórę). Ubytek w miejscu pobrania należy zamknąć (zamkniecie pierwotnie lub przez przesunięcie skóry).
Szwy usuwane są podczas wizyty kontrolnej, ok. 7 dni po zabiegu.
Chirurgiczna rekonstrukcja płatka małżowiny usznej jest procedurą stosunkowo bezpieczną i skuteczną. Możliwa jest rekonstrukcja stanu sprzed przekłucia lub korekta z odtworzeniem otworu do noszenia kolczyków.
Początkowy efekt widoczny jest bezpośrednio po zakończeniu zabiegu; ostateczne wyniki leczenia uwidaczniają się po 4-6 miesiącach. Okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a blizna pozabiegowa (najczęściej) niewielka.
Jeśli po zabiegu został odtworzony stan sprzed przekłucia płatka, można rozważyć jego ponowne przekłucie (nie wcześniej niż po upływie 2-3 miesięcy).
Wśród przeciwwskazań do chirurgicznej rekonstrukcji płatka małżowiny usznej wymienia się:
Przyjmowanie inhibitorów agregacji płytek powinno zostać zawieszone przed zabiegiem chirurgicznym (na okres zalecony przez lekarza).
Cena rekonstrukcji rozerwanego ucha zaczyna się od 1200 złotych. Cena plastyki płatka ucha po tunelach od 3500 złotych. O ostatecznym koszcie procedury informuje lekarz, który po ocenie problemu i odbytej konsultacji, ocenia zakres zabiegu i jego cenę.
Procedurę wykonujemy we Wrocławiu, a lekarze przeprowadzający rekonstrukcje płatka ucha to:
Pacjentów zainteresowanych zabiegiem i konsultacją z lekarzem zapraszamy do kontaktu.