Odstające uszy

przyczyny, leczenie

Opis problemu

Odstające małżowiny uszne należą do najczęstszych wad rozwojowych małżowin usznych. Zwykle nie wiążą się z deficytami funkcjonalnymi. Stanowią problem estetyczny, który może nieść implikacje psychospołeczne, szczególnie u młodych pacjentów. Kobiety mogą ten defekt zamaskować odpowiednio dobraną fryzurą, w przypadku mężczyzn zaś są one widoczne, dlatego też mężczyźni częściej poddają się zabiegowi, którego celem jest korekta kształtu uszu.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Wada może występować jednostronnie, zwykle jednak jest obustronna . Stopień odstawania, zaburzenia kształtu lub rzeźby małżowin usznych mogą znacznie różnić się po obu stronach. Często jest to wada izolowana, w niektórych przypadkach może współistnieć z innymi anomaliami wrodzonymi.

  Według dostępnych danych, odstające ucho dotyczy ok. 5% populacji . Za ucho odstające odpowiadać może brak wykształconej grobelki i jej odnóg, zbyt obszerna i głęboka muszla, jednoczesny brak grobelki i nadmiernie obszerna muszla.

  Obrąbek (obrzeże małżowiny) nie powinien odstawać od czaszki na więcej niż 1,5-2 cm; prawidłowo kąt między małżowiną uszną a głową wynosi ok. 20-30 st. Zmiany w wartościach warunkują odstawanie małżowiny usznej; wskazaniem do operacji plastycznej uszu są istotne odchylenia od normy. Zabieg, wykonywany zwykle ze wskazań wyłącznie estetycznych, polega na zmianie położenia, kształtu lub rozmiaru małżowiny usznej.

  Operacja pozostaje główną metodą korekcji odstających małżowin usznych.

  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Opis problemu
  • Przyczyny/czynniki determinujące
  • Który zabieg wybrać?

  Przyczyny/czynniki determinujące

  Do najczęstszych nieprawidłowości anatomicznych przyczyniających się do odstawania ucha należą: niedorozwój grobelki, niewłaściwe ukształtowanie fałdów chrząstki małżowiny usznej, przerost chrząstki małżowiny, zbyt głęboka muszla małżowiny.

  Grobelka to wypukły, środkowy fragment ucha, tak zwana wewnętrzna krawędź, za którą małżowina zagina się w kierunku głowy.

  Odstawanie górnej części obrąbka jest skutkiem zwykle braku/niedoboru fałdu grobelki, środkową część wypukłości uwydatnia głęboka muszla, część dolną – odstawanie płatka małżowiny usznej. W wyniku niewykształconej grobelki i połączenia muszli z czółenkiem dochodzi do powstania małżowiny w kształcie czaszy (i wystawania środkowej części małżowiny).

  Specyficzna etiologia tej wady rozwojowej nie została ustalona; tylko nieliczne przypadki związane są z odrębnymi chorobami wrodzonymi lub genetycznymi .

  Wśród czynników patogenetycznych, omawianych w przypadku odstających uszu, wymienia się czynniki genetyczne i mutacje punktowe. Rozważano również znaczenie wypływów środowiskowych w ciąży (hipotezy nie udało się potwierdzić).

  85% wzrostu małżowiny usznej przypada na pierwsze pięć lat życia . Do 10. roku życia obserwuje się stosunkowo nieduży wzrost w wymiarach poziomym i pionowym. Wtedy ustala się ostateczny kształt i ustawienie małżowiny usznej.

  Zobacz także: Operacje plastyczne twarzy

  Który zabieg wybrać?

  Otoplastyka – podstawowe informacje o zabiegu

  Odstające ucho jest głównym wskazaniem do otoplastyki – chirurgicznej korekcji odstających małżowin usznych. Podczas zabiegu najczęściej wykonuje się cięcie za małżowiną uszną; po odsłonięciu chrząstki modeluje się ją za pomocą nacięć, po czym zakłada szwy materacowe. Celem otoplastyki jest przywrócenie lub wytworzenie prawidłowego, estetycznego kształtu i ustawienia małżowiny usznej, która powinna harmonizować z innymi elementami twarzy.

  Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym. U pacjentów dorosłych oraz u osób nieletnich współpracujących, wykonujących polecenia, dobrze zmotywowanych i przygotowanych psychicznie, zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

  Chirurgiczne leczenie odstających małżowin usznych jest zagadnieniem ważnym zarówno ze względów estetycznych, jak i psychologicznych oraz społecznych.

  Wiele metod korekcyjnych odstających uszu polega na nacięciu, przecięciu lub wycięciu fragmentów chrząstki, z wykorzystaniem chirurgicznego dostępu od tyłu małżowiny – (możliwy jest również dostęp od przodu). Techniki są stale modyfikowane w celu poprawy wyników estetycznych i minimalizacji ryzyka powikłań.

  Opisano liczne metody chirurgiczne, które można zastosować w zależności od konkretnych zmiennych anatomicznych, wpływających na odstawanie uszu. Odstawanie górnej części małżowiny w wyniku słabo wykształconej odnogi grobelki wymaga utworzenia fałdu grobelki. W przypadku odstawania części środkowej rozważa się wycięcie fragmentu muszli lub przymocowanie muszli do okostnej wyrostka sutkowatego (części kości skroniowej). Wystawanie płatka małżowiny koryguje się w zależności od przyczyny problemu, zwykle przez zmianę położenia ogona obrąbka lub nacięcia i przesunięcie skóry za płatkiem.

  Dlatego niezbędna jest skrupulatna ocena przedoperacyjna i dokładne zaplanowanie indywidulanego postępowania operacyjnego, uwarunkowanego przez rozpoznane zniekształcenie.

   

  Techniki operacyjne

  Duża różnorodność deformacji wymaga odrębnych sposobów postępowania. Dlatego leczenie odstających uszu ewoluowało na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci; opracowano wiele technik korekcyjnych, jak techniki Mustardé’a, Furnasa, Converse’a, Stenströma i in.

  Zazwyczaj chirurgiczne leczenie odstających małżowin usznych polega na łączeniu różnych technik. Metody korekcji ograniczające się do zastosowania szwów wykorzystywane są głównie w przypadku miękkiej, plastycznej chrząstki, bez cech istotnej sprężystości. Sztywna chrząstka wymaga osłabienia przez wykonanie nacięć od przodu. Jeśli istnieją wskazania, wykonuje się zmniejszenie muszli (wycięcie chrząstki) .

  Korekcja odstających uszu to zabieg, który wykonujemy zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie.

  Korekta uszu - podstawowe informacje 
  Cena:Korekcja odstających uszu 4500 zł - 6000 zł
  Korekcja jednego ucha od 2500 zł
  Rekonstrukcja rozerwanego ucha od 1200 zł
  Plastyka płatka po tunelu od 3500 zł
  Plastyka zwiniętych uszu od 3500 zł
  Zmniejszenie małżowiny usznej od 3500 zł
  Zmniejszenie płatków uszu 3500 zł - 4500 zł
  Czas zabiegu:około 1 - 2h
  Znieczulenie:miejscowe
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 1 - 4 tygodni
  Efekty:ostateczny efekt zabiegu widoczny jest zwykle po około miesiącu

  ZOBACZ ZDJĘCIA PACJENTÓ PRZED I PO OPERACJI USZU

  Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!

   Proponowane zabiegi

   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *