Cellulit (wł. medyczna nazwa to lipodystrofia) jest chorobą, której genezę stanowi nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, przerost komórek tłuszczowych z przewagą syntezy kwasów tłuszczowych w stosunku do ich rozkładu.
Zatrzymywana w adipocytach woda uciska naczynia limfatyczne i krwionośne. Zaburzenie mikrokrążenia sprawia, że tkanka podskórna jest nieodżywiona i zanieczyszczona zbędnymi produktami przemiany materii. W efekcie pojawiają się w niej obrzękowo – włókniste zmiany, dostrzegalne jako „efekt materaca” czy „pomarańczowa skórka”. Cellulit powstaje w określonych miejscach ciała, najczęściej na biodrach, brzuchu i pośladkach.
Ze względu na intensywność zmian pojawiających się na skórze możemy dokonać podziału na cztery stadia rozwoju tego schorzenia:
I stadium – zmiany są widoczne jedynie przy ucisku skóry, tkanka jest mniej elastyczna, „ciastowata”.
II stadium – obserwuje się spadek elastyczności, występują niewielkie zwłóknienia tkanki podskórnej, po ujęciu skóry w fałd widoczne są zagłębienia.
III stadium – skóra jest nierówna, zmiany są widoczne w spoczynku (bez ucisku) z płytkimi zagłębieniami, wyczuwalne są guzki.
IV stadium – wyraźnie wyczuwalne guzki, skóra nierówna, pofałdowana z wyraźnymi zagłębieniami, dołkami, przy dotyku jest odczuwalna bolesność.
Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami: