Labioplastyka - najczęstsze pytania

odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska

Labioplastyka – najczęstsze pytania
Głosów: 23, ocena: 5

Plastyka warg sromowych to zabieg, którego celem jest redukcja tkanki w obszarze warg sromowych mniejszych. Wskazaniem do przeprowadzenia labioplastyki są przerośnięte, asymetryczne czy też zdeformowane wargi sromowe, które wpływają na znaczne obniżenie komfortu podczas codziennych aktywności oraz współżycia. Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada specjalista – dr n. med. Diana Kupczyńska.

labioplastyka

1. Labioplastyka na NFZ? Czy labioplastyka jest refundowana?

W przypadku bardzo zaawansowanego problemu, można starać się o refundację zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy jednak liczyć się z koniecznością odbycia serii konsultacji oraz długiego okresu oczekiwania na operację. Ponadto, ze względu na bardzo ograniczoną ilość labioplastyk wykonywanych w placówkach publicznych – większość Pacjentek wybiera, z różnych względów, placówki prywatne. Istnieje bowiem ryzyko, że operacja zostanie przeprowadzona przez lekarza, który nie ma zbyt dużego doświadczenia w tego typu zabiegach.

2. Ile kosztuje labioplastyka?

Koszt przeprowadzenia labioplastyki jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, w tym standardu kliniki, doświadczenia lekarza i stopnia skomplikowania samego zabiegu. W naszej klinice cena labioplastyki to 4500 złotych – zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie.

3. Labioplastyka laserowa a chirurgiczna. Co lepsze?

Wybór metody operacji zależy od warunków anatomicznych oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. Nie ma absolutnie żadnej przewagi metody laserowej nad chirurgiczną. W Internecie pokutuje przekonanie, że metoda laserowa jest lepsza. Otóż nie – zarówno po zabiegu laserowym, jak i po klasycznej chirurgii, okres rekonwalescencji jest podobny. Warto również podkreślić, że część efektów estetycznych jest niemożliwa do osiągnięcia laserem. Zdaniem dr n. med. Diany Kupczyńskiej całą procedurę należy dokładnie przedyskutować z lekarzem, który przeprowadzi zabieg.

4. Labioplastyka - gdzie najlepiej zrobić zabieg?

Efekt zabiegu jest nieodwracalny, a jak każda procedura, labioplastyka wiąże się z niewielkim, ale jednak ryzykiem powikłań. Zabieg należy przeprowadzić w renomowanej klinice, u lekarza, któremu ufamy i który ma odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu tego typu operacji. Niezbędna jest konsultacja, podczas której Pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu i będzie mogła wyjaśnić z lekarzem wszelkie wątpliwości i zadać nurtujące ją pytania. Jeśli pierwsza konsultacja nas nie satysfakcjonuje, warto zasięgnąć drugiej opinii, bądź skorzystać z kolejnej wizyty u tego samego lekarza, jeśli czujemy taką potrzebę. Lekarzowi, któremu oddajemy w ręce nasze zdrowie i wygląd miejsc intymnych, musimy ufać.

5. Czy labioplastyka boli?

Praktycznie każda pacjentka zainteresowana labioplastyką pyta o ból zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Wbrew pozorom, dyskomfort jest znikomy, lub nie ma go wcale. Podczas zabiegu można odczuwać dotyk, a po operacji tylko niektóre Pacjentki wymagają doraźnego stosowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

6. Labioplastyka - jak długo goi się rana?

Okres rekonwalescencji po plastyce warg sromowych trwa minimum miesiąc. Już następnego dnia można powrócić do codziennych, niezbyt obciążających aktywności, dbając o wzmożoną higienę miejsc intymnych. Jeśli zostały założone szwy niewchłanialne, do ich usunięcia można odczuwać nieznaczny dyskomfort. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, obrzęk okolicy operowanej może utrzymywać się 7-14 dni, jednak zazwyczaj nie utrudnia on funkcjonowania ani nie powoduje dolegliwości bólowych. Od wzmożonej aktywności fizycznej typu jazda na rowerze czy jeździectwo należy powstrzymać się przez miesiąc.

7. Labioplastyka po porodzie? Czy można wykonać ją po porodzie?

Jak najbardziej. Gwałtowne wahania masy ciała oraz zaawansowane zmiany hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na wygląd miejsc intymnych kobiety. Co ważne, wykonana labioplastyka nie wpływa na dalsze plany reprodukcyjne, ani możliwość porodu siłami natury.

8. Labioplastyka - ile czasu po porodzie?

Zalecam wstrzymanie się z zabiegiem estetycznym w obrębie warg sromowych do czasu zakończenia karmienia piersią. Jeśli kobieta nie karmi, okres 6 miesięcy od porodu jest odpowiedni.

9. Labioplastyka - ile trwa zabieg?

Jest to kwestia zupełnie indywidualna i zależy głównie od rozległości problemu – generalizując zabieg trwa od pół do półtorej godziny.

10. Labioplastyka - kiedy efekty?

Efekt zabiegu widoczny jest od razu, jednak, aby cieszyć się nim w pełni potrzebne jest 4 do 6 tygodni; proces gojenia się, ewentualny obrzęk pozabiegowy i gojenie ran realnie tyle trwa.

11. Czy można chodzić do pracy po zabiegu labioplastyki?

Większość moich pacjentek wraca do aktywności zawodowej już następnego dnia po zabiegu labioplastyki. W przypadku obciążającej fizycznie pracy, zalecam wstrzymanie się z powrotem do czasu usunięcia szwów. Na pewno należy pamiętać o odpowiedniej higienie i noszeniu przewiewnej bielizny.

12. Jak powinna wyglądać higiena po zabiegu labioplastyki?

W okresie pooperacyjnym obowiązuje ścisła higiena ran. Po każdej wizycie w toalecie należy podmywać się preparatem Tantum Rosa i zmieniać opatrunki (zazwyczaj w formie podpasek) minimum dwa razy dziennie. Siniaki, dyskomfort związany ze szwami, opuchlizna czy niewielkie plamienia są całkowicie normalne. Szczegółowe informacje na temat higieny po zabiegu można znaleźć w artykule: Labioplastyka – efekty, przebieg zabiegu i rekonwalescencja.

13. Jakie znieczulenie stosowane jest przy labioplastyce?

Przy plastyce warg sromowych stosuje się miejscowe znieczulenie okolicy operowanej. Moment nie należy do przyjemny, wtedy zazwyczaj z pomocą przychodzi anestezjolog, który dożylnie podaje określone leki, znoszące ból. Pacjentka otrzymuje także dożylnie profilaktykę okołooperacyjną, czyli pojedynczą dawkę antybiotyku.

14. Czy można zrobić labioplastykę jednej wargi?

Jak najbardziej. Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny – dotyczy to także warg sromowych. W naszej klinice regularnie wykonuje się zabiegi korekty tylko jednej wargi sromowej. Co ciekawe, asymetria może być bardzo duża i powodować znaczny dyskomfort w życiu codziennym i intymnym. Jeśli mamy wątpliwości, czy operacja jest potrzebna i technicznie możliwa, najlepiej zasięgnąć porady lekarza specjalizującego się w tego typu zabiegach.

15. Kto wykonuje zabieg labioplastyki?

Najczęściej zabiegi wykonywane są przed lekarzy ginekologów lub chirurgów. W naszej klinice w Warszawie zabiegi przeprowadzane są przez dra Kamila Zalewskiego. Zabiegi we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska.

16. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem labioplastyki?

Do zabiegu wymagane są prawidłowe wyniki badań – laboratoryjnych (wynik badania ogólnego moczu, morfologii i skróconego układu krzepnięcia, jonogram, parametry oceniające funkcję nerek i wątroby, oznaczenie poziomu glukozy na czczo), oryginał grupy krwi, EKG oraz prawidłowy wynik badania ginekologicznego. Wynik cytologii nie może zawierać żadnych patologii, a samo badanie nie może być starsze niż 6 miesięcy.

17. Czy wargi sromowe mogą odrosnąć?

Często spotykam się z tym pytaniem. Labioplastyka jest zabiegiem definitywnym, usunięty nadmiar tkanek w obrębie warg sromowych mniejszych nie odrośnie. Dodatkowo “na miejscu” krótsze wargi trzyma uformowana blizna. Oczywiście nie można wykluczyć, że pod wpływem starzenia się organizmu czy znacznych wahań masy ciała pacjentki za kilka/kilkanaście lat wargi ulegną delikatnemu wydłużeniu, jednak nigdy nie wrócą one do stanu sprzed operacji.

18. Labioplastyka – kiedy można współżyć?

Do aktywności seksualnej można wrócić po miesiącu, pod warunkiem prawidłowego wygojenia ran pooperacyjnych. Czasem, przy bardzo rozległych zabiegach, okres ten może być dłuższy. Najlepiej zadać to pytanie podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

19. Czy można wykonać zabieg labioplastyki w trakcie miesiączki?

Unikamy wykonywania planowych zabiegów w trakcie miesiączki. Jest to niekomfortowe dla Pacjentki oraz może powodować zwiększoną częstość powikłań związanych z nadmiernym krwawieniem. Utrudnia to także prawidłową higienę okolic poddanych operacji.

20. Ile lat muszę mieć, aby poddać się labioplastyce?

Generalnie operuje się dorosłe, zdrowe kobiety. W wyjątkowych przypadkach, przy bardzo dużym problemie, za zgodą opiekunów prawnych, pacjentką może być nastolatka.

21. Czy labioplastykę można wykonać w trakcie karmienia piersią?

Z zasady zabiegów planowych nie wykonujemy podczas karmienia piersią. Operacji nie przeprowadzamy do czasu zakończenia laktacji, ponieważ stres z nią związany oraz konieczność rekonwalescencji, mogą negatywnie wpłynąć na karmienie piersią.

Panie zainteresowane konsultacją w zakresie labioplastyki zapraszamy do kontaktu.

Autorką artykułu jest dr n. med. Diana Kupczyńska.

Zachęcamy do zapoznania się innymi materiałami na temat labioplastyki:

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013