Frenuloplastyka (podcięcie wędzidełka napletka)

Wrocław i Warszawa

Wędzidełko napletka jest pasmem elastycznej tkanki rozciągającym się pomiędzy brzuszną częścią żołędzi prącia a napletkiem. Długość wędzidełka jest osobniczo zmienna i uczestniczy w prawidłowym odprowadzaniu napletka.

Frenuloplastyka (podcięcie wędzidełka napletka) 
Cena:Od 1500 zł
Czas zabiegu:15-45 minut
Znieczulenie:miejscowe
Rekonwalescencja:gojenie się rany pozabiegowej trwa zwykle 7-10 dni, a pełna rekonwalescencja około 4-5 tygodni
Reakcja:obrzęk, zaczerwienienie, podbiegnięcia krwawe
Efekty:wydłużenie fałdu skórnego o ok. 5 mm
Dostępność:Wrocław / Warszawa

    Poproś o konsultację
    Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
    • Czym jest wędzidełko?
    • Jakie są objawy krótkiego wędzidełka?
    • Wskazania do zabiegu podcięcia
    • Jak przygotować się do zabiegu podcięcia wędzidełka?
    • Przebieg zabiegu
    • Gojenie się rany po zabiegu
    • Efekty zabiegu
    • Lekarze wykonujący zabieg i cena

    Czym jest wędzidełko?

    Prącie zbudowane jest z podstawy, trzonu i żołędzi. Na szczycie żołędzi znajduje się ujście zewnętrzne cewki moczowej (łac. ostium urethrae externum). Skóra prącia jest cieńsza i bardziej mobilna niż w innych częściach ciała, a na szczycie prącia tworzy podwójny fałd, zwany napletkiem (preputium). Napletek przykrywa żołądź, ale może być zsunięty poniżej żołędzi, odsłaniając ją całkowicie.

    Napletek składa się z blaszki wewnętrznej i zewnętrznej i łączy z żołędzią (glans penis) poprzez wędzidełko, w którym przebiega tętnica wędzidełkowa. Wędzidełko napletka (frenulum preputii) jednym końcem łączy się z blaszką wewnętrzną napletka, drugim – przyczepia poniżej ujścia cewki moczowej, w linii pośrodkowej (do dolnej powierzchni żołędzi).

    Jakie są objawy krótkiego wędzidełka?

    Krótkie wędzidełko napletka (frenulum breve) powoduje skrzywienie żołędzi prącia w stosunku do jego korpusu w spoczynku. Skrzywienie może nasilać się w stanie wzwodu. Brzusznemu zagięciu prącia towarzyszy zwykle ból i dyskomfort. Aktywność seksualna może spowodować rozerwanie wędzidełka i silne krwawienie.

    Wędzidełko umożliwia manipulację napletka, jednak zbyt krótkie wędzidełko powoduje ograniczenie tej ruchomości.

    W przypadku bardzo krótkiego wędzidełka odprowadzenie napletka może być znacznie utrudnione lub niemożliwe, zwłaszcza w stanie wzwodu.

    Wskazania do zabiegu podcięcia

    Krótkie wędzidełko jest częstym stanem w praktyce urologicznej, który może powodować dyspareunię, przedwczesny wytrysk, a nawet predysponować do urazowego naderwania. Zabieg podcięcia wędzidełka prącia może być wskazany, jeśli krótkie wędzidełko utrudnia prawidłowe odprowadzanie napletka, higienę, powoduje dolegliwości. Leczenie chirurgiczne umożliwia również uzyskanie zadowalających wyników estetycznych.

    Nasilenie objawów i zaburzeń, które mogą być wskazaniem do leczenia zabiegowego, zależy od stopnia zaawansowania problemu – od dyskomfortu i niewielkiego bólu podczas odprowadzania napletka po uniemożliwienie pełnego odsłonięcia żołędzi. Krótkie wędzidełko może utrudniać przestrzeganie zasad higieny i zabiegi higieniczne, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych i ich powikłań. Ból i naderwanie tkanek podczas aktywności seksualnej mogą być źródłem frustracji i lęku przed kolejnym zbliżeniem. Krótkie wędzidełko może również utrudniać kontrolę podniecenia – pociąganie żołędzi w stanie wzwodu i nadmierna stymulacja wędzidełka podczas współżycia może przyczyniać się do wytrysku przedwczesnego.

    Przy urazie i naderwaniu tkanek podczas stosunku, może nastąpić bardzo silne krwawienie, które często jest wskazaniem do pilnego zabiegu w trybie ostrodyżurowym.

    Jak przygotować się do zabiegu podcięcia wędzidełka?

    Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu podcięcia wędzidełka na podstawie wyników badania podmiotowego, przedmiotowego i badań dodatkowych.

    Lekarz ustala plan postępowania i podczas konsultacji przedzabiegowej szczegółowo omawia rodzaj i zakres ingerencji. Przedstawia również listę zaleceń pozabiegowych, które wywierają istotny wpływ na ostateczny wynik zabiegu i przebieg okresu rekonwalescencji.

    Sam zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Należy wykonać niezbędne badania ambulatoryjne zalecone przez lekarza (ocena ogólnego stanu zdrowia, obecności ew. przeciwwskazań, ryzyka powikłań), w tym:

    • morfologię krwi
    • czas protrombinowy (PT) – w celu oceny ryzyka krwawień (śródoperacyjnych i pooperacyjnych)
    • czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT), in. czas kaolinowo-kefalinowy – do wykrywania zaburzeń hemostazy (parametr oceny aktywności czynników wewnątrzpochodnej drogi aktywacji krzepnięcia)

    Przebieg zabiegu

    Leczenie krótkiego wędzidełka polega na jego chirurgicznym wydłużeniu (wykonaniu plastycznego nacięcia i odpowiednim zszyciu osłonek). Zabieg frenuloplastyki zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

    Pacjent układany jest na plecach. Okolica zabiegowa jest odkażana, okładana jałowymi serwetami i znieczulana (ostrzykiwana środkiem znieczulającym). Wykonuje się poprzeczne nacięcie wędzidełka i zakłada szwy metodą umożliwiającą korektę niedoboru skóry. Najczęściej zakładane są szwy wchłanialne (decydują preferencje operatora). Frenuloplastyka może być wykonana ambulatoryjnie (nie wymaga hospitalizacji).

    Zabieg trwa krótko, od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

    Gojenie się rany po zabiegu

    Po zabiegu należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich i w terminie zgłaszać się na zaplanowane wizyty kontrolne.

    Gojenie rany pozabiegowej trwa ok. 7-10 dni. W okresie rekonwalescencji wskazane jest codzienne odprowadzanie napletka i przemywanie okolicy zabiegowej wodą z szarym mydłem. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić krótkotrwałe, miejscowe stosowanie antybiotyku. Najczęściej nie ma konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych. Należy nosić wygodną bieliznę z naturalnych, przewiewnych materiałów i unikać długotrwałego siedzenia.

    Przez okres wskazany przez lekarza (ok. 4-5 tygodni) do całkowitego zagojenia rany pozabiegowej należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

    W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (jak rumień, obrzęk, wysięk ropny z rany) należy zgłosić się do lekarza. Zabieg wykonywany przez doświadczonego chirurga obarczony jest stosunkowo niskim ryzykiem powikłań.

    Efekty zabiegu

    Zabieg podcięcia wędzidełka napletka to nieskomplikowana, bezpieczna i skuteczna procedura korekcji krótkiego wędzidełka, która daje bardzo dobre efekty estetyczne i powoduje ustąpienie wszystkich wcześniejszych dolegliwości, związanych z frenulum breve.

    Zabieg podcięcia z ingerencją umożliwiającą wydłużenie wędzidełka pozwala wydłużyć fałd skórny o ok. 5 mm. Po zagojeniu możliwe jest prawidłowe, swobodne odprowadzanie napletka, przestrzeganie zasad higieny intymnej i satysfakcjonujące zbliżenia seksualne – bez bólu, dyskomfortu i ryzyka zerwania wędzidełka.

    Przeciwwskazania

    Bezwzględne:

    • Miejscowy stan zapalny
    • Aktywne infekcje
    • Niewydolność krążeniowo – oddechowa
    • Poważne schorzenia wątroby
    • Ciężkie zaburzenia funkcji nerek
    • Choroby układowe
    • Zaburzenia krzepnięcia krwi
    • Choroby autoimmunologiczne (niektóre)
    • Choroby nowotworowe, radio i chemioterapia
    • Epilepsja i inne schorzenia neurologiczne
    • Leczenie antybiotykami

    Względne

    • Cukrzyca
    • Ogólny zły stan zdrowia np. przeziębienie, grypa, biegunka
    • Przyjmowanie niektórych leków
    • Przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu
    • Złe wyniki badań
    • Stan po przebytych operacjach urologicznych

    Lekarze wykonujący zabieg i cena

    Zabieg podcięcia wędzidełka napletka wykonujemy zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie. Lekarzami specjalizującymi się w tej procedurze są:

    Cena frenuloplastyki uzależniona jest od skali problemu oraz zastosowanej techniki. Koszt procedury zaczyna się od 1500 zł.

    W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

    W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

    Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami:

      Umów się na wizytę
      Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
      Wybierz miasto
      WrocławWarszawa
      Zadzwoń lub napisz!
      wsparcie
      Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

        Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
        Przedstaw się *
        Wybierz miasto *
        WrocławWarszawa
        Wiadomość *