Bruksizm (zgrzytanie zębami)

OPIS PROBLEMU:

Jednym z pierwszych objawów bruksizmu mogą być uporczywe bóle głowy, bóle twarzy czy szum w uszach. Zdarza się również, że pacjenci skarżą się na ból lub nadwrażliwość zębów, której przyczyną jest ścieranie powierzchni zębów i pękanie szkliwa. Osoby borykające się z problemem bruksizmu, zaciskają szczęki z siłą dziesięciokrotnie większą niż podczas gryzienia twardego pożywienia. W niektórych przypadkach zdarza się, że zęby łamią się.

Charakterystycznym objawem bruksizmu jest zgrzytanie zębami w nocy.

Nadmierna aktywność mięśni zaciskających żuchwę prowadzi także do zmian w wyglądzie. Szczęki stają się masywniejsze i nabierają kwadratowego kształtu.

Częste napinanie żwaczy prowadzi do zmian w obrębie szczęki i żuchwy, powodując powstawanie nawracających stanów zapalnych okolic zębów, dziąseł, a w niektórych przypadkach także do wypadania zębów.

Bruksizm to przypadłość, która przyczynia się także do powstawania zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych (w efekcie prowadząc do ograniczenia ich ruchomości, a w przyszłości także utrudnienia przyjmowania pokarmów). Ryzyko tworzenia mikroudarów w mózgu jest większe.

To, co warto podkreślić to fakt, że bruksizm wpływa negatywnie na cały organizm, a ignorowanie objawów może prowadzić do poważnych powikłań. Oprócz mięśni twarzy, napięcie zaczynamy dostrzegać także w obrębie kręgosłupa i innych obszarach.

CZYNNIKI DETERMINUJĄCE:

 • stres

KTÓRY ZABIEG WYBRAĆ?

Metodą, która umożliwia ograniczenie pracy mięśni żuchwy, jest podanie Botoxu.

Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Proponowane zabiegi na bruksizm

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *