Przebarwienia skóry to ograniczone lub uogólnione zmiany ciemniejsze od koloru skóry danej osoby. Przyczyny przebarwień skóry są bardzo różne – począwszy od działania promieni słonecznych, przez zaburzenia gospodarki hormonalnej, do naturalnych procesów starzenia. Zdarza się także, że przebarwienia są oznaką niewłaściwej pracy tarczycy lub nadnerczy.
Spis treści(kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
Przebarwienia (rodzaje, objawy)
Przyczyny przebarwień
Który zabieg wybrać?
Przebarwienia (rodzaje, objawy)
Do najczęściej obserwowanych zaburzeń pigmentacyjnych należą:
Piegi są to małe jasnobrunatne lub ciemnobrunatne plamki, które powstają na skutek przyspieszonego procesu melanogenezy. Występują głównie na twarzy, przedramionach i dłoniach u osób z I fototypem skóry. Zabarwienie nasila się pod wpływem słońca.
Plamy soczewicowate są to nieregularne jasno lub ciemnobrązowe zmiany, w obrębie których występuje zwiększona liczba melanocytów i zwiększona zawartość melaniny. Przyczyną ich powtawania są ostre poparzenia słoneczne. U starszych osób najczęściej powstają na grzbietach dłoni i twarzy w wyniku wieloletniej ekspozycji na słońce.
Ostuda występuje głównie u kobiet, a zmiany są zazwyczaj symetryczne. Plamy mają kształt nieregularny, o barwie jasno lub ciemnobrązowej. Pojawiają sie po ekspozycji na promieniowanie UV. Za ich powstawanie jest odpowiedzialnych wiele czynników, jednak najczęściej występują w okresie ciąży i u kobiet przyjmujących leki hormonalne.
Przebarwienia pozapalne mogą pojawić się na skutek wcześniej przebytych dermatoz np. trądziku oraz po urazach skóry. Przebarwienia pozapalne mogą być również wynikiem powikłań po zabiegach, w których dochodzi do uszkodzenia naskórka.
Przyczyny przebarwień
genetyczne
naturalne procesy starzenia
brak fotoprotekcji
działanie promieni słonecznych
zaburzenia hormonalne
leki antykoncepcyjne
powikłania pozabiegowe
Który zabieg wybrać?
Technologię należy dobierać do wskazań. To oznacza, że decydująca będzie konsultacja ze specjalistą, który po ocenie przebarwień, będzie w stanie zaproponować zabieg mogący przynieść zadowalające rezultaty.
Należy jednak mieć świadomość, że z reguły przebarwień nie da się całkowicie usunąć. To nad czym można pracować to redukcja ich widoczności.
Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami: