Wrocław i Warszawa
Laserowe leczenie trądziku pospolitego ukierunkowane jest na redukcję łojotoku, działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. W leczeniu trądziku różowatego laseroterapia skoncentrowana jest na obkurczeniu naczynek krwionośnych umożliwiając tym samym redukcję rumienia. W leczeniu zmian potrądzikowych zastosowanie znajdują lasery wysokoenergetyczne powodujące spłycenie blizn, poprawę estetyki i wygładzenie skóry.
W laseroterapii trądziku szeroko wykorzystywane są lasery ablacyjne w technice frakcyjnej, które powodują uszkodzenia tylko niewielkich obszarów tkanki, tzw. mikroskopowe strefy leczenia. Obszary nienaruszonej skóry pomiędzy tymi strefami przyspieszają procesy gojenia, a zabieg wymaga 5-7 dniowego wyłączenia z normalnej aktywności. Do najpopularniejszych laserów ablacyjnych należą lasery CO2 emitujące fale w zakresie bliskiej podczerwieni o długości 10 600 nm. Ich celem w tkankach jest woda wewnątrzkomórkowa, która zostaje błyskawicznie podgrzana, w wyniku czego dochodzi do waporyzacji. Innym laserem ablacyjnym jest laser Er:YAG (erbowo-yagowy) emitujący wiązkę o długość fali 2940 nm, która jest silnie absorbowana przez wodę w skórze. Laser Er:YAG wyróżnia się mniejszym stopniem przegrzewania tkanek niż laser CO2.
Laser Nd:YAG (neodymowo-yagowy), który emituje wiązkę światła o długości 1064 nm, wykazuje dużą skuteczność w leczeniu aktywnego trądziku. Uzupełnienie terapii laserem Nd:YAG może stanowić laser KTP (potasowo-tytanowo-fosforowy) emitujący światło zielone o długości fali 532 nm. Jego działanie polega na aktywacji porfiryn absorbujących światło zielone. Porfiryny produkowane są przez bakterie Propionibacterium acnes, uczestniczące w rozwoju ciężkich zapalnych postaci trądziku. Laser KTP może dodatkowo przyczyniać się do niespecyficznych uszkodzeń termicznych gruczołów łojowych.
W leczeniu trądziku zastosowanie znajduje wysokoenergetyczny laser Nd:YAG Q-Switch (1064 nm) charakteryzujący się bardzo krótkim czasem trwania impulsu. Laser Q-Switch umożliwia wykonanie laserowego peelingu węglowego (,,Black Doll”) o działaniu oczyszczającym, regulującym wydzielanie łoju, wyrównującym koloryt skóry i poprawiającym jej stan.
Wskazania do laseroterapii stanowią zmiany trądzikowe i potrądzikowe, w tym blizny. Do najczęstszych wskazań do leczenia laserowego należą:
Zabiegi laserowe wykonywane są zarówno w celu redukcji istniejących stanów zapalnych i zmian skórnych (np. zaskórników), jak i profilaktycznie – w celu zapobiegania powstawania nowych zmian.
Przed rozpoczęciem leczenia trądziku konieczna jest konsultacja, obejmująca badanie fizykalne i wywiad medyczny (m.in. w celu identyfikacji ewentualnych przeciwwskazań do laseroterapii). Na podstawie wyników badań oraz oceny charakteru i nasilenia zmian specjalista może ustalić rozpoznanie i zaproponować optymalne metody terapeutyczne, dostosowane indywidualnie oraz ukierunkowane na różne elementy patogenezy trądziku. Zabiegi laserowe wykonywane są w seriach (specjalista ustala liczbę zabiegów niezbędną do uzyskania planowanego efektu estetycznego i terapeutycznego).
Warto pamiętać, że trądzik to choroba przewlekła, czasem trudna do leczenia.
Przed zabiegiem należy:
Większość zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym przeprowadzanych jest w znieczuleniu miejscowym – najczęściej kremem EMLA z lidokainą i prylokainą. Po nałożeniu kremu na skórę (pod opatrunkiem okluzyjnym) należy odczekać ok. 45-60 minut, aż znieczulenie zaczynie działać. Po tym czasie krem jest zmywany, a skóra dezynfekowana. Po doborze i wprowadzeniu optymalnych parametrów sprzętowych rozpoczyna zabieg laserowy.
Podczas zabiegów z użyciem lasera CO2 (frakcyjny ablacyjny) dochodzi do odparowania mikrokolumn w powierzchownych warstwach skóry i wywoływany jest kontrolowany stan zapalny – efektem jest warstwowe złuszczenie naskórka w przebiegu procesu regeneracji skóry oraz redukcja zmian trądzikowych.
Dla fali lasera Er:YAG (o długości 2940 nm) celem jest woda wewnątrzkomórkowa (podobnie jak dla lasera CO2), ale działanie ablacyjne Er:YAG jest subtelniejsze (bardziej powierzchowna ablacja wpływa na skrócenie czasu gojenia). Laser FOTONA Er:YAG służy do delikatnej ablacji tkanki bliznowatej i aktywacji przebudowy kolagenu – pozwala osiągać bardzo dobre efekty w leczeniu blizn potrądzikowych. Wywołuje kontrolowane efekty termalne, które zapewniają głębokie wygładzenie, spłycenie i poprawę wyglądu blizn oraz ogólnej kondycji skóry. Fotona SP Dynamis to wszechstronny system laserowy łączący laser Nd:YAG z Er:YAG o wysokiej precyzji działania: umożliwia wykonywanie ablacji naskórka lub skóry z dokładnością na poziomie mikrona.
W trakcie zabiegów laserem KTP wykorzystuje się długości fal dostosowane do leczenia zmian naczyniowych i powierzchownych. Ich działanie u pacjentów z trądzikiem opiera się na fotoaktywacji porfiryn produkowanych przez bakterie i powodowaniu niespecyficznych uszkodzeń termicznych w obrębie gruczołów łojowych. W systemach łączonych laser KTP jest skutecznym uzupełnieniem lasera Nd:YAG (np. V-laser lub laser Gemini Nd:YAG/KTP o długościach fali 1064/532). Wiązka dłuższa oddziałuje głownie na gruczoły łojowe (powodując jej obkurczenie i regulując produkcję łoju), a krótsza skupia się na tworzeniu niekorzystnych warunków do namnażania i rozwoju P. acnes. Skojarzenie dwóch długości fali w jednym urządzeniu umożliwia oddziaływanie zarówno na warstwy powierzchowne skóry, jak i struktury leżące głębiej.
Po zakończeniu procedury laserowej na skórę nakładane są kremy regenerujące i ochronne.
Szczególny rodzaj zabiegu laserowego stanowi peeling węglowy, podczas którego skóra najpierw jest pokrywana specjalną emulsją węglową, a po ok. kilkunastu minutach naświetlana laserem, dla którego drobiny węglowe są materiałem absorpcyjnym.
Wprowadzenie do leczenia trądziku laserów znacznie zwiększyło skuteczność terapii, stworzyło nowe możliwości i perspektywy terapeutyczne, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla wielu pacjentów; nie są też obarczone komplikacjami leczenia tradycyjnego, jak oporność na antybiotyki czy teratogenność.
Do najefektywniejszych metod leczenia trądziku należą zabiegi z zastosowaniem laserów emitujących światło penetrujące w głąb skóry. Ich docelowy chromatofor – woda – jest także dominującym chromatoforem w obrębie gruczołów łojowych. Energia laserowa powoduje uszkodzenia warstwy skóry, w której znajdują się gruczoły łojowe, hamując nadmierne wytwarzanie sebum i redukując zmiany trądzikowe.
Po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym na skórze widoczne są typowe obszary ablacji (kropki) pooddzielane obszarami zdrowej skóry przyspieszającej proces gojenia. Po zabiegu występuje rumień i obrzęk, które powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Laser frakcyjny ablacyjny wykorzystywany jest nie tylko do redukcji zmian trądzikowych, ale też do leczenia blizn potrądzikowych (wtedy energia laserowa dostarczana jest do głębokich warstw skóry właściwej). Powstają mikrokolumienki uszkodzeń, ale nienaruszona tkanka wokół nich przyspiesza procesy regeneracji i przebudowy skóry, co prowadzi do spłycenia blizn potrądzikowych. Korzystny efekt obkurczenia kolagenu i wzrostu napięcia skóry postępuje stopniowo w ciągu kolejnych 4-6 mies.
Dużą skuteczność w redukcji nasilenia trądziku wykazuje laser KTP, który zmniejsza liczbę zmian trądzikowych przy minimalnych skutkach ubocznych. Laserowy peeling węglowy natomiast pobudza komórki skóry do regeneracji i odnowy. Efektem zabiegu jest złuszczenie i wygładzenie naskórka, obkurczenie i oczyszczenie porów, redukcja stanów zapalnych i stabilizacja wydzielania sebum.
Efektem zabiegów laserowych – oprócz zmniejszenia zmian trądzikowych i potrądzikowych – jest poprawa napięcia, estetyki i ogólnego stanu skóry.
Nieustanny rozwój technologiczny, umożliwiający oddziaływanie na P. acnes i gruczoły łojowe, zmienia trendy w leczeniu trądziku i daje pacjentom szansę wyboru metod bezpiecznych i skutecznych, które redukują objawy tej przewlekłej choroby i podnoszą jakość życia pacjentów.
Wśród ogólnych przeciwwskazań do zabiegów z użyciem laserów wymienia się:
Laserowe leczenie trądziku oferujemy w klinikach we Wrocławiu i w Warszawie. Zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem technologii dopasowanej do wskazań i problemu, z którym zgłasza się do nas pacjent.
Specjalistami w zakresie laserowego leczenia trądziku są:
Cena laserowego leczenia trądziku uzależniona jest od rodzaju i wielkości zmian oraz miejsca ich występowania. Koszt zabiegu można określić dopiero w momencie dobrania metody. Przed przystąpieniem do procedury specjalista jest w stanie oszacować przewidywalny koszt zabiegu.
Konsultacje z kosmetologami specjalizującymi się w leczeniu zmian trądzikowych są bezpłatne.
W celu umówienia się na konsultację w gabinecie, online lub telefoniczną zapraszamy do kontaktu.
Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami: