Cellulit

Opis problemu

Cellulit (wł. medyczna nazwa to lipodystrofia) jest chorobą, której genezę stanowi nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, przerost komórek tłuszczowych z przewagą syntezy kwasów tłuszczowych w stosunku do ich rozkładu. Zatrzymywana w adipocytach woda uciska naczynia limfatyczne i krwionośne. Zaburzenie mikrokrążenia sprawia, że tkanka podskórna jest nieodżywiona i zanieczyszczona zbędnymi produktami przemiany materii. W efekcie pojawiają się w niej obrzękowo – włókniste zmiany, dostrzegalne jako „efekt materaca” czy „pomarańczowa skórka”. Cellulit powstaje w określonych miejscach ciała, najczęściej na biodrach, brzuchu i pośladkach.

Ze względu na intensywność zmian pojawiających się na skórze możemy dokonać podziału na cztery stadia rozwoju tego schorzenia:

I stadium – zmiany są widoczne jedynie przy ucisku skóry, tkanka jest mniej elastyczna, „ciastowata”.

II stadium –  obserwuje się spadek elastyczności, występują niewielkie zwłóknienia tkanki podskórnej, po ujęciu skóry w fałd widoczne są zagłębienia.

III stadium – skóra jest nierówna, zmiany są widoczne w spoczynku (bez ucisku) z płytkimi zagłębieniami, wyczuwalne są guzki.

IV stadium – wyraźnie wyczuwalne guzki, skóra nierówna, pofałdowana z wyraźnymi zagłębieniami, dołkami, przy dotyku jest odczuwalna bolesność.

Czynniki determinujące cellulit

  • predyspozycje genetyczne
  • zaburzenia hormonalne
  • zażywane leki, w tym antykoncepcja hormonalna
  • ciąża
  • niewłaściwa dieta
  • siedzący tryb życia
  • nieodpowiednia garderoba (zbyt obcisłe ubrania, wysokie obcasy)

Który zabieg wybrać?

Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!

Proponowane zabiegi na cellulit