Plastyka wciągniętych brodawek

chirurgia plastyczna Wrocław

Plastyka wciągniętych brodawek to zabieg chirurgiczny, którego celem jest trwałe przywrócenie prawidłowej projekcji i kształtu brodawki sutkowej oraz minimalizacja blizn.

wciągnięte brodawki sutkowe

Plastyka wciągniętych brodawek - najważniejsze informacje 
Cena:od 4000 zł
Czas zabiegu:1-2 h
Znieczulenie:zwykle miejscowe
Rekonwalescencja:w okresie pooperacyjnym może pojawić się obrzęk i nadmierna wrażliwość brodawek sutkowych (ustępująca samoistnie)
Efekty:widoczne po ok. 2 tygodniach
Dostępność:Wrocław

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Na czym polega plastyka wciągniętych brodawek?
  • Wskazania do plastyki brodawek
  • Jak przygotować się do zabiegu?
  • Przebieg zabiegu
  • Efekty plastyki wciągniętych brodawek
  • Przeciwwskazania
  • Lekarze wykonujący zabieg i cena

  Na czym polega plastyka wciągniętych brodawek?

  Inwersja (wciągnięcie) brodawek sutkowych to stosunkowo częsty stan, który może być źródłem nie tylko problemów estetycznych, ale również psychologicznych i funkcjonalnych (trudności podczas karmienia piersią, miejscowe podrażnienia, infekcje).

  Standardowa wysokość brodawki sutkowej wynosi 0,9 cm.

  Inwersja brodawek sutkowych została po raz pierwszy opisana w 1840 r. przez A. P. Coopera; oznacza cofniętą brodawkę, usytuowaną poniżej płaszczyzny otoczki sutkowej. Wciągnięte brodawki to problem, który może mieć charakter wrodzony lub nabyty, występować jednostronnie lub obustronnie i mieć różne stopnie nasilenia. Wklęsłe brodawki najczęściej obserwuje się inwersje wrodzone, zależne od hipoplazji i retrakcji przewodów mlecznych, związanych z otaczającymi włóknistymi pasmami u podstawy brodawek sutkowych. Inwersje nabyte mogą być wtórne do raka sutka, zapalenia gruczołu piersiowego, operacji piersi lub karmienia piersią.

  Nowe badania nad patogenezą wrodzonej inwersji brodawki sutkowej wskazują, że problem zależy przede wszystkim od skrócenia przewodów mlecznych, braku tkanek podporowych i obecności włóknistych pasm, powodujących retrakcję u podstawy brodawki.

  Chirurgiczne leczenie cofniętych brodawek sutkowych rozważa się najczęściej przy inwersji stopnia drugiego lub trzeciego.

  Technika chirurgiczna dobierana jest indywidualnie dla każdego przypadku. Leczenie można przeprowadzić metodą z przecięciem przewodów mlecznych lub pozwalającą (częściowo lub całkowicie) zachować przewody mleczne. Do stabilizacji brodawki wykorzystać można m.in. płaty skórne i specjalne szwy.

  Wskazania do plastyki brodawek

  W 1999 r. Han i Hong zaproponowali klasyfikację wciągnięcia brodawki sutkowej:

  • inwersja I stopnia (włóknienie minimalne lub brak włóknienia, normalne przewody mleczne) – brodawka może być ręcznie wyciągnięta i utrzymywać się na powierzchni bez cofnięcia;
  • inwersja II stopnia (obecne włókninie średniego stopnia, przewody mleczne są lekko wciągnięte – najczęściej nie jest konieczne ich odcięcie w celu uwolnienia brodawki) – możliwe jest ręczne wyciągnięcie brodawki sutkowej (trudniej niż w stopniu I), ale brodawka ma tendencję do inwersji;
  • inwersja III stopnia (cechy ciężkiego włóknienia, niewystarczająca ilość tkanki łącznej, przewody mleczne krótkie i znacznie cofnięte) – ręczne wyciągnięcie brodawki jest znacznie utrudnione; brodawka nie może utrzymać się w pozycji wysuniętej (zaraz się cofa).

  Korektę chirurgiczną wklęsłych brodawek rozważa się u pacjentek z inwersją stopnia II i III, zazwyczaj ze względów estetycznych i/lub funkcjonalnych (profilaktyka problemów podczas karmienia piersią). U mężczyzn zabieg chirurgiczny najczęściej wykonuje się tylko z przyczyn estetycznych.

  Jak przygotować się do zabiegu?

  Kwalifikacja do chirurgicznego leczenia wciągniętych brodawek sutkowych odbywa się podczas konsultacji przedzabiegowej, na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i badań dodatkowych.

  Przed zabiegiem należy wykonać pakiet badań podstawowych:

  • morfologię z rozmazem,
  • jonogram,
  • czynniki krzepnięcia,
  • USG piersi/mammografia.

  W niektórych przypadkach konieczne mogą być badania dodatkowe (np. EKG).

  Chirurg opisuje przebieg zabiegu i rekonwalescencji.

  Planując leczenie, lekarz uwzględnia plany laktacyjne pacjentki i stopień nasilenia inwersji brodawki sutkowej. Szczegółowego rozważenia wymagają zwłaszcza plany laktacyjne, ponieważ procedury uszkadzania przewodów mlecznych mogą powodować nieodwracalne zmiany i całkowicie uniemożliwiać karmienie piersią. Istotna jest również główna przyczyna korekty cofniętych brodawek piersiowych (względy estetyczne, funkcjonalne), która wpływa na wybór metody leczenia.

  Przebieg zabiegu

  Od 1879 r., kiedy F.A. Kehrer opisał pierwszą chirurgiczną korekcję inwersji brodawki sutkowej, zaproponowano wiele chirurgicznych i niechirurgicznych metod leczenia. Ze względu na niejednorodność obrazu klinicznego nie ma techniki uniwersalnej, odpowiedniej dla każdego typu cofniętych brodawek sutkowych.

  Idealna technika to prosta i niezawodna procedura, która nie wymaga wielokrotnych nacięć i wiąże się z minimalnymi bliznami oraz niskim odsetkiem nawrotów lub zaburzeń czucia.

  Leczenie operacyjne cofniętych brodawek sutkowych może zostać przeprowadzone z zachowaniem przewodów mlecznych (oraz z zastosowaniem płatów skórnych, szwów i in.) lub z przecięciem przewodów mlecznych (i stabilizacją brodawki z wykorzystaniem plastyki Z i/lub specjalnych szwów wewnętrznych).

  Zabieg można wykonywać w znieczuleniu miejscowym, ewentualnie w krótkiej dożylnej sedoanalgezji.

  W przypadku pacjentek, które mają plany laktacyjne (planują karmić piersią potomstwo), rozważa się wydłużenie struktur więzadłowych wzdłuż przewodów mlecznych. Zabieg ma na celu rozluźnienie krótkich struktur więzadłowych wokół przewodów mlecznych (uwolnienie brodawek ze zwłókniałych tkanek). Więzadła wokół obwodu brodawki są wydłużane, a następnie zszywane (zabezpieczenie przed ponownym cofnięciem).

  Pacjentkom, które w przyszłości nie planują karmienia piersią, można (w przypadkach uzasadnionych) zaproponować procedurę z przecięciem przewodów mlecznych – za pomocą dwóch małych cięć rozluźnia się struktury więzadłowe, stabilizuje brodawkę silikonowym drenem oraz wykorzystuje płaty skórne, by przypodstawnie wypełnić brodawkę.

  Efekty plastyki wciągniętych brodawek

  Zadowalające wyniki estetyczne i funkcjonalne obejmują odpowiednią i stabilną projekcję brodawki, prawidłowy i stabilny kształt brodawki, brak powikłań, minimalne blizny i – jeśli to możliwe – zachowanie przewodów mlecznych (możliwość karmienia piersią w przyszłości). Kolejnym istotnym parametrem jest samoocena i satysfakcja pacjenta.

  Chirurgiczna korekcja cofniętej brodawki sutkowej jest procedurą stosunkowo bezpieczną. Powikłania (np. krwawienie, infekcja rany) występują rzadko (w 1,7% przypadków). W bezpośrednim okresie pooperacyjnym może pojawić się obrzęk i nadmierna wrażliwość brodawek sutkowych (ustępująca samoistnie). Za najistotniejsze powikłanie uważa się nawrót inwersji brodawki sutkowej; ryzyko nawrotu jest największe po 6–12 miesiącach po zabiegu.

  Wyniki badań wskazują, że metody chirurgiczne z zastosowaniem płatów miejscowych wykazują dużą skuteczność, zadowalające wyniki i niski odsetek nawrotów, wiążą się jednak z dłuższym czasem zabiegu, większą liczbą nacięć i późniejszych blizn. Minimalne blizny na skórze kompleksu brodawko-otoczka zapewniają techniki oparte na szwach, jednak związane są z wyższym odsetkiem nawrotów niż po chirurgii płatowej.

  Jednak prawidłowo wykonana korekcja (bez względu na zastosowaną technikę chirurgiczną) z reguły wiąże z się z niewielkimi, praktycznie niewidocznymi bliznami, ukrytymi w nieregularnej, pofałdowanej fakturze brodawki lub otoczki sutkowej.

  Efekty plastyki brodawek, tzn. prawidłowa projekcja brodawki sutkowej (brodawka wypukła, wystająca ponad płaszczyznę otoczki sutkowej), widoczne są po ok. 2 tygodniach od zabiegu (po ustąpieniu obrzęku). Najczęściej efekty są trwałe.

  Przeciwwskazania

  Wśród przeciwwskazań do chirurgicznej korekcji brodawek sutkowych wymienia się:

  • zmiany mastopatyczne lub inne w obrębie sutka
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • ciążę
  • cukrzycę.

  Wrodzona inwersja brodawek sutkowych rozpoznawana jest zwykle podczas wizyty u pediatry lub lekarza pierwszego kontaktu jeszcze przed okresem dojrzewania. Najczęściej taki problem (obecny przed okresem dojrzewania) ustępuje samoistnie w okresie dojrzewania. W przeciwnym wypadku (jeśli defekt utrzymuje się) w wieku dorosłym może być konieczna korekta. Korekcji chirurgicznej nie wykonuje się u osób małoletnich (rozwój gruczołu piersiowego musi być zakończony).

  Patologiczna/nabyta inwersja brodawki sutkowej po okresie dojrzewania lub rozwoju piersi może wskazywać na zmiany nowotworowe lub inne nieprawidłowości i wiązać się z wydzieliną z brodawki sutkowej (surowiczą/krwawą), guzkiem piersi. Takie zmiany wymagają przeprowadzenia pogłębionej, ukierunkowanej diagnostyki i szybkiego wdrożenia odpowiedniego postępowania.

  Lekarze wykonujący zabieg i cena

  Cena plastyki brodawek sutkowych zaczyna się od 4000 złotych. Ostateczny koszt specjalista podaje podczas bezpośredniej konsultacji z pacjentem.

  Plastyka wciągniętych brodawek Wrocław

  Zabieg przeprowadzamy we Wrocławiu, a lekarzem zajmującym się wykonywaniem plastyki wciągniętych brodawek jest dr n. med. Wojciech Rybak.

  Osoby zainteresowane konsultacją z lekarzem zachęcamy do kontaktu.

  W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

  Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

  Źródła:

  Yukun L, Ke G, Jiaming S. Application of Nipple Retractor for Correction of Nipple Inversion: A 10-Year Experience. Aesthetic Plast Surg. 2016;40(5):707-15.

  Hernandez Yenty QM, Jurgens WJ, van Zuijlen PP, et al. Treatment of the benign inverted nipple: a systematic review and recommendations for future therapy. Breast. 2016;29:82–89.

  Gould DJ, Nadeau MH, Macias LH, et al. Inverted nipple repair revisited: a 7-year experience. Aesthet Surg J. 2015;35:156–164.

  Hwang K, Kim DH. Half Z-plasty, band release, and cavity filling for correction of inverted nipple. J Plast Surg Hand Surg. 2013;47(2):93-6.

  Mangialardi ML, Baldelli I, Salgarello M, et al. Surgical Correction of Inverted Nipples. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020;8(7):e2971.

  Jeong H-S, Lee H-K. Correction of Inverted Nipple Using Subcutaneous Turn-Over Flaps to Create a Tent Suspension-Like Effect. PLoS ONE. 2015;10(7) e0133588.

  Han S, Hong YG. The inverted nipple: its grading and surgical correction. Plast Reconstr Surg. 1999;104(2):389-95; discussion 396-7.

  Stevens WG, Fellows DR, Vath SD, et al. An integrated approach to the repair of inverted nipples. Aesthet Surg J. 2004;24:211–215.

  Ritz M, Silfen R, Morgan D, Southwick G. Simple technique for inverted nipple correction. Aesthetic Plast Surg. 2005;29(1):24-7.

  Kolker AR, Torina PJ. Minimally invasive correction of inverted nipples: a safe and simple technique for reliable, sustainable projection. Ann Plast Surg. 2009;62:549–553.

  Crestinu JM. The correction of inverted nipples without scars: 17 years’ experience, 452 operations. Aesthet Plast Surg. 2001;25:246–248.

  Huang WC. A new method for correction of inverted nipple with three periductal dermofibrous flaps. Aesthetic Plast Surg. 2003;27(4):301-4.

  Feng R, Li W, Yu B, et al. A modified inverted nipple correction technique that preserves breastfeeding. Aesthet Surg J. 2019;39:NP165–NP175.

  Jundziłł A, Witmanowski H. Chirurgia plastyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

  Lee MJ, Depoli PA, Casas LA. Aesthetic and predictable correction of the inverted nipple. Aesthet Surg J. 2003;23(5):353-6.

  Mathur B, Loh CYY. Sensation-sparing correction of inverted nipples using the “drawbridge” flap approach. Aesthetic Plast Surg. 2019;43:348–353.

  Min KH, Park SS, Heo CY, et al. Scar-free technique for inverted-nipple correction. Aesthetic Plast Surg. 2010;34:116–119.

  Olivas-Menayo J, Berniz C. Inverted Nipple Correction Techniques: An Algorithm Based on Scientific Evidence, Patients’ Expectations and Potential Complications. Aesthetic Plast Surg. 2021;45(2):472-480.

  Persichetti P, Poccia I, Pallara T, et al. A new simple technique to correct nipple inversion using 2 V-Y advancement flaps. Ann Plast Surg. 2011;67:343–345.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *