Brow lifting

direct brow lift, podniesienie brwi

Direct brow lift (inaczej bezpośrednie podniesienie brwi lub brow lifting) to zabieg chirurgiczny umożliwiający przywrócenie/uzyskanie prawidłowej pozycji, kształtu i/lub symetrii brwi. Zabieg polega na elipsoidalnym wycięciu fragmentu skóry bezpośrednio nad łukami brwiowymi.

Brow lifting (direct brow lift) - najważniejsze informacje 
Cena:5000 - 7000 zł
Czas zabiegu:60-90 minut
Znieczulenie:z reguły miejscowe
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 1-4 tygodni
Efekty:Efekt liftingujący nie jest długotrwały. Czasem, by uzyskać optymalne efekty, mogą istnieć wskazania do wykonania również plastyki powiek górnych.
Dostępność:Wrocław

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Na czym polega direct brow lift?
  • Wskazania do brow lifting
  • Jak przygotować się do zabiegu?
  • Przebieg zabiegu
  • Efekty operacyjnego podniesienia brwi
  • Przeciwwskazania
  • Uniesienie brwi - cena i lekarze

  Na czym polega direct brow lift?

  Górna trzecia część twarzy, zwłaszcza brwi, jest kluczowa dla estetyki i wyrazu twarzy. Nieprawidłowa pozycja łuków brwiowych może powodować niezamierzoną ekspresję twarzy; czasem zbyt nisko położone brwi sprawiają wrażenie irytacji lub złości, twarz może wyglądać na starszą i zmęczoną.

  Direct brow lift umożliwia poprawę estetyki okolicy oczodołu i twarzy, przywrócenie jej harmonii i uzyskanie młodszego wyglądu.

  Bezpośrednie podniesienie brwi najczęściej wykonywane jest u starszych pacjentów z cofniętą przednią linią włosów lub z męskim typem łysienia, głębokimi bruzdami na czole, gęstymi brwiami, asymetrią brwi.

  Związane z wiekiem zmiany w położeniu brwi i otaczających tkanek miękkich odgrywają rolę nie tylko w odbiorze estetycznym okolicy oczodołu. W niektórych przypadkach opadnięcie brwi może prowadzić do zaburzeń czynnościowych. Skóra poniżej łuków brwiowych, która przemieszcza się w kierunku powieki, może skutkować przesłonięciem pola widzenia.

  Brow lifting to procedura umożliwiająca uzyskiwanie przewidywalnych wyników i zapewniająca dobrą kontrolę nad granicą cięcia, a zatem nad stopniem uniesienia i kształtem brwi. Jeśli to możliwe, cięcie prowadzi się w naturalnych zmarszczkach, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest mniej widoczna.

  Wskazania do brow lifting

  Typowym wskazaniem do wykonania direct brow lift jest opadanie brwi w wyniku zmian inwolucyjnych lub asymetria brwi na skutek porażenia nerwu twarzowego. Technika chirurgiczna często stosowana jest u pacjentów starszych, zwłaszcza mężczyzn.

  Bezpośrednie podniesienie brwi wykonuje się w celu korekcji:

  • różnego stopnia opadnięcia brwi,
  • asymetrii brwi.

  Zabieg można wykonywać jednostronnie (np. u pacjentów z porażeniem nerwu twarzowego).

  Jak przygotować się do zabiegu?

  By uzyskać zadowalające wyniki w sposób bezpieczny, niezbędna jest odpowiednia wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta jeszcze przed przeprowadzeniem zabiegu. Wywiad przedoperacyjny zawiera m.in. pytania o wszystkie choroby i leki stosowane przez pacjenta, o stwierdzone lub podejrzewane alergie i reakcje na leki, o zaburzenia krzepnięcia i wcześniejsze zabiegi chirurgiczne.

  Przeprowadzane jest dokładne badanie przedmiotowe, którego istotny element stanowią pomiary pozycji brwi, ich symetrii i opadania oraz ocena, czy wymagana jest korekcja chirurgiczna.

  Opadanie brwi najczęściej związane jest ze zmianami, które z wiekiem zachodzą w okolicy okołooczodołowej. W efekcie dochodzi do migracji tkanek miękkich w dół, w okolicę powieki górnej, co zaburza jej prawidłowy wygląd i może prowadzić do przysłonięcia bocznego kąta oka.

  Estetyczny wygląd brwi zależy od wielu czynników – m.in. od kształtu twarzy i mody (która zmienia się z czasem), jest uwarunkowany także etnicznie i geograficznie.

  Zobacz również: Operacje plastyczne twarzy

  Brew wygięta jest w subtelny łuk, który u mężczyzn jest bardziej płaski niż u kobiet. Przyjmuje się, że prawidłowo u kobiet brew znajduje się kilka milimetrów nad górnym brzegiem oczodołu. U mężczyzn łuk brwiowy leży niżej, zwykle na wysokości brzegu oczodołu, a jego część przyśrodkowa jest znacznie wydatniejsza niż boczna.

  Idealny kształt i pozycja brwi zostały opisane w 1974 r. przez Westmore. Brew ma kształt delikatnego łuku, którego najwyższy punkt pokrywa się z punktem położonym nad bocznym rąbkiem rogówki. Początek brwi leży na linii prostopadłej do bocznej granicy skrzydełka nosa, która przechodzi przez kącik przyśrodkowy oka. Bocznie łuk brwiowy kończy się w punkcie na linii biegnącej skośnie przez skrzydełko nosa i boczny kąt oka. Początek i koniec brwi (końce przyśrodkowy i boczny) znajdują się na tej samej wysokości. Poczucie piękna zmienia się z czasem, dlatego model Westmore wymaga uaktualniania.

  W 2005 r. Schreiber, Singh i Klatsky dopracowali model Westmore. Wyniki przeprowadzonego badania wskazywały, że brwi położone są niżej niż sugerowała Westmore, a u mężczyzn znajdują się niżej niż u kobiet. Wykazano, że u mężczyzn rzeczywiście początek i koniec brwi leżą na tej samej wysokości (obramowania oczodołu), ale u kobiet boczny koniec brwi znajduje się wyżej niż początek (koniec przyśrodkowy). Ponadto najwyższy punkt łuku brwiowego pokrywa się z punktem leżącym pośrodku między bocznym rąbkiem rogówki a bocznym kątem oka.

  Podczas oceny położenia brwi punktem odniesienia jest górny brzeg oczodołu. O opadaniu (ptoza) brwi u kobiet mówi się, gdy brew położona jest na wysokości kostnego obramowania oczodołu lub niżej. U mężczyzn ptozę stwierdza się, jeśli brew znajduje się poniżej brzegu oczodołowego.

  Podczas konsultacji przedoperacyjnej omawiane są oczekiwania pacjenta i wyznaczane realistyczne cele. Pacjent zostaje poinformowany o ryzyku związanym z zabiegiem, możliwych do uzyskania wynikach. Wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna obrazująca aktualny stan pacjenta (w celach porównawczych, by udokumentować wyniki pooperacyjne).

  Przed zabiegiem należy wykonać zestaw badań laboratoryjnych.

  Zobacz także: Przygotowanie do operacji powiek górnych

  Przebieg zabiegu

  Klasyczny direct brow lift polega na usunięciu fragmentu skóry i tkanki podskórnej tuż nad łukami brwiowymi. Lifting brwi wykonywany jest tylko w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach – z dodatkową sedacją dożylną.

  Lokalizację cięć zaznacza się chirurgicznym markerem przed podaniem znieczulenia miejscowego.

  Po wykonaniu znaczników dolnych (zaznaczeniu górnej granicy brwi – na całej długości) chirurg unosi brew na odpowiednią wysokość, a drugą ręką przytrzymuje brew w tym miejscu (na planowanej wysokości). Trzymając nieruchomo marker przy skórze czoła, pozwala brwi opaść́ i wtedy zaznacza na czole punkt na poziomie markera (w którym brew znajdowała się wcześniej – po uniesieniu). Manewr powtarzany jest kilkakrotnie – zaznaczane są punkty w kilku miejscach, które (po połączeniu) tworzą linię cięcia górnego. Linie cięcia dolnego i górnego wyznaczają zakres cięcia półksiężycowatego/elipsoidalnego.

  Po wykonaniu zaznaczeń przedoperacyjnych podawany jest środek miejscowo znieczulający.

  Operację zaczyna się od nacięcia wzdłuż zaznaczonej elipsy. Najpierw chirurg wykonuje nacięcie dolne, trzymając ostrze skalpela pod kątem – równolegle do włosów w brwiach. Cięcie górne prowadzi się według podobnych zasad. Nacięcie jest powierzchowne, do tkanki podskórnej. Brzegi rany są podminowywane w niewielkim zakresie w dolnej części rany.

  Jeśli wskazaniem do wykonania direct brow lift jest porażenie nerwu twarzowego (zwykle jednostronne), najpierw zakłada się również szwy, które są przeciągane przez włókna mięśnia okrężnego oka i mięśnia czołowego i mocowane do okostnej brzegu oczodołu. U pacjentów bez porażenia nerwu twarzowego ranę zaczyna zamykać się szwami materacowymi pogrążonymi w tkankach. Skórę zbliża się szwami pojedynczymi lub szwem ciągłym. Operację kończy założenie opatrunku.

  Wycięcie jest powierzchowne (obejmuje tylko skórę i tkankę podskórną), dlatego ryzyko uszkodzenia gałęzi nerwów ruchowych w okolicy bocznej lub nerwów czuciowych w okolicy centralnej i przyśrodkowej jest stosunkowo niskie.

  Efekty operacyjnego podniesienia brwi

  Brow lifting można uznać za prostą i szybką technikę, wykonywaną w znieczuleniu miejscowym. Uniesienie łuków brwiowych uzyskuje się poprzez wycięcie fragmentu skóry i tkanki podskórnej tuż nad łukami brwiowymi.

  Zabieg umożliwia zmianę położenia łuków brwiowych. Dobre wyniki terapeutyczne uzyskuje się zwłaszcza w przypadku korekcji opadania brwi w wyniku zmian inwolucyjnych i asymetrii brwi związanej z (jednostronnym) porażeniem nerwu twarzowego.

  Efektem bezpośredniego podniesienia brwi jest uniesienie całej brwi, jednak najwyraźniejszy efekt liftingujący uzyskuje się w segmencie środkowym. Zwykle uzyskuje się tylko niewielki lifting bocznego segmentu brwi (w uzasadnionych przypadkach mogą być wskazane dodatkowe metody chirurgiczne, np. skroniowe podniesienie brwi).

  Należy mieć świadomość, że blizna pooperacyjna – mimo prawidłowego, ostrożnego operowania i precyzyjnej techniki szycia – może być widoczna (najczęściej ulega stopniowej redukcji i staje się słabo widoczna). Dlatego bezpośrednie podniesienie brwi najczęściej rozważa się w przypadku starszych pacjentów, u których – ze względów bezpieczeństwa – zabieg powinien być wykonany w krótkim czasie. (Można rozważyć zabiegi korygujące blizny, np. laserem frakcyjnym CO2).

  Efekt liftingujący nie jest długotrwały. W niektórych przypadkach, by uzyskać optymalne efekty, mogą istnieć wskazania do wykonania również plastyki powiek górnych.

  Zobacz również: Blefaroplastyka – u kogo i jakie efekty można osiągnąć?

  Przeciwwskazania

  Przeciwwskazania do zabiegu obejmują:

  • zły stan ogólny
  • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe (np. nieuregulowana cukrzyca, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze)
  • infekcje skóry
  • zaburzenia krzepliwości
  • w wywiadzie: zespół suchego oka lub zmniejszona produkcja łez
  • skłonność do tworzenia bliznowców
  • dysmorfofobia
  • nierealistyczne oczekiwania pacjenta
  • ciąża i okres karmienia piersią.

  Uniesienie brwi - cena i lekarze

  Brow lifting wykonujemy we Wrocławiu, a specjalistą zajmującym się wykonywaniem chirurgicznego uniesienia brwi jest:

  Chirurgiczne podniesienie brwi to zabieg, którego cena mieści się zwykle w granicach od 5 000 do 7 000 złotych, a ostateczny koszt podaje specjalista podczas osobistej konsultacji z pacjentem.

  Pacjentów zainteresowanych zabiegiem i/lub konsultacją z lekarzem zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *