Obwisłe piersi

Opis problemu

Kiedy dochodzi do utraty młodzieńczego kształtu i konturu piersi oraz zmiany położenia kompleksu brodawka-otoczka, piersi stają się obwisłe.

Opadanie (ptoza) piersi u kobiet zazwyczaj jest konsekwencją zmian inwolucyjnych (związanych z wiekiem), ale może występować również po zmniejszeniu masy ciała, ciąży i karmieniu piersią.

Brodawka (kompleks brodawka-otoczka) młodej, prawidłowej piersi znajduje się powyżej fałdu podpiersiowego. Umownie „idealna” odległość między brodawką a fałdem podpiersiowym wynosi 5-7 cm, a odległość wcięcia mostka od brodawki wynosi 19–21 cm. Ptoza wiąże się z przemieszczeniem kompleksu brodawka-otoczka poniżej fałdu podpiersiowego.

Ciekawych danych dostarczyły badania amerykańskie: wyniki analiz statystycznych wykazały, że nawet 70% ogólnej populacji kobiet ma zastrzeżenia do rozmiaru lub kształtu swojego biustu. Jedną z oznak tego niezadowolenia jest stale rosnąca liczba wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej piersi. W Stanach Zjednoczonych ponad 100 000 kobiet rocznie poddaje się mastopeksji.

ZOBACZ ZDJĘCIA PRZED I PO ZABIEGU MASTOPEKSJI

Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Opis problemu
  • Przyczyny
  • Objawy
  • Rozwiązanie/który zabieg wybrać?

Przyczyny

Do opadania piersi najczęściej przyczyniają się zmiany związane z wiekiem i siła grawitacji; do istotnych czynników ryzyka zalicza się ponadto:

  • liczbę ciąż,
  • długie okresy karmienia piersią,
  • makromastię,
  • duże wahania masy ciała,
  • nadwagę, otyłość (wyższy wskaźnik BMI),
  • palenie papierosów.

Uważa się, że takie czynniki mogą wpływać na osłabienie więzadeł Coopera i z czasem, wraz ze zmniejszeniem elastyczności skóry, prowadzić do obwiśnięcia piersi. Jednak ptoza może wystąpić także u pacjentek młodszych, z małymi piersiami.

 

 

Pierwsze europejskie dane normatywne wskazują, że Europejki są „umiarkowanie” usatysfakcjonowane wyglądem swoich piersi. Na poziom satysfakcji wpływa obecność czynników ryzyka. Z powodu niekorzystnych zmian w wyglądzie piersi zadowolenie zmniejsza się z wiekiem i wzrostem BMI; znaczenie ma również niezdrowy tryb życia (zwłaszcza palenie tytoniu).

Objawy

O „prawdziwej” ptozie (opadaniu) piersi mówić można, jeśli kompleks brodawka-otoczka znajduje się na wysokości fałdu podpiersiowego lub niżej. W ptozie, oprócz obniżenia kompleksu otoczka-brodawka, obserwuje się również nadmiar skóry dolnego bieguna piersi.

Regnault w 1976 r. zaproponował klasyfikację ptozy, która jest stosowana do dziś:

  • stopień 1 (ptoza łagodna): brodawka znajduje się na wysokości fałdu podpiersiowego;
  • stopień 2 (ptoza umiarkowana ): brodawka znajduje się poniżej fałdu podpiersiowego, ale powyżej dolnego konturu piersi;
  • stopień 3 (ciężka): brodawka znajduje się znacznie poniżej fałdu podpiersiowego, na wysokości dolnego konturu piersi (w najniższym punkcie piersi, jest skierowana w dół).

Pseudoptoza występuje, gdy brodawka znajduje się powyżej lub na wysokości fałdu podpiersiowego, ale pierś zwisa poniżej fałdu (odległość brodawki od fałdu podpiersiowego jest często większa niż 6 cm).

Rozwiązanie/który zabieg wybrać?

Mastopeksja to zabieg chirurgiczny, którego celem jest korekcja opadania piersi, uniesienie kompleksu otoczka-brodawka (NAC), zmniejszenie obwodu otoczki (w uzasadnionych przypadkach) oraz zmiana kształtu piersi (uzyskanie młodzieńczego, estetycznego kształtu piersi). Procedury mastopeksji wywodzą się z zabiegów redukcyjnych gruczoł piersiowy, obejmujących resekcję skóry, z resekcją miąższu piersi lub bez.

Ze względu na możliwość inwolucji miąższu związaną z wiekiem lub zmianami poporodowymi zabieg obejmuje często (oprócz wycięcia i naciągnięcia skóry) także manipulację/redystrybucję miąższu. Mastopeksję można łączyć z powiększaniem piersi; augmentacja z mastopeksją może być procedurą jedno- lub dwuetapową, z zastosowaniem implantów, autologicznej tkanki piersi lub tkanki tłuszczowej.

  • Mastopeksja okołootoczkowa

Mastopeksja okołootoczkowa to technika stosowana w celu korekcji łagodnego opadania piersi. Zabieg polega na okołootoczkowym wycięciu skóry obejmującym cały obwód otoczki lub tylko jego część.
Cięcie ograniczone do górnej części obwodu otoczki (nadotoczkowe, półksiężycowate) może unieść kompleks brodawka-otoczka o ok. 1 cm. Pełna obwodowa mastopeksja okołootoczkowa umożliwia uniesienie brodawki o 2 cm. Zabieg umożliwia również korekcję wysokości brodawek związaną z niewielką asymetrią oraz korekcję bulwiastego zniekształcenia piersi.

Mastopeksja okołootoczkowa w połączeniu z augmentacją1 koryguje łagodne opadanie piersi oraz łagodne i umiarkowane opadanie brodawek, ograniczając blizny na piersi do izolowanego nacięcia okołootoczkowego. Technika umożliwia uniesienie brodawek o ok. 3 cm.

  • Mastopeksja pionowa (blizny pionowej)

Mastopeksja pionowa (z pionową blizną) wykonywana jest w celu korekcji łagodnej i umiarkowanej ptozy. Cięcie prowadzone jest wokół otoczki i pionowo w kierunku fałdu podpiersiowego. Pionowe wycięcie skóry umożliwia zwężenie i poprawę projekcji piersi. Na efekt pooperacyjny wpływa również możliwość wykorzystania miąższu dolnego bieguna jako podparcia piersi i większy (w por. do metody okołootoczkowej) zakres uniesienia brodawki.

Istnieje wiele technik mastopeksji pionowej. Zabieg może polegać na wycięciu tkanek bez preparowania i przemieszczeniu kompleksu brodawka-otoczka w kierunku dogłowowym przez proste zbliżanie brzegów rany. Inne metody uwzględniają np. preparowanie tkanki podskórnej, zmieniają kierunek cięcia pionowego (na bardziej skośny, w kierunku bocznym), łączą zabieg mastopeksji (podniesienia) z augmentacją (wypełnieniem).

Podczas pionowej mastopeksji z augmentacją wykonuje się eliptyczne wycięcie nadmiaru skóry (pionowa elipsa od fałdu podpiersiowego do górnej części nowej otoczki). Zabieg rozpoczyna jednak wszczepienie implantu (technika wszczepienia zależy od rodzaju zastosowanego implantu). Przed rozpoczęciem kolejnego etapu (mastopeksji pionowej) i wykonaniem nacięć ocenia się napięcie skóry i zakres jej bezpiecznego wycięcia.

Wszczepienie implantów zwiększa objętość piersi (zwłaszcza objętość górnego bieguna), a modelowanie tkanek dolnego bieguna ułatwia uzyskanie estetycznego kształtu piersi. Technika umożliwia korekcję łagodnej i umiarkowanej ptozy połączonej z zanikiem tkanek piersi oraz uniesienie kompleksu brodawka-otoczka do 5 cm. W przypadku ciężkiej ptozy konieczne może być także nacięcie poziome (pozioma resekcja skóry).

  • Mastopeksja techniką Wise’a

Mastopeksja techniką Wise’a lub odwróconego T zazwyczaj rozważana jest u pacjentek ze znacznym nadmiarem skóry (w stosunku do miąższu piersi), ze spłaszczeniem górnego bieguna i ciężkim opadaniem piersi (większość miąższu piersi znajduje się poniżej fałdu podpiersiowego), u których kompleks brodawka-otoczka wymaga znacznego uniesienia. W wielu przypadkach konieczna jest augmentacja (wszczepienie implantu).

Metoda umożliwia wycięcie skóry w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Wykonuje się cięcie okołootoczkowe, pionowe oraz cięcie poziome (poprzeczne) w fałdzie podpiersiowym. Mastopeksja techniką Wise’a obejmuje różne zakresy wycięcia skóry, w zależności od stopnia opadania piersi: im większa ptoza, tym bardziej rozległa resekcja skóry jest konieczna, by uzyskać zadowalające efekty korekcji. Zastosowanie implantu redukuje zakres resekcji skóry i zwiększa objętość górnego bieguna piersi (który najczęściej jest spłaszczony).

Zobacz również: Powiększanie piersi implantami – najczęściej zadawane pytania

    Umów się na wizytę
    Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!

    Proponowane zabiegi

    wsparcie
    Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

      Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
      Przedstaw się *
      Wybierz miasto *
      WrocławWarszawa
      Wiadomość *