Bruksizm (zgrzytanie zębami)

OPIS PROBLEMU:

Jednym z pierwszych objawów bruksizmu mogą być uporczywe bóle głowy, bóle twarzy czy szum w uszach. Zdarza się również, że pacjenci skarżą się na ból lub nadwrażliwość zębów, której przyczyną jest ścieranie powierzchni zębów i pękanie szkliwa. Osoby borykające się z problemem bruksizmu, zaciskają szczęki z siłą dziesięciokrotnie większą niż podczas gryzienia twardego pożywienia. W niektórych przypadkach zdarza się, że zęby łamią się.

Charakterystycznym objawem bruksizmu jest zgrzytanie zębami w nocy.

Nadmierna aktywność mięśni zaciskających żuchwę prowadzi także do zmian w wyglądzie. Szczęki stają się masywniejsze i nabierają kwadratowego kształtu.

bruksizm

Częste napinanie żwaczy prowadzi do zmian w obrębie szczęki i żuchwy, powodując powstawanie nawracających stanów zapalnych okolic zębów, dziąseł, a w niektórych przypadkach także do wypadania zębów.

Bruksizm to przypadłość, która przyczynia się także do powstawania zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych (w efekcie prowadząc do ograniczenia ich ruchomości, a w przyszłości także utrudnienia przyjmowania pokarmów). Ryzyko tworzenia mikroudarów w mózgu jest większe.

To, co warto podkreślić to fakt, że bruksizm wpływa negatywnie na cały organizm, a ignorowanie objawów może prowadzić do poważnych powikłań. Oprócz mięśni twarzy, napięcie zaczynamy dostrzegać także w obrębie kręgosłupa i innych obszarach.

CZYNNIKI DETERMINUJĄCE:

  • stres

KTÓRY ZABIEG WYBRAĆ?

Zachęcamy także do zapoznania się z następującymi materiałami:

Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!

Proponowane zabiegi na bruksizm