Leczenie żylaków

Opis problemu

Żylaki są chorobą bezpośrednio dotyczącą zdolności człowieka do przyjmowania wyprostowanej postawy i chodzenia na dwóch nogach. Aby w takiej pozycji krew mogła być transportowana do serca, w żyłach znajdują się zastawki, działające jak zawory jednokierunkowe, które w trakcie pracy mięśni kierują krew w kierunku dosercowym. W żyłach zmienionych żylakowato dochodzi do nieszczelności i niewydolności zastawek, co powoduje cofanie się i zastój krwi, a w efekcie – stopniowe poszerzanie się żyły i tworzenie żylaków.

W początkowym etapie choroby, pierwszym niepokojącym objawem jest wieczorne uczucie ciężkości nóg, kolejno puchnięcie i swędzenie w okolicy kostek oraz pojawienie się tzw. pajączków i żył siateczkowatych. Pojawienie się sieci widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył, bądź wypukłych linii wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym może być informacją o rozwinięciu się zmian chorobowych, które zawczasu należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Każde leczenie rozpoczyna się od wykonania badania USG Doppler.

Czynniki determinujące

Do powstania żylaków predysponują nie tylko zmiany genetyczne. Innymi czynnikami wpływającymi na powstawanie żylaków są leki hormonalne, o których przyjmowaniu zawsze powinien decydować lekarz, ciąża, palenie papierosów czy nawet wysokie temperatury, które bardzo źle wpływają na pracę układu żylnego. Dlatego w miarę możliwości należy unikać gorących kąpieli, saun czy nadmiernego opalania.

Który zabieg wybrać?

Zachęcamy do zapoznania się następującymi materiałami:

Proponowane metody leczenia żylaków

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013