Lwia zmarszczka

Opis problemu

Zmarszczki lub zmarszczka między brwiami to bardzo popularny kłopot, z którym borykają się zarówno pacjentki, jak i pacjenci. Lwia zmarszczka, czyli charakterystyczna pionowa bruzda między brwiami, nadaje twarzy wyraz zdenerwowanej lub złej.

Lwia zmarszczka to jedno z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach medycyny estetycznej. Pojawia się najczęściej około 30 roku życia.

Czynniki determinujące

Zmarszczki między brwiami wynikają z aktywności parzystych mięśni marszczących brwi (łac. mm. corrugator supercilii).

To, jak bardzo widoczna jest lwia zmarszczka, zależy od osobniczej aktywności mięśni mimicznych, a także (choć w mniejszym stopniu) od:

 • stylu życia,
 • domowej pielęgnacji cery,
 • ekspozycji na UVA i UVB.

Polecane zabiegi

Złotym standardem jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Po nim można rozważać inne, jak np. laserowa korekta zmarszczek utrwalonych w tej okolicy. W bardzo zaawansowanych przypadkach głębokie, utrwalone lwie zmarszczki można wypełnić usieciowanym kwasem hialuronowym (ale już po podaniu botoxu i rozwinięciu pełnego działania toksyny), jednak taki zabieg powinien być przeprowadzony przez bardzo doświadczonego lekarz, potencjalnie bowiem skutkuje bardzo poważnymi powikłaniami, ze ślepotą włącznie.

Zobacz także:

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Polecane zabiegi

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *