Gummy smile, czyli tzw. uśmiech dziąsłowy, objawia się nadmierną ekspozycją dziąseł. Przyjmuje się, że trakcie uśmiechania się przekracza ona 3 mm i bywa powodem kompleksów.
Na przestrzeni lat medycyna wypracowała wiele metod radzenia sobie z dziąsłowym uśmiechem, który może być przyczyną nawracających stanów zapalnych. Zbyt często odsłonięte, dziąsła wysychają za sprawą ekspozycji tkanek na środowisko zewnętrzne. Dlatego gummy smile koryguje się m.in. aparatem ortodontycznym czy metodami chirurgicznymi. W przypadku tego pierwszego, pacjent musi uzbroić się w cierpliwość, z kolei te drugie wiążą się z większą ingerencją.
Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną dziąsłowego uśmiechu w przypadku danego pacjenta jest nadmierna aktywność mięśni mimicznych, może zaproponować leczenie z wykorzystaniem botoxu. Jego zadaniem jest zahamowanie skurczu mięśni i podaje się go w okolice warg.
Wśród przyczyn uśmiechu dziąsłowego wymienia się często uwarunkowania genetyczne.
Gummy smile może być spowodowany także:
W przypadku gummy smile sprawa jest stosunkowo prosta i specjaliści pozostają zgodnie co do tego, że zabiegiem, który nie wymaga znacznej ingerencji i jednocześnie przynosi zadowalające rezultaty jest botox.
Uśmiech dziąsłowy to problem, którego pozbędziemy się podając odpowiednie dawki toksyny botulinowej. Efekty widoczne są już po kilku dniach od zabiegu i utrzymują się przez kilka miesięcy. Czas utrzymywania się rezultatów jest różny dla różnych pacjentów i zależy w dużym stopniu od indywidualnych predyspozycji.