Mammoplastyka (zmniejszanie piersi)

chirurgia plastyczna Wrocław

Mammoplastyka ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej i części gruczołu piersiowego, podczas zabiegu można usunąć nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Oprócz zmniejszenia piersi często konieczne jest również przeniesienie kompleksu brodawka-otoczka w położenie anatomiczne.

redukcja i podniesienie piersi zdjęcia

Mammoplastyka - najważniejsze informacje 
Cena:17 000 - 25 000 zł
Czas zabiegu:2-4 h
Znieczulenie:znieczulenie ogólne
Rekonwalescencja:indywidualnie (zależy od zakresu operacji)
Efekty:ostetczne efekty widoczne kilka miesięcy po zabiegu
Dostępność:Wrocław

    Poproś o konsultację
    Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
    • Opis technologii
    • Wskazanie do mammoplastyki
    • Jak przygotować się do zabiegu?
    • Przebieg operacji zmniejszania biustu
    • Techniki chirurgiczne
    • Redukcja piersi przez liposukcję
    • Efekty
    • Przeciwwskazania
    • Lekarze wykonujący zabieg i cena

    Opis technologii

    Wybór metody leczenia zależy m.in. od tkanki, która dominuje w powiększonym gruczole piersiowym. Z reguły redukcja piersi wykonywana jest w trakcie zabiegu operacyjnego, obejmującego wycięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej i gruczołu. W niektórych przypadkach piersi można zmniejszyć, usuwając tylko nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry. Bardzo rzadko za problem odpowiada wyłącznie nadmiar tkanki tłuszczowej i zabieg można ograniczyć do liposukcji.

    Przerost piersi (macromastia, hipertrofia piersi) może być skutkiem znacznego wzrostu masy ciała lub zmian hormonalnych (związanych z okresem dojrzewania, ciążą i laktacją). Za wzrost i powiększenie gruczołów piersiowych odpowiadać mogą estrogeny, hormon wzrostu, FSH, prolaktyna, progesteron. Najczęstszą (bezpośrednią) przyczynę przerostu piersi stanowi przerost tkanki tłuszczowej i włóknistej, w mniejszym stopniu – tkanki gruczołowej. Przerost może wystąpić u pacjentek z prawidłowym poziomem estrogenów i liczbą receptorów w tkance gruczołowej. Problem często dotyczy kobiet w okresie okołomenopauzalnym.Rodzaje przerostu piersi

    Idealne piersi kobiece umownie określa się za pomocą równoramiennego trójkąta o boku 21 cm, który łączy otoczki brodawek sutkowych z szyjnym wcięciem mostka. Na podstawie wyników badań antropometrycznych ustalono prawidłowe wymiary piersi, dokonując pomiaru odległości między brodawką a połową obojczyka (średnio: 19–21 cm). Natomiast ustalona odległość od brodawki do linii pośrodkowej wynosi 9–11 cm; odcinek między  brodawką a fałdem podpiersiowym: 5–8 cm. Kompleks brodawka-otoczka powinien być umiejscowiony dogłowowo ponad fałdem podpiersiowym. Oczywiście są to wartości średnie i u każdej pacjentki chirurg dokonuje oceny i planowania zabiegu indywidualnie, posiłkując się doświadczeniem z poprzednich operacji.

    Prawidłowe wymiary piersi

    Wskazanie do mammoplastyki

    Mammoplastyka, czyli zabieg zmniejszenia piersi, często przeprowadzana jest ze wskazań medycznych. Przerost gruczołu piersiowego i nadmiar tkanki tłuszczowej mogą wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie.

    Wskazaniami do mammoplastyki mogą być:

    • bóle szyi i pleców
    • przewlekłe bóle głowy
    • bruzdy/odleżyny po ramiączkach od biustonosza; odparzenia, maceracja naskórka, wysypki i stany zapalne skóry w fałdach podpiersiowych
    • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
    • drętwienie kończyn górnych, zwłaszcza w zakresie unerwienia nerwu łokciowego
    • problemy podczas codziennej aktywności i funkcjonowania (dotyczące np. zakupu odzieży, poruszania się)
    • nieskuteczne leczenie zachowawcze (jak unormowanie masy ciała, noszenie specjalnych biustonoszy)
    • gigantomastia: młodzieńczy przerost piersi – choroba o nieustalonej etiologii, brak nieprawidłowości endokrynologicznych; najczęściej chorują dziewczęta między 11. a 14. rokiem życia. Przerost pojedynczej piersi z reguły przekracza 900 g. Regresje są rzadkością, dlatego wczesny zabieg operacyjny (tuż po zakończeniu fazy wzrostu) może zapobiec powikłaniom (leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny).

    Estetycznym wskazaniem do mammoplastyki jest potrzeba dostosowania rozmiaru biustu do sylwetki (nadmiernie duże piersi zaburzają proporcje i sprawiają wrażenie, że sylwetka jest masywniejsza). Wśród wskazań do zabiegu wymienia się również:

    • kompleksy i dyskomfort z powodu dużych piersi
    • asymetrię (jedna pierś znacznie większa od drugiej).

    Jak przygotować się do zabiegu?

    Wybór techniki zabieguPodczas planowania zabiegu redukcji piersi uwzględnia się:

    • rozmiar (średnicę) brodawki sutkowej
    • lokalizację nowych brodawek sutkowych (można ją określić, przenosząc lokalizację fałdu podpiersiowego na przednią część piersi)
    • cel: optymalny, naturalny wygląd piersi

    Jak przygotować się do zabiegu?

    Przebieg operacji zmniejszania biustu

    Zabieg mammoplastyki – zależnie od wielkości, kształtu i jakości gruczołu – polega na usunięciu jego części wraz z nadmiarem skóry i przemodelowaniu gruczołu w taki sposób, by stał się bardziej zwarty, jędrny i usytuowany wyżej.

    Zabieg powinien być precyzyjnie zaplanowany; na ciele pacjentki rysowane są linie. Zaznaczana jest linia pośrodkowa przednia od wcięcia szyjnego mostka do pępka. Oznaczane są południki piersi – przez zaznaczenie linii w kierunku dolnym: od środka obojczyka, przez brodawkę do linii podsutkowej (pozioma lokalizacja brodawki). Następnie przenosi się wysokość fałdu podpiersiowego na przednią powierzchnię klatki na południku piersi, wyznaczając wysokość brodawki sutkowej. Zaznacza się fałdy podpiersiowe i górne granice piersi; rysuje się linię od wcięcia mostka do brodawek i linie poziome: od brodawek do linii pośrodkowej.

    Przemieszczenie kompleksu otoczka-brodawka ku górze najczęściej planuje się na wysokość ok. 20 cm od środkowej części obojczyka. Brodawka piersiowa wraz ze zmniejszoną otoczką jest odpowiednio przemieszczana ku górze. Najczęściej usuwana jest środkowa część gruczołu wraz ze skórą pod brodawką, a boczne fragmenty są zszywane w taki sposób, by utworzyć rodzaj hamaka podtrzymującego pierś w nowej pozycji.

    Techniki chirurgiczne

    Istnieje wiele technik redukcji piersi; można podzielić je ze względu na kształt wyciętej skóry lub umiejscowienie szypuły zaopatrującej kompleks brodawka-otoczka (szypuła naczyniowo-nerwowa oznacza odnaskórkowaną skórę z tkanką podskórną).Podział technik operacyjnych ze względu na kształt wyciętej skóryPodział technik operacyjnych ze względu na lokalizację szypułyZabieg chirurgiczny najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Operację kończy warstwowe zszycie ran z pozostawieniem drenów. Zabieg trwa ok. 3 godzin. Przez okres 4-6 tygodni pacjentka powinna nosić specjalny biustonosz, który umożliwia odpowiednie ukształtowanie piersi. Dreny usuwane są między 1. a 3. dobą po operacji, szwy – po 8-10 dniach. Blizny pooperacyjne z biegiem czasu bledną i stają się praktycznie niewidoczne pod bielizną.

    Redukcja piersi przez liposukcję

    Liposukcja zazwyczaj stosowana jest w charakterze metody uzupełniającej redukcję piersi, zalecana pacjentkom, które chciałyby uniknąć blizn i ryzyka związanego z zabiegiem chirurgicznym. Zadowalające wyniki liposukcji można uzyskać w przypadku jędrnej, elastycznej skóry, z przewagą tkanki tłuszczowej nad gruczołową – wykazaną w badaniach przedzabiegowych (mammografia, USG).

    Liposukcja, jako samodzielna metoda leczenia, umożliwia zmniejszenie masy piersi, ale nadmiar skóry nie zostaje usunięty – estetyka piersi zależy od efektu obkurczenia skóry po zabiegu. Dlatego metoda jest niezalecana pacjentkom skarżącym się na opadanie piersi, ścieńczenie skóry i rozstępy. Wśród istotnych przeciwwskazań do liposukcji piersi wymienia się nieprawidłowości w miąższu (wykrywane podczas badań przedoperacyjnych).

    Efekty

    Podczas zabiegu redukcji piersi przez cięcie najczęściej usuwany jest nadmiar skóry i tkanki piersiowej; przesunięty zostaje kompleks brodawka-otoczka, co nadaje piersiom nowy, estetyczny wygląd.

    Efekty zabiegu mammoplastyki:

    • zmniejszenie masy i objętości piersi z zachowaniem jej odpowiedniego kształtu i wyglądu oraz zapewnieniem właściwego, anatomicznego położenia poszczególnych elementów piersi
    • redukcja piersi z podniesieniem (mastopeksja); remodelowanie gruczołu, powłoki skórno-tłuszczowej i przemieszczenie kompleksu brodawka-otoczka we właściwe miejsce (z zachowaniem jej czucia i ukrwienia)
    • wycięcie skóry gwarantujące beznapięciowe zamknięcie ran
    • ograniczenie powstawania blizn
    • optymalna ilości tkanki piersi, gwarantująca długotrwały efekt zabiegu
    • ustąpienie dolegliwości bólowych kręgosłupa
    • poprawa samopoczucia i jakości życia.

    Ostateczny efekt widoczny jest klika miesięcy po zabiegu.

    redukcja i podniesienie piersi zdjęcia redukcja i podniesienie piersi zdjęcia mammoplastyka i mastopeksja zdjęcia mammoplastyka i mastopeksja zdjęcia

    Przeczytaj również: Rekonwalescencja po operacji biustu

    Przeciwwskazania

    Przeciwwskazania do zabiegu:

    • choroby autoimmunologiczne
    • problemy hepatologiczne lub nefrologiczne
    • zaburzenia krzepliwości krwi
    • choroby sercowo-naczyniowe
    • przewlekłe infekcje
    • zmiany wykryte w przedoperacyjnych badaniach piersi.

    Lekarze wykonujący zabieg i cena

    Koszt mammoplastyki mieści się w granicach od 17 000 do 25 000 złotych. Ostateczną cenę ustala lekarz po zbadaniu pacjentki, doborze metody korekcji i tym samym zakresu planowanej operacji.

    Mammoplastyka (zmniejszanie piersi) Wrocław

    Zabieg przeprowadzamy we Wrocławiu, a lekarzem zajmującym się wykonywaniem zmniejszaniem piersi jest:

    • dr n. med. Wojciech Rybak
    • dr n. med. Agnieszka Burkacka

    Osoby zainteresowane konsultacją z lekarzem zachęcamy do kontaktu.

    W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

    Źródła:

    Hesamirostami M, Sarparast L, Bateni H et al. Supero-septum pedicle mammaplasty: A new modification for reduction mammaplasty. Aesthet Surg J. 2020;40:1080–1095.

    Greco R, Noone B. Evidence-Based Medicine: Reduction Mammaplasty. Plast Reconstr Surg. 2017;139:230e–239e.

    Ghareeb PA, Losken A. Safety and outcomes in rereduction mammaplasty: Single institution experience and review of the literature. Ann Plast Surg. 2017;78:141–144.

    Baumeister RG. Curtain type combined pedicled reduction mammoplasty with internal suspension for extensive hypertrophic and ptotic breasts. Br J Plast Surg. 2003;56:114–119.

    Kalliainen LK, Committee AHP. ASPS clinical practice guideline summary on reduction mammaplasty. Plast Reconstr Surg. 2012;130:785–789.

    DeLong MR, Chang I, Farajzadeh M et al. The central mound pedicle: A safe and effective technique for reduction mammaplasty. Plast Reconstr Surg. 2020;146:725–733.

    Qiao Q, Sun J, Liu C et al. Reduction mammaplasty and correction of ptosis: Dermal bra technique. Plast Reconstr Surg. 2003;111:1122–1130.

    2016 American Society of Plastic Surgeons National Plastic Surgery Statistics. Cosmetic & Reconstructive Procedure Trends.

    Ambaye AB, Goodwin AJ, MacLennan SE, et al. (2017) Recommendations for Pathologic Evaluation of Reduction Mammoplasty Specimens: A Prospective Study With Systematic Tissue Sampling. Arch Pathol Lab Med 141:1523–1528.

    Spaniol JR, Buchanan PJ, Greco RJ. Secondary reduction mammaplasty: does initial pedicle design matter? J Plast Surg Hand Surg. 2019;53:105–110.

    Cruz-Korchin N, Korchin L. Vertical versus Wise pattern breast reduction: Patient satisfaction, revision rates, and complications. Plast Reconstr Surg. 2003;112:1573–8;discussion 1579.

    Kerrigan CL, Slezak SS. Evidence-based medicine: reduction mammaplasty. Plast Reconstr Surg. 2013;132:1670–83.

    Corduff N, Taylor GI. Subglandular breast reduction: The evolution of a minimal scar approach to breast reduction. Plast Reconstr Surg. 2004;113:175–184.

    Mistry RM, MacLennan SE, Hall-Findlay EJ. Principles of breast re-reduction: a reappraisal. Plast Reconstr Surg. 2017;139:1313–1322.

    Guo K, Sun J, Qiao Q et al. Safety, efficacy, and modifications of the dermal bra technique for reduction mammaplasty and ptosis correction: A 10-year retrospective study. Plast Reconstr Surg. 2012;129:1237–1245.

      Umów się na wizytę
      Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
      Wybierz miasto
      WrocławWarszawa
      Zadzwoń lub napisz!
      wsparcie
      Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

        Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
        Przedstaw się *
        Wybierz miasto *
        WrocławWarszawa
        Wiadomość *