Krótkie wędzidełko napletka

objawy, przyczyny, leczenie

Opis problemu (objawy)

Wyróżniamy podstawę, trzon i żołądź prącia z ujściem zewnętrznym cewki moczowej. Żołądź przykryta jest napletkiem – fałdem skórnym zbudowanym z blaszki wewnętrznej i zewnętrznej, który fizjologicznie może być ściągnięty poniżej żołędzi, w pełni ją odsłaniając. Na dolnej powierzchni skóry prącia w linii pośrodkowej znajduje się szew prącia (skóra nieco ciemniejszej barwy), który dystalnie przechodzi na żołędzi w wędzidełko napletka.

krótkie wędzidełko napletka

Wędzidełko napletka (łac. frenulum preputii) ma postać podłużnego fałdu skóry pomiędzy brzuszną powierzchnią żołędzi a napletkiem. W warunkach fizjologicznych wędzidełko nie utrudnia zsuwania napletka z żołędzi.

Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia lub utrudnia odprowadzenie napletka poza rowek zażołędny, przyczynia się do skrzywienia i bolesnego pociągania żołędzi w stanie wzwodu. Wiąże się również z istotnie wyższym ryzykiem zerwania wędzidełka podczas stosunku. Wielokrotne urazowe naderwanie wędzidełka i gojenie powoduje bliznowacenie uszkodzonej tkanki, dalsze skracanie wędzidełka i narastanie objawów.

Przyczyny

Krótkie wędzidełko napletka (frenulum breve) może mieć charakter pierwotny (od urodzenia) lub wtórny – powstać w wyniku stanów zapalnych, urazów prowadzących do bliznowacenia (u pacjentów z pierwotnie prawidłową długością napletka).

Ryzyko urazów wędzidełka zwiększa się m.in. podczas:

 • bardzo intensywnej masturbacji,
 • ruchów frykcyjnych,
 • przy niewielkiej lubrykacji.

Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia żołędzi prącia i napletka (balanoposthitis) wymienia się nieprawidłową higienę, a także zapalne choroby skóry, infekcje, urazy i nowotwory. Przyczyny zakaźne obejmują: drożdżaki, bakterie tlenowe (np. Staphylococcus aureus, paciorkowce grupy A), bakterie beztlenowe i wirusy (np. wirus brodawczaka ludzkiego). Niektóre etiologie zapalne uwzględniają wyprysk kontaktowy (alergiczny, niealergiczny), reaktywne zapalenie stawów i liszaja twardzinowego (BXO).

Krótkie wędzidełko może utrudniać codzienne czynności higieniczne, co sprzyja stanom zapalnym i – w mechanizmie błędnego koła – może nasilać problem.

Leczenie

Postępowaniem z wyboru w przypadku krótkiego wędzidełka napletka jest frenuloplastyka, zabieg chirurgiczny wykonywany w trybie ambulatoryjnym, który – w  dużym skrócie – polega na nacięciu krótkiego wędzidełka z użyciem skalpela lub nożyczek chirurgicznych i założeniu kilku szwów wchłanialnych.

Podcięcie wędzidełka napletka najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W okolicę poddawaną zabiegowi podaje się środek znieczulający (np. jednoprocentowy roztwór lignokainy). Chirurg odpowiednio podcina zbyt krótki odcinek skóry wędzidełka i następczo zszywa ją, stosując technikę, która umożliwia wydłużenie wędzidełka.

W niektórych przypadkach wykonuje się Z-plastykę wędzidełka lub obrzezanie z usunięciem wędzidełka. Bardzo rzadko rozważa się wycięcie zbliznowaciałej tkanki i przeszczep autologiczny.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Rekomendowane zabiegi

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *