Ginekomastia (objawy)

Opis problemu:

Łagodny przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn (jedno- lub dwustronny), związany z rozrostem tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej nazywa się ginekomastią. Przypadłość może dotyczyć nawet 30-50% populacji mężczyzn. Do jej powstania przyczynia się przewaga działania estrogenów nad adrogenami na gruczoł sutkowy chłopców i mężczyzn.

Występowanie ginekomastii obserwuje się u pacjentów z nowotworami wydzielającymi estrogeny lub wpływającymi na podwyższenie ich stężenia. Należą do nich:

 • guz z komórek Sertoliego,
 • guz z komórek Leydiga,
 • nowotwory produkujące HCG.

Mężczyźni cierpiący na nadczynność tarczycy, równie często borykają się z problemem przerostu gruczołów piersiowych. Zdarza się również, że wyższe stężenie estrogenów wynika z ich spożycia lub wchłonięcia przez skórę. Niektórzy pacjenci w przebiegu ginekomastii skarżą się także na bolesne i tkliwe piersi.

Celem rozpoznania ginekomastii lekarz wykonuje badanie palpacyjne, które najczęściej przeprowadza się u pacjentów w pozycji leżącej z założonymi za głowę rękami (taka pozycja zwiększa napięcie mięśni piersiowych większych). Tkanka gruczołowa jest wyczuwalna pod postacią twardego, ziarnistego utkania zlokalizowanego w okolicy podbrodawkowej.

Zdjęcie Pacjenta przed i po zabiegu usunięcia ginekomastii z liposukcją Vaser Lipo i redukcją wielkości brodawek sutkowych.

CZYNNIKI DETERMINUJĄCE:

 • nadwaga,
 • predyspozycje genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nadczynność tarczycy,
 • niektóre nowotwory.

Który zabieg wybrać?

Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Proponowane metody leczenia

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *