Opadające policzki

utrata owalu twarzy

Opis problemu

Opadające policzki i związana z nim utrata owalu twarzy to problem dotyczący wielu kobiet po 40. roku życia. To wtedy nasza skóra zaczyna tracić jędrność, a w miejscu poduszeczek tłuszczowej znajdujących się w policzkach pojawiają się pierwsze ubytki. Nie bez wpływu na wygląd naszej twarzy pozostają także zmiany kostne na poziomie linii żuchwy. Wszystkie te procesy, będące naturalną konsekwencją starzenia się, prowadzą do opadania policzków i pojawienia się charakterystycznych zmian potocznie nazywanych “chomikami“.

Opadanie policzków to proces, który można oczywiście spowolnić, a jego efekty niwelować, dzięki wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki. Aby nasza skóra zachowała sprężystość jak najdłużej należy:

 • stosować odpowiednią domową pielęgnację,
 • stosować bezwzględną ochronę przeciwsłoneczną,
 • prowadzić zdrowy tryb życia,
 • pamiętać o regularnej aktywności fizycznej,
 • stymulować skórę (masaże).

Jeżeli opadające policzki powodują znaczny dyskomfort i wpływają na samopoczucie, warto skorzystać z pomocy kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej i do walki z utratą sprężystości wykorzystać sprawdzone metody gabinetowe.

Czynniki determinujące

Wśród czynników determinujących pojawienie się opadających policzków wymieniamy:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • zanik tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy,
 • utrata sprężystości wynikająca z wieku, nieprawidłowej pielęgnacji lub regularnej ekspozycji na słońce,.

Który zabieg wybrać?

Wśród zabiegów sprawdzających się w walce z opadającymi policzkami wymienia się kilka technologii. Metody różnią się między sobą, a ich wykorzystanie zależy od tego jaką przyczynę problemu ustali kosmetolog lub lekarz po odbyciu osobistej konsultacji z pacjentem. Przykładem zabiegu, który znajdzie zastosowanie w przypadku części pacjentów jest wolumetria twarzy.

Warto również pamiętać o tym, że nie ma jednej skutecznej metody, która sprawdzi się u każdego. W wielu przypadkach dopiero seria zabiegów przyniesie zadowalające rezultaty, a na te czasem trzeba poczekać. Dla skuteczności terapii szalenie ważne jest także odpowiednie zdiagnozowanie stanu skóry i zaplanowanie indywidualnej terapii.

Zachęcamy także do zapoznania się z następującymi materiałami:

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Opadające policzki - zabiegi polecane przez specjalistów

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *