Plamy soczewicowate starcze (lentigo senilis; LS), potocznie nazywane plamami wątrobowymi, należą do najpowszechniejszych zaburzeń pigmentacyjnych, tzw. hipermelanoz powstających na skutek nadmiernej ilości barwnika w skórze. Nie wiążą się z zaburzeniami pracy wątroby – nazwa odnosi się do ich brunatnego zabarwienia (podobnego do koloru wątroby).
Plamy starcze występują u 90% populacji rasy białej powyżej 60. roku życia, częściej u osób o ciemnej karnacji. W ich powstawaniu dużą rolę odgrywa promieniowanie słoneczne. Wyniki nowych badań wskazują na istotny udział zanieczyszczenia powietrza: ruchliwa droga w odległości mniejszej niż 100 m oznacza więcej plam starczych na czole (35% więcej) i na policzkach (15% więcej LS).
Ze względu na lokalizację skumulowanego barwnika w skórze wyróżnia się przebarwienia naskórkowe, skórne i mieszane. Plamy soczewicowate należą do zmian naskórkowych (powierzchownych) powstających w wyniku nagromadzenia w naskórku nadmiernej ilości melanocytów i/lub nadprodukcji melaniny.
Pierwsze objawy plam starczych zwykle obserwowane są po 40. roku życia: nieduże zmiany pojawiają się w obszarach narażonych na długotrwałą, wieloletnią ekspozycję słoneczną (ultraviolet radiation; UVR) jak: twarz, szyja, piersi, przedramiona, grzbiety rąk. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie – ich liczba i rozmiar zwykle zwiększają się z wiekiem. Średnica ciemnobrązowych plam może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zmiany tego rodzaju najczęściej są trwałe. Za ich powstanie odpowiada wzrost liczby melanocytów, zwiększona produkcja melaniny i wzrost zawartości melaniny w keratynocytach.
Wykazano silny związek plam soczewicowatych starczych z przewlekłą ekspozycją na słońce, fotouszkodzeniem oraz podwyższonym ryzykiem raka skóry, zwłaszcza czerniaka wywodzącego się z plamy soczewicowatej.
U starszych pacjentów mogą również występować plamy soczewicowate złośliwe (lentigo maligna; LM), czyli postać wstępna złośliwego czerniaka skóry. Najczęściej to pojedyncze ognisko zlokalizowane na twarzy: nieregularna plama, której pigmentacja ma charakter niejednorodny.
Profilaktyka przebarwień związanych z wiekiem obejmuje przede wszystkim ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym: ograniczanie czasu ekspozycji na słońce i unikanie ekspozycji w godzinach największego nasłonecznienia oraz stosowanie preparatów z wysokimi filtrami przez cały rok. Konieczny jest szeroki zakres protekcji zarówno przed promieniami UVB (290-320 nm), jak i UVA (320-400 nm). Dodatkowe zabezpieczenie stanowią: odzież ochronna, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. W przypadku nasilenia zburzeń pigmentacyjnych w wieku podeszłym wskazane jest stosowanie dermokosmetyków i/lub leków zawierających związki rozjaśniające o działaniu hamującym na melanogenezę oraz złuszczającym (przyspieszającym usuwanie komórek zawierających barwnik).
Wyniki kontrolowanych wieloletnich badań wykazały, że systematyczne stosowanie preparatów z filtrami UV zapobiega łagodnym objawom fotostarzenia oraz zmianom przednowotworowym (wpływ promieniowania UV na procesy kancerogenezy został dowiedziony).
Plamy soczewicowate starcze powstają na skutek wzrostu liczby melanocytów i nadprodukcji melaniny. Jednak etiologia zaburzeń pigmentacyjnych najczęściej jest złożona i związana z oddziaływaniem wielu czynników, co może utrudniać postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne.
Melanocyty, czyli komórki wyspecjalizowane w wytwarzaniu melaniny, wyposażone są w specyficzne organelle – melanosomy, w których wytwarzany jest niejednorodny, heterogenny barwnik – melanina. Melanina składa się z kilku barwników, które różnią się właściwościami fizycznymi i barwą.
Enzymatyczny, wieloetapowy proces syntezy melaniny, zwany melanogenezą, to łańcuchowa reakcja, której początek stanowi synteza 3,4-dwuhydroksyalaniny (DOPA) z tyrozyny przy udziale tyrozynazy, po czym DOPA przekształcana jest w DOPA-chinon. Następnie proces biegnie dwoma szlakami – w jednym powstaje eumelanina (barwnik ciemnobrązowy lub czarny),w drugim – feomelanina (barwnik czerwony, żółty) lub trichrom (barwnik czerwony). Proporcje między ilością eumelaniny i feomelaniny w naszej skórze warunkują częściowo kolor skóry.
Melanocyty (w warstwie podstawnej naskórka) rozprowadzają ziarna melanosomów do keratynocytów. Każdy melanocyt za pomocą wypustek (dendrytów) łączy się z ok. 30-40 keratynocytami, co umożliwia transfer dojrzałych melanosomów do cytoplazmy keratynocytów. Melanina gromadzi się wokół jądra komórkowego, chroniąc materiał genetyczny keratynocytów przed wpływem czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieniowania UV. Wszelkie zmiany, nieprawidłowości w procesie melanogenezy mogą prowadzić do powstawania hiperpigmentacji.
Proces pigmentacji regulowany jest przez czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, leki i substancje pozyskiwane z roślin) oraz czynniki wewnętrzne:
Zarówno czynniki stymulujące pigmentację skóry, jak i hamujące melanogenezę mogą być wytwarzane przez melanocyty i keratynocyty. Stymulująco lub hamująco na melanogenezę mogą też wpływać fibroblasty. Czynniki, które regulują melanogenezę, oddziałują jednocześnie na melanocyty, ponieważ wpływają na wewnątrzkomórkowe kaskady sygnalizacyjne (co z kolei reguluje proces syntezy melaniny w melanocytach).
W regulacji melanogenezy na poziomie endokrynnym udział biorą: hormon adrenokortykotropowy (ACTH), alfa-melanotropina (α-MSH) i estrogeny (ACTH i α-MSH regulują melanogenezę także autokrynnie i parakrynnie).
Wśród czynników zewnętrznych największe znaczenie ma promieniowanie UV, które stymuluje większość czynników parakrynnych i autokrynnych wpływających na melanogenezę. Melanogenezę stymulować mogą niektóre substancje i leki, np. doksycyklina, sildenafil, tetracyklina; hamujący wpływ wywierają m.in. streptomycyna, ketoprofen, paracetamol, chlorochina.
Zanieczyszczenie powietrza: wyniki nowych szeroko zakrojonych badań (prowadzonych m.in. w Niemczech i Chinach) wskazują, że zanieczyszczenie powietrza jest istotnie skorelowane z objawami starzenia skóry, w szczególności z występowaniem plam soczewicowatych starczych. Stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza (m.in. wysoki poziom pyłu zawieszonego PM2,5 i dwutlenku azotu NO2) powoduje przedwczesne starzenie się skóry i występowanie plam starczych oraz zwiększenie ich liczby; może też promować ich wzrost. Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza prowadzi do stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych, uszkodzenia bariery skórnej i macierzy pozakomórkowej; wywiera szkodliwy wpływ na komórki skóry, takie jak melanocyty, fibroblasty i keratynocyty. Uszkadza DNA i mitochondria, nasila apoptozę keratynocytów, upośledza procesy odnowy naskórka i gojenia ran. Zanieczyszczenie powietrza działa synergistycznie z promieniowaniem słonecznym i nasila fotouszkodzenie skóry.
W celu ochrony skóry przed zanieczyszczeniami należy dokładnie oczyszczać i myć twarz, stosować emolienty i preparaty zawierające antyoksydanty.
Starzenie się skóry to zjawisko fizjologiczne, któremu towarzyszy fotostarzenie – zmiany powstałe w wyniku wieloletniego działania promieni UV. Zmiany na skórze twarzy w ok. 80% zależą od czynników środowiskowych, głównie od promieniowania UV – czynnika dominującego również w przypadku zmian skóry grzbietów rąk. Plamy soczewicowate starcze najczęściej stanowią wyłącznie problem natury estetycznej (nie są zagrożeniem dla zdrowia) i wymagają tylko okresowej kontroli lekarskiej (dermoskopowej). W przypadku wątpliwości diagnostycznych wskazane jest chirurgiczne usunięcie zmiany z badaniem histopatologicznym.
Istnieje wiele metod terapeutycznych plam wątrobowych stosowanych ze wskazań estetycznych. Zadowalające efekty daje postępowanie zabiegowe; preparaty wybielające (np. retinoidy) mogą tylko rozjaśnić zmiany. W każdym przypadku podstawą postępowania jest konsekwentne stosowanie fotoprotekcji przed promieniami UVB i UVA przez cały rok.
Najskuteczniejsze jest leczenie skojarzone: łączenie metod farmakologicznych, zabiegowych i fotoprotekcji. Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Domowe sposoby leczenia przebarwień, czyli prawidłowa pielęgnacja codzienna (stosowanie środków rozjaśniających), to niezbędne postępowanie uzupełniające, zwiększające skuteczność metod gabinetowych. Kremy i inne preparaty wybielające stosowane bez wsparcia zabiegowego wykazują znacznie niższą skuteczność, ale mogą w pewnym stopniu rozjaśnić zmiany.
Preparaty do pielęgnacji w domu dzieli się na dwie grupy: kosmetyki i leki.
Leki rozjaśniające mogą zawierać tretynoinę i hydrochinon (możliwe działanie drażniące, zwłaszcza w wysokich stężeniach). Hydrochinon czasem zastępowany jest składnikami pochodzenia roślinnego. Tretynoinę zwykle łączy się z kortykosteroidami.
Istnieją również preparaty zawierające eter monobenzylowy hydrochinonu (monobenzone): inhibitor tyrozynazy, selektywnie niszczący melanocyty; może powodować podrażnienia i alergiczny wyprysk kontaktowy, plamy depigmentacyjne.
W kosmetykach rozjaśniających najczęściej łączy się związki hamujące melanogenezę ze związkami o działaniu złuszczającym i przyspieszającym procesy odnowy skóry. Zazwyczaj zaleca się stosowanie kilku czynników rozjaśniających (i ochrony przeciwsłonecznej).
Większość preparatów wybielających aplikuje się tylko na skórę z przebarwieniami (z pominięciem skóry niezmienionej). Niektórych składników (np. kwasów alfa-hydroksylowych) nie zaleca się stosować w dzień (z uwagi na działanie słońca), dlatego kuracje kwasowe często przeprowadza się w okresie jesienno-zimowym (choć nie jest to regułą). Zawsze konieczne jest zapewnienie wysokiej fotoprotekcji.
Działanie składników wybielających w kosmetykach:
Dermabrazja, mikrodermabrazja laserowa: metody polegające na kontrolowanym usunięciu powierzchniowych warstw skóry za pomocą:
Można przeprowadzać w znieczuleniu miejscowym.
Peelingi chemiczne: w leczeniu plam starczych stosuje się peelingi powierzchowne lub średniogłębokie. Chemiczne środki złuszczające (np. kwas trichlorooctowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy) można stosować samodzielnie, w formie mieszaniny (roztwór Jessnera) lub w skojarzeniu z substancjami o innym działaniu, które wzmacniają efekt lub redukują działania niepożądane. Po zabiegu konieczne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.
Wykorzystuje się odpowiednio dobrane stężenia substancji działających głównie na warstwę rogową naskórka:
Krioterapia polega na niszczeniu melanocytów na skutek tworzenia kryształków lodu wewnątrz komórek i na zewnątrz (działanie na skórę czynnika mrożącego). Kontaktowa lub natryskowa krioterapia może być wykorzystywana w celu usuwania zlokalizowanych barwnikowych plam (słonecznych/starczych plam soczewicowatych). Istnieje ryzyko powstania blizn.
Zabiegi laserowe: w laserowej terapii naskórkowych zmian barwnikowych wykorzystuje się zasadę selektywnej fototermolizy: nacelowanie działania lasera na wybrany chromofor przez ustawienie właściwej długości fali. Mechanizm ten prowadzi do ukierunkowanej destrukcji przy minimalizacji otaczających uszkodzeń (odpowiednio dobrany czas trwania impulsu). W leczeniu plam wątrobowych docelowym chromoforem jest melanina – lasery emitują światło absorbowane przez melaninę, powodując rozpad melaniny i fizjologiczne złuszczanie. W leczeniu zastosowanie znajdują: laser KTP, Q-switched i rubinowy 694 nm, Q-switched i aleksandrytowy 755 nm, diodowy 800 nm, Q-switched i Nd:YAG 1064 nm (neodymowo-itrowo-glinowo-granatowy), laser erbowo-yagowy (Er:YAG), laser CO2 10 600 nm, lasery frakcyjne, lasery pikosekundowe.
Do usuwania plam soczewicowatych stosuje się również laser aleksandrytowy (po przełączeniu w pozycję Q emituje światło o długości 755 nm) oraz urządzenia IPL (emitujące intensywne światło pulsacyjne – nie są laserami).
Przed poddaniem się jakiejkolwiek terapii należy pamiętać o tym, że kosmetyki i zabiegi nie umożliwiają całkowitego pozbycia się plam, a mogą jedynie zredukować ich widoczność.