Resurfacing laserowy

Wrocław i Warszawa

Resurfacing polega na usunięciu części lub całego naskórka, czasem również fragmentu powierzchownych warstw skóry właściwej. W przypadku resurfacingu laserowego wywoływany jest dodatkowy efekt termiczny, który przyczynia się do obkurczenia włókien kolagenowych w skórze właściwej i zwiększa skuteczność metody.

Resurfacing laserowy - najważniejsze informacje 
Cena:od 700 zł
Czas zabiegu:15-45 minut
Znieczulenie:maść znieczulająca
Reakcja skóry:zaczerwienienie, obrzęk, strupki
Rekonwalescencja:zwykle ok. 7 dni
Sugerowana liczba zabiegów:3-6
Dostępność:Wrocław / Warszawa

    Poproś o konsultację
    Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
    • Na czym polega resurfacing laserowy?
    • Wskazania do resurfacingu laserowego
    • Jak przygotować się do zabiegu?
    • Przebieg zabiegu
    • Efekty resurfacingu laserowego
    • Przeciwwskazania
    • Specjaliści wykonujący zabieg i cena

    Na czym polega resurfacing laserowy?

    Można powiedzieć, że resurfacing laserowy to zabieg laserowego odmładzania powierzchni skóry twarzy. Metoda znajduje zastosowanie w leczeniu niedoskonałości skóry twarzy i objawów związanych z wiekiem, takich jak:

    Na zmianę jakości i wyglądu skóry wpływa wiele czynników: wewnętrznych i zewnętrznych. Szczególnie niekorzystne jest oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego, które może odpowiadać m.in. za plamy starcze, teleangiektazje, rogowacenie słoneczne, za postęp zmian typu melasma i zaburzeń tekstury powierzchni skóry; przyspieszać procesy wiotczenia skóry i powstawania zmarszczek. Do najczęstszych czynników wewnętrznych negatywnie wpływających na wygląd skóry należą: trądzik, trądzik różowaty, choroby endokrynologiczne, choroby dermatologiczne i używki.

    Zabiegi resurfacingu laserowego dzieli się na ablacyjne i nieablacyjne. W zabiegach laserem ablacyjnym dochodzi do odparowywania tkanek, lasery nieablacyjne mogą denaturować białka, ale nie odparowują tkanek. Zabiegi nieablacyjne (w przeciwieństwie do metod ablacyjnych) najczęściej nie wymagają wyłączenia pacjenta z codziennej aktywności. Wyjątkiem są zabiegi ablacyjne w technice frakcyjnej, podczas których uszkodzeniu ulegają tylko niewielkie obszary tkanki – powstają tzw. mikroskopijne strefy leczenia (microscopic treatment zone; MTZ). Dzięki obszarom nieuszkodzonej skóry (między mikrostrefami uszkodzeń) proces gojenia przebiega znacznie szybciej, a okres wyłączenia pacjenta ze zwyczajowej aktywności skraca się do minimum lub w ogóle nie jest konieczny.
    W przypadku laserów ablacyjnych (jak lasery frakcyjne CO2 czy lasery erbowe) docelowym chromoforem jest woda, przy czym długość fali lasera erbowego może być nawet 20 razy silniej absorbowana przez wodę niż długość fali lasera CO2. Absorbcja energii laserowej powoduje w leczonych tkankach ablację (uszkodzenie, usunięcie/odparowanie) i koagulację (przeniesienia ciepła do tkanek). Ablacja wpływa na poprawę napięcia, tekstury i ogólnego wyglądu skóry. Dzięki koagulacji natomiast dochodzi do obkurczenia kolagenu i poprawy napięcia tkanek. Laser CO2 (o długość fali 10 600 nm) należy do najdłużej wykorzystywanych urządzeń laserowych w zabiegach resurfacingu skóry twarzy. Znajduje zastosowanie m.in. w terapii wyraźnych zmarszczek.

    Podczas zabiegów resurfacingu z wykorzystaniem laserów nieablacyjnych koagulacja jest słabsza (niż po zastosowaniu urządzeń ablacyjnych), a więc także wyniki kliniczne są mniejsze. Ciepło w obrębie skóry właściwej powoduje stan zapalny, prowadząc do reorganizacji i syntezy nowego kolagenu, a w konsekwencji przyczynia się do odnowy skóry i zwiększenia jej napięcia. Zabiegi laserowe nieablacyjne znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu zaburzeń pigmentacji skóry.

    Frakcyjna fototermoliza pozwala znacznie skrócić okres gojenia i zmniejszyć ryzyko powikłań pozabiegowych. Technologia ta polega na dzieleniu wiązki laserowej (frakcjonowaniu), co pozwala poddawać zabiegowi tylko ułamek powierzchni skóry (skóra jest uszkadzana punktowo). Do frakcyjnych laserów ablacyjnych należą lasery CO2 i erbowe (2940 nm). Najczęściej używanym laserem frakcyjnym nieablacyjnym jest Fraxel re:store (1550 nm; erbowy); zastosowanie znajduje także laser Nd:YAG (1064 nm). Frakcyjna fototermoliza z zastosowaniem laserów erbowych została opracowana w celu eliminacji działań niepożądanych, związanych z klasycznymi zabiegami ablacyjnymi i nieablacyjnymi. Zabiegi frakcyjne laserem CO2 wykorzystuje się w leczeniu zmarszczek, zmian posłonecznych i bliznowacenia. Stopień ablacji i koagulacji zależy od ustawionych parametrów, głównie od gęstości energii (mocy) i czasu trwania impulsu (lub długości impulsu: czasu aplikacji energii). Krótki impuls i wysoka gęstość energii prowadzą do silniejszego odparowania tkanek, a dłuższy czas trwania impulsu i niższa gęstość energii odpowiadają za większą koagulację.

    Resurfacing frakcyjny polega na wytworzeniu w tkankach mikrokolumn uszkodzeń termicznych lub ablacji. Gęstość terapii jest zależna od odległości między tymi mikrokolumienkami i może być regulowana. Obszary mikrouszkodzeń otoczone są przez nieuszkodzone tkanki, dlatego droga migracji keratynocytów jest krótsza, a gojenie szybsze. Podczas zabiegu dochodzi do koagulacji naskórka i skóry właściwej bez uszkadzania warstwy rogowej naskórka. Reepitelializacja (naskórkowanie) trwa dzięki temu krótko, podobnie jak przebudowa skóry właściwej z nienaruszonych komórek, które znajdują się wokół stref uszkodzeń.

    Wskazania do resurfacingu laserowego

    Główne wskazania do wykonania resurfacingu laserowego stanowią:

    • zmarszczki i bruzdy,
    • zmiany barwnikowe,
    • zmiany tekstury skóry,
    • zwiotczenie skóry: utrata jędrności i elastyczności,
    • rozszerzone pory.

    Zabiegi frakcyjne rekomenduje się najczęściej w przypadku:

    • niedużych i umiarkowanych zmian skórnych w wyniku fotostarzenia,
    • zaburzeń barwnikowych,
    • łagodnych zmian naczyniowych.

    Lasery frakcyjne i ablacyjne znajdują zastosowanie w leczeniu:

    • zmian struktury skóry i naskórka,
    • zmarszczek,
    • zmian napięcia skóry,
    • zmian kolagenu i tkanki łącznej,
    • rozszerzonych porów skóry.

    Jak przygotować się do zabiegu?

    Ważny etap przygotowania do leczenia stanowi konsultacja przedzabiegowa i edukacja pacjenta. Uzyskane wyniki kliniczne po każdej procedurze estetycznej zależą nie tylko od samej procedury, lecz także od gotowości pacjenta do współdziałania i wypełniania zaleceń przedzabiegowych i pozabiegowych.

    Lekarz zbiera dokładny wywiad (m.in. o aktualnie przyjmowanych lekach), ocenia stan skóry, zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta dotyczącymi wyników terapii, przedstawia możliwości i ograniczenia metody. Przed przystąpieniem do zabiegu dokonuje się także oceny fototypu skóry (klasyfikacja Fitzpatricka) w celu doboru optymalnych parametrów zabiegowych i ustalenia liczby sesji niezbędnych do uzyskania odpowiedniego efektu.
    Pacjent zostaje szczegółowo poinformowany o przebiegu procedury i dyskomforcie związanym z zabiegiem, a także o okresie rekonwalescencji (czasie gojenia i zasadach pielęgnacji skóry), ewentualnej konieczności wyłączenia z normalnej aktywności oraz czasie oczekiwania na ostateczne wyniki leczenia.

    Przed zabiegiem wykonuje się również dokumentację fotograficzną, która ułatwia ocenę stopnia poprawy i skuteczności leczenia.

    Przebieg zabiegu

    Przed zabiegiem należy dokładnie usunąć cały makijaż i oczyścić skórę, stosując łagodne preparaty. Zabiegi laserowego resurfacingu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Obszar poddawany leczeniu pokrywany jest kremem znieczulającym ok. 45-60 minut przed zabiegiem. Tuż przed rozpoczęciem laseroterapii maść znieczulająca jest usuwana, a skóra ponownie oczyszczana i dezynfekowana.

    Lekarz dobiera odpowiednie parametry ustawień urządzenia (takie jak gęstość energii, gęstość impulsów, czas trwania impulsu, liczba powtórzeń), wprowadza je i rozpoczyna zabieg, obserwując reakcję skóry pacjenta. Pod koniec zabiegu wartości ustawień często są zmniejszane i leczeniu poddawane są obszary wzdłuż linii włosów i żuchwy. Dzięki temu można uzyskać bardziej naturalny efekt i „łagodne” przejście między skórą poddaną zabiegowi a skórą nieleczoną.

    Podczas zabiegu resurfacingu z wykorzystaniem laserów ablacyjnych dochodzi do odparowania powierzchownych warstw naskórka i koagulacji głębszych tkanek. Na głębokość ablacji wpływa liczba przejść lasera oraz czas chłodzenia między kolejnymi przejściami. Termiczne uszkodzenie indukuje przebudowę kolagenu, prowadząc do ujędrnienia skóry i zmniejszenia objawów związanych z wiekiem. Oprócz zabiegów laserami ablacyjnymi wykonywane są także zabiegi laserami nieablacyjnymi, po których nie dochodzi do odparowania naskórka, a regeneracja przebiega znacznie szybciej niż po leczeniu laserami ablacyjnych.

    W czasie zabiegów z użyciem laserów frakcyjnych specjalne głowice dzielą wiązki na kilkadziesiąt punktów o wysokiej energii szczytowej. Kiedy laser dociera do skóry, terapii poddawane są tylko te „punkciki”– mikroskopijne strefy, a otaczająca skóra pozostaje nietknięta. Odsetek uszkadzanej powierzchni skóry jest uzależniony od ustawionej gęstości kolumn. Ustawienie większej gęstości oznacza, że na większej części powierzchni skóry powstaną mikrouszkodzenia (ponieważ kolumienki światła będą aplikowane bliżej siebie). Wyższą gęstość często stosuje się w celu leczenia zaburzeń barwnikowych. Większa gęstość wiążę się także z dłuższym czasem gojenia (mniejszy jest obszar nienaruszonej skóry wokół mikrouszkodzeń).

    Po zakończeniu procedury na leczone okolice można położyć schłodzone ręczniki (na ok. 10 minut) w celu miejscowego obniżenia temperatury (następnie skórę należy osuszyć). Lekarz nakłada na skórę pacjenta preparaty łagodzące i ochronne i przypomina o odpowiednim nawilżaniu leczonych tkanek w ciągu kilku najbliższych dni.

    Efekty resurfacingu laserowego

    Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych i prawidłowe postępowanie w czasie procesu gojenia należą do najważniejszych czynników wpływających na skuteczność laserowego odmładzania skóry twarzy i wyniki leczenia.

    Na skutek przebudowy skóry po zabiegu dochodzi do spłycenia zmarszczek, a także do poprawy jej wyglądu (w wyniku stymulacji macierzy do produkcji nowego kolagenu). Wyrównuje się koloryt skóry, dochodzi do spłycenia zmarszczek, redukcji przebarwień i zmian naczyniowych i innych objawów fotostarzenia. Efektem zabiegu jest korekcja blizn różnego pochodzenia: laseroterapia powoduje wyrównywanie powierzchni blizn; poprawie tekstury skóry sprzyjają również procesy przebudowy kolagenu. Obserwuje się zmniejszenie wielkości porów w leczonym obszarze.

    Zabiegi laserowego resurfacingu wykonywane są w celu leczenia problemów o niedużym lub umiarkowanym nasileniu. W takich przypadkach ich efektem jest widoczna poprawa napięcia skóry i owalu twarzy oraz wygładzenie skóry. Zabiegi tego rodzaju nie zastępują jednak metod chirurgicznych koniecznych u pacjentów z nadmiernym zwiotczeniem i opadaniem skóry, którzy wymagają klasycznego liftingu twarzy i szyi.

    Warto mieć na uwadze, że na wyniki leczenia wpływają także pewne osobnicze różnice związane z indywidualnymi cechami i warunkami anatomicznymi pacjenta. Efekty zależą również od rodzaju zastosowanych urządzeń laserowych (i ustawionych parametrów).

    W efekcie zabiegów ablacyjnych laserem CO2 usuwany jest cały naskórek i część skóry właściwej, co prowadzi do istotnego wygładzenia powierzchni skóry i obkurczenia głębiej położonych włókien kolagenu. Naskórek poddany ablacji zastępują nowe komórki naskórka wywodzące się z przydatków skóry. Reepitelializacja trwa ok. 8-9 dni. Największe zmiany zachodzą w warstwie brodawkowatej skóry, w której zdezorganizowane, nieprawidłowe struktury kolagenu zastępowane są przez włókna zdrowe, odpowiednio ułożone. Tradycyjne zabiegi ablacyjne wiążą się z pewnym ryzykiem powikłań i utrzymujących się objawów niepożądanych (obrzęk, uczucie pieczenia, rumień). Jednak w doświadczonych rękach laser CO2 pozwala uzyskać najlepsze wyniki kliniczne laserowego resurfacingu. Efekty zabiegów z wykorzystaniem lasera Er:YAG są łagodniejsze, jednak korzyścią jest krótszy czas powrotu do zwyczajowej aktywności. Dyfuzja termiczna lasera Er:YAG do otaczających tkanek jest mniejsza niż lasera CO2 (mniej ciepła ulega dyfuzji do otaczających tkanek). Słabsza dyfuzja termiczna i mniejsza głębokość penetracji wpływają na skrócenie czasu rekonwalescencji (lasery CO2 powodują większy stopień ablacji niż lasery erbowe, a zatem ich oddziaływanie termiczne jest głębsze). Reepitelializacja trwa 5-6 dni. Efektem zabiegu jest wzrost gęstości skóry właściwej i redukcja zmarszczek.

    Po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym w skórze właściwej dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu przez fibroblasty. Okres rekonwalescencji jest skrócony do minimum, ponieważ naskórek nie ulega ablacji (energia laserowa koncentruje się w skórze właściwej). Pozabiegowy rumień i obrzęk ustępują zwykle w ciągu 24–72 godzin. Korzystny efekt obkurczenia kolagenu i wzrostu napięcia skóry narasta stopniowo w czasie kilku miesięcy. Po zabiegach laserami frakcyjnymi nieablacyjnymi remodeling kolagenu i proces neokolagenezy są mniej nasilone niż po zabiegach laserami ablacyjnymi, jednak czas powrotu do aktywności wynosi tylko 24 godziny. Efekty widoczne są po ok. 3-4 tygodniach.

    Przeciwwskazania

    • opryszczka
    • wirusowe zapalenie wątroby (HBV, HCV)
    • HIV
    • łuszczyca, bielactwo
    • epilepsja
    • leczenie immunosupresyjne
    • terapia doustna izotretinoiną (Izotek, Curacne, Aknenormin) lub steroidami
    • nowotwory skóry
    • metalowe implanty, rozruszniki
    • ciąża
    • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry
    • przewlekłe zapalne dermatozy (np. łuszczyca)
    • kuracja isotretinoiną (na okres 6 miesięcy po zakończeniu kuracji)
    • otwarte, świeże rany na skórze
    • skóra przejawiająca szczególną wrażliwość na światło
    • zmiany na skórze wywołane cukrzycą, terapią radiacyjną lub chemioterapię

    Specjaliści wykonujący zabieg i cena

    Zabiegi laserem frakcyjnym przeprowadzamy we Wrocławiu i w Warszawie.

    Specjaliści pracujący na laserze frakcyjnym CO2:

    Resurfacing laserowy Wrocław

    • dr n. med. Diana Kupczyńska
    • dr n. med. Agnieszka Burkacka
    • lek. med. Maciej Antkiewicz

    Resurfacing laserowy Warszawa

    • dr n. med. Michał Kowalczewski
    • dr n. med. Diana Kupczyńska
    • lek. med. Małgorzata Legocka
    • lek. med. Emil Michalski

    Cena resurfacingu laserowego uzależniona jest od charakteru i stopnia zaawansowania problemu. Na jej wysokość ma także wpływ obszar zabiegowy.

    Resurfacing laserowy (cennik) 
    Twarz1000 zł
    Powieki700 zł
    Czoło700 zł
    Policzki800 zł
    Szyja1000 zł
    Dekolt1500 zł

    W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

    W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

    Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami:

      Umów się na wizytę
      Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
      Wybierz miasto
      WrocławWarszawa
      Zadzwoń lub napisz!
      wsparcie
      Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

        Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
        Przedstaw się *
        Wybierz miasto *
        WrocławWarszawa
        Wiadomość *