Brow lifting

direct brow lift, podniesienie brwi

Direct brow lift (inaczej bezpośrednie podniesienie brwi lub brow lifting) to zabieg chirurgiczny umożliwiający przywrócenie/uzyskanie prawidłowej pozycji, kształtu i/lub symetrii brwi. Zabieg polega na elipsoidalnym wycięciu fragmentu skóry bezpośrednio nad łukami brwiowymi.

brow lifting

Brow lifting (direct brow lift) - najważniejsze informacje 
Cena:5000 - 7000 zł
Czas zabiegu:60-90 minut
Znieczulenie:z reguły miejscowe
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 1-4 tygodni
Efekty:Efekt liftingujący nie jest długotrwały. Czasem, by uzyskać optymalne efekty, mogą istnieć wskazania do wykonania również plastyki powiek górnych.
Dostępność:Wrocław

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Na czym polega direct brow lift?
  • Wskazania do brow lifting
  • Jak przygotować się do zabiegu?
  • Przebieg zabiegu
  • Efekty operacyjnego podniesienia brwi
  • Przeciwwskazania
  • Uniesienie brwi - cena i lekarze

  Na czym polega direct brow lift?

  Górna trzecia część twarzy, zwłaszcza brwi, jest kluczowa dla estetyki i wyrazu twarzy. Nieprawidłowa pozycja łuków brwiowych może powodować niezamierzoną ekspresję twarzy; czasem zbyt nisko położone brwi sprawiają wrażenie irytacji lub złości, twarz może wyglądać na starszą i zmęczoną.

  Direct brow lift umożliwia poprawę estetyki okolicy oczodołu i twarzy, przywrócenie jej harmonii i uzyskanie młodszego wyglądu.

  Bezpośrednie podniesienie brwi najczęściej wykonywane jest u starszych pacjentów z cofniętą przednią linią włosów lub z męskim typem łysienia, głębokimi bruzdami na czole, gęstymi brwiami, asymetrią brwi.

  Związane z wiekiem zmiany w położeniu brwi i otaczających tkanek miękkich odgrywają rolę nie tylko w odbiorze estetycznym okolicy oczodołu. W niektórych przypadkach opadnięcie brwi może prowadzić do zaburzeń czynnościowych. Skóra poniżej łuków brwiowych, która przemieszcza się w kierunku powieki, może skutkować przesłonięciem pola widzenia.

  Brow lifting to procedura umożliwiająca uzyskiwanie przewidywalnych wyników i zapewniająca dobrą kontrolę nad granicą cięcia, a zatem nad stopniem uniesienia i kształtem brwi. Jeśli to możliwe, cięcie prowadzi się w naturalnych zmarszczkach, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest mniej widoczna.

  Wskazania do brow lifting

  Typowym wskazaniem do wykonania direct brow lift jest opadanie brwi w wyniku zmian inwolucyjnych lub asymetria brwi na skutek porażenia nerwu twarzowego. Technika chirurgiczna często stosowana jest u pacjentów starszych, zwłaszcza mężczyzn.

  Bezpośrednie podniesienie brwi wykonuje się w celu korekcji:

  • różnego stopnia opadnięcia brwi,
  • asymetrii brwi.

  Zabieg można wykonywać jednostronnie (np. u pacjentów z porażeniem nerwu twarzowego).

  Jak przygotować się do zabiegu?

  By uzyskać zadowalające wyniki w sposób bezpieczny, niezbędna jest odpowiednia wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta jeszcze przed przeprowadzeniem zabiegu. Wywiad przedoperacyjny zawiera m.in. pytania o wszystkie choroby i leki stosowane przez pacjenta, o stwierdzone lub podejrzewane alergie i reakcje na leki, o zaburzenia krzepnięcia i wcześniejsze zabiegi chirurgiczne.

  Przeprowadzane jest dokładne badanie przedmiotowe, którego istotny element stanowią pomiary pozycji brwi, ich symetrii i opadania oraz ocena, czy wymagana jest korekcja chirurgiczna.

  Opadanie brwi najczęściej związane jest ze zmianami, które z wiekiem zachodzą w okolicy okołooczodołowej. W efekcie dochodzi do migracji tkanek miękkich w dół, w okolicę powieki górnej, co zaburza jej prawidłowy wygląd i może prowadzić do przysłonięcia bocznego kąta oka.

  Estetyczny wygląd brwi zależy od wielu czynników – m.in. od kształtu twarzy i mody (która zmienia się z czasem), jest uwarunkowany także etnicznie i geograficznie.

  Zobacz również: Operacje plastyczne twarzy

  Brew wygięta jest w subtelny łuk, który u mężczyzn jest bardziej płaski niż u kobiet. Przyjmuje się, że prawidłowo u kobiet brew znajduje się kilka milimetrów nad górnym brzegiem oczodołu. U mężczyzn łuk brwiowy leży niżej, zwykle na wysokości brzegu oczodołu, a jego część przyśrodkowa jest znacznie wydatniejsza niż boczna.

  Idealny kształt i pozycja brwi zostały opisane w 1974 r. przez Westmore. Brew ma kształt delikatnego łuku, którego najwyższy punkt pokrywa się z punktem położonym nad bocznym rąbkiem rogówki. Początek brwi leży na linii prostopadłej do bocznej granicy skrzydełka nosa, która przechodzi przez kącik przyśrodkowy oka. Bocznie łuk brwiowy kończy się w punkcie na linii biegnącej skośnie przez skrzydełko nosa i boczny kąt oka. Początek i koniec brwi (końce przyśrodkowy i boczny) znajdują się na tej samej wysokości. Poczucie piękna zmienia się z czasem, dlatego model Westmore wymaga uaktualniania.

  W 2005 r. Schreiber, Singh i Klatsky dopracowali model Westmore. Wyniki przeprowadzonego badania wskazywały, że brwi położone są niżej niż sugerowała Westmore, a u mężczyzn znajdują się niżej niż u kobiet. Wykazano, że u mężczyzn rzeczywiście początek i koniec brwi leżą na tej samej wysokości (obramowania oczodołu), ale u kobiet boczny koniec brwi znajduje się wyżej niż początek (koniec przyśrodkowy). Ponadto najwyższy punkt łuku brwiowego pokrywa się z punktem leżącym pośrodku między bocznym rąbkiem rogówki a bocznym kątem oka.

  Podczas oceny położenia brwi punktem odniesienia jest górny brzeg oczodołu. O opadaniu (ptoza) brwi u kobiet mówi się, gdy brew położona jest na wysokości kostnego obramowania oczodołu lub niżej. U mężczyzn ptozę stwierdza się, jeśli brew znajduje się poniżej brzegu oczodołowego.

  Podczas konsultacji przedoperacyjnej omawiane są oczekiwania pacjenta i wyznaczane realistyczne cele. Pacjent zostaje poinformowany o ryzyku związanym z zabiegiem, możliwych do uzyskania wynikach. Wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna obrazująca aktualny stan pacjenta (w celach porównawczych, by udokumentować wyniki pooperacyjne).

  Przed zabiegiem należy wykonać zestaw badań laboratoryjnych.

  Przebieg zabiegu

  Klasyczny direct brow lift polega na usunięciu fragmentu skóry i tkanki podskórnej tuż nad łukami brwiowymi. Lifting brwi wykonywany jest tylko w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach – z dodatkową sedacją dożylną.

  Lokalizację cięć zaznacza się chirurgicznym markerem przed podaniem znieczulenia miejscowego.

  Po wykonaniu znaczników dolnych (zaznaczeniu górnej granicy brwi – na całej długości) chirurg unosi brew na odpowiednią wysokość, a drugą ręką przytrzymuje brew w tym miejscu (na planowanej wysokości). Trzymając nieruchomo marker przy skórze czoła, pozwala brwi opaść́ i wtedy zaznacza na czole punkt na poziomie markera (w którym brew znajdowała się wcześniej – po uniesieniu). Manewr powtarzany jest kilkakrotnie – zaznaczane są punkty w kilku miejscach, które (po połączeniu) tworzą linię cięcia górnego. Linie cięcia dolnego i górnego wyznaczają zakres cięcia półksiężycowatego/elipsoidalnego.

  Po wykonaniu zaznaczeń przedoperacyjnych podawany jest środek miejscowo znieczulający.

  Operację zaczyna się od nacięcia wzdłuż zaznaczonej elipsy. Najpierw chirurg wykonuje nacięcie dolne, trzymając ostrze skalpela pod kątem – równolegle do włosów w brwiach. Cięcie górne prowadzi się według podobnych zasad. Nacięcie jest powierzchowne, do tkanki podskórnej. Brzegi rany są podminowywane w niewielkim zakresie w dolnej części rany.

  Jeśli wskazaniem do wykonania direct brow lift jest porażenie nerwu twarzowego (zwykle jednostronne), najpierw zakłada się również szwy, które są przeciągane przez włókna mięśnia okrężnego oka i mięśnia czołowego i mocowane do okostnej brzegu oczodołu. U pacjentów bez porażenia nerwu twarzowego ranę zaczyna zamykać się szwami materacowymi pogrążonymi w tkankach. Skórę zbliża się szwami pojedynczymi lub szwem ciągłym. Operację kończy założenie opatrunku.

  Wycięcie jest powierzchowne (obejmuje tylko skórę i tkankę podskórną), dlatego ryzyko uszkodzenia gałęzi nerwów ruchowych w okolicy bocznej lub nerwów czuciowych w okolicy centralnej i przyśrodkowej jest stosunkowo niskie.

  Efekty operacyjnego podniesienia brwi

  Brow lifting można uznać za prostą i szybką technikę, wykonywaną w znieczuleniu miejscowym. Uniesienie łuków brwiowych uzyskuje się poprzez wycięcie fragmentu skóry i tkanki podskórnej tuż nad łukami brwiowymi.

  Zabieg umożliwia zmianę położenia łuków brwiowych. Dobre wyniki terapeutyczne uzyskuje się zwłaszcza w przypadku korekcji opadania brwi w wyniku zmian inwolucyjnych i asymetrii brwi związanej z (jednostronnym) porażeniem nerwu twarzowego.

  Efektem bezpośredniego podniesienia brwi jest uniesienie całej brwi, jednak najwyraźniejszy efekt liftingujący uzyskuje się w segmencie środkowym. Zwykle uzyskuje się tylko niewielki lifting bocznego segmentu brwi (w uzasadnionych przypadkach mogą być wskazane dodatkowe metody chirurgiczne, np. skroniowe podniesienie brwi).

  Należy mieć świadomość, że blizna pooperacyjna – mimo prawidłowego, ostrożnego operowania i precyzyjnej techniki szycia – może być widoczna (najczęściej ulega stopniowej redukcji i staje się słabo widoczna). Dlatego bezpośrednie podniesienie brwi najczęściej rozważa się w przypadku starszych pacjentów, u których – ze względów bezpieczeństwa – zabieg powinien być wykonany w krótkim czasie. (Można rozważyć zabiegi korygujące blizny, np. laserem frakcyjnym CO2).

  Efekt liftingujący nie jest długotrwały. W niektórych przypadkach, by uzyskać optymalne efekty, mogą istnieć wskazania do wykonania również plastyki powiek górnych.

  Zobacz również: Blefaroplastyka – u kogo i jakie efekty można osiągnąć?

  Przeciwwskazania

  Przeciwwskazania do zabiegu obejmują:

  • zły stan ogólny
  • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe (np. nieuregulowana cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze)
  • infekcje skóry
  • zaburzenia krzepliwości
  • w wywiadzie: zespół suchego oka lub zmniejszona produkcja łez
  • skłonność do tworzenia bliznowców
  • dysmorfofobia
  • nierealistyczne oczekiwania pacjenta
  • ciąża i okres karmienia piersią.

  Uniesienie brwi - cena i lekarze

  Brow lifting wykonujemy we Wrocławiu, a specjalistą zajmującym się wykonywaniem chirurgicznego uniesienia brwi jest:

  Chirurgiczne podniesienie brwi to zabieg, którego cena mieści się zwykle w granicach od 5 000 do 7 000 złotych, a ostateczny koszt podaje specjalista podczas osobistej konsultacji z pacjentem.

  Pacjentów zainteresowanych zabiegiem i/lub konsultacją z lekarzem zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *