Laserowe leczenie nadpotliwości

Opis technologii

Możliwość wykorzystania lasera do walki z nadpotliwością odkryta została przez doktora Edwina Ishoo z Boston Cosmetic Surgery Center i stosowana jest z powodzeniem w najbardziej rozwiniętych krajach świata. W Polsce metoda ta nie jest jeszcze tak popularna, jak wstrzykiwanie toksyny botulinowej, ponieważ wymaga profesjonalnego sprzętu. Zabieg redukcji gruczołów potowych jest całkowicie bezpieczny, nie zaobserwowano po nim komplikacji, lecz jedynie delikatny obrzęk, który znika zazwyczaj około tydzień po zabiegu oraz przejściowe zmniejszenie czucia. Użycie lasera nie wpływa też na owłosienie w okolicy pachy, ani nie wywołuje zwiększonego pocenia w innych częściach ciała.

Zabieg leczenia nadpotliwości wykonuje się laserem neodymowym.

Do niedawna redukcję nadmiernej potliwości w okolicach pach wykonywano metodami chirurgicznymi, za sprawą łyżeczkowania gruczołów pachowych lub sympatektomii. Metody te nie są powszechnie zalecane, ponieważ łączy się z nimi bardzo duże ryzyko. Są to procedury chirurgiczne, wymagające hospitalizacji, znieczulenia ogólnego, w przypadku sympatektomii również ingerencji w okolicę klatki piersiowej, oraz długiej rekonwalescencji.

Wskazania

  • nadmierna potliwość pach

Jak przygotować się do zabiegu

Podstawą kwalifikacji pacjenta do zabiegu jest wywiad medyczny oraz analiza problemu. W celu dokonania rzetelnej oceny lekarz przeprowadza popularny test Minora, który umożliwia zobrazowanie miejsc objętych problemem. Podczas testu miejsce objęte nadmiernym poceniem zaczernia się, dzięki czemu można nie tylko zdiagnozować samą nadpotliwość ale również właściwie zaplanować zabieg.

Przebieg zabiegu

Procedura laserowego leczenia nadpotliwości wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa z reguły około 40 minut. Polega ona na wprowadzeniu wiązki laserowej w obrębie dołu pachowego i rozpuszczeniu pod wpływem ciepła gruczołów potowych. Procedura przypomina zabieg liposukcji laserowej gdyż wykonywana jest dokładnie tym samym sprzętem niemniej jednak do usuwania gruczołów potowych kaniula wprowadzana jest powierzchownie.

Efekty

Laserowa redukcja gruczołów potowych przynosi zazwyczaj trwałe rezultaty w walce z nadmierną potliwością. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych chociażby przez Alberto Goldmana, wedle których po jednym zabiegu u 60% pacjentów pocenie zmniejszyło się o co najmniej 75%, a u 23,5% pacjentów o 51-75%. Oznacza to, że laserowe usuwanie gruczołów potowych przynosi bardzo dobre lub dobre efekty u 82% pacjentów. Wyniki te zostały opublikowane w Journal of Dermatologic Surgery w 2008 roku i badały użycie lasera Nd-YAG. Laser neodymowy SmartLipo jest zatem skuteczną i bezpieczną metodą leczenia nadmiernej potliwości w okolicy pach. Jeżeli jednak osiągnięte rezultaty nie będą zadowalające, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zabieg powtórzyć.

Przeciwwskazania

  • cukrzyca
  • niewydolność wątroby
  • zaburzenia krzepnięcia
  • niewydolność nerek
  • choroby serca

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013