Bruzdy nosowo-wargowe

objawy, przyczyny, zabiegi

Bruzdy nosowo-wargowe (objawy)

Bruzdy nosowo-wargowe to charakterystyczne wgłębienia przebiegające na liniach łączących boczne części skrzydełek nosa z kącikami ust. Na ich pojawienie się ma wpływ kilka czynników. Jeżeli zauważymy je u siebie i będzie zależało nam na ich spłyceniu to samo stosowanie kosmetyków nie wystarczy. Pielęgnacja może mieć jednak znaczenie, bo odpowiednio nawilżona skóra opóźnia pogłębianie się bruzd nosowo-wargowych.

Bruzdy nosowo-wargowe, pomimo tego, że w wielu przypadkach są powodem kompleksów, są jednak naturalne. Dlatego zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonuje się dopiero wtedy, kiedy stosowana pielęgnacja przestanie przynosić oczekiwane rezultaty, a bruzdy są na tyle zauważalne, że powodują niekorzystne zmiany w wyglądzie twarzy. Nie u każdego można zlikwidować bruzdy nosowo-wargowe, jednak zazwyczaj można je spłycić lub poprawiając inne elementy, zmniejszyć optycznie ich widoczność.

Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
 • Bruzdy nosowo-wargowe (objawy)
 • Przyczyny bruzd nosowo-wargowych
 • Który zabieg wybrać?

Przyczyny bruzd nosowo-wargowych

Bruzdy nosowo-wargowe powstają m.in. za sprawą grawitacji. Wśród czynników determinujących ich powstanie wymienia się wiotczenie skóry i tkanki podskórnej, utratę jędrności – procesy związane bezpośrednio ze starzeniem się. Sukcesywny ubytek kolagenu i elastyny w skórze właściwej powoduje starzenie się skóry, co skutkuje m.in. powstawaniem zmarszczek.

O tym jak szybko ten proces będzie postępował u nas decyduje wiele różnych czynników. Przykładowo osoby, u których poziom tkanki tłuszczowej jest większy, bruzdy nosowo-wargowe zauważą później. Z kolei osoby bardzo aktywne, uprawiające zawodowo sport, mogą zauważyć je już w młodym wieku. Bardzo dużo zależy także od budowym anatomicznej danej twarzy. Są osoby, u których bruzdy nosowo-wargowe są widoczne już w bardzo młodym wieku.

Negatywny wpływ na elastyczność i ogólną jakość naszej skóry mają również wahania wagi. U osób, które na przemian tyją i chudną, bruzdy nosowo-wargowe występują szybciej.

Co to oznacza w praktyce? Że mogą pojawić się niezależnie od wieku. Trzeba mieć również świadomość, że nie u każdego samo ich wypełnienie wystarczy. Nie u każdego jest również wskazane, bo w pierwszej kolejności należy ustalić ich przyczynę i dopiero wtedy, w porozumieniu ze specjalistą, dobrać zabiegi tak, by osiągnąć zadowalające i długotrwałe rezultaty.

Który zabieg wybrać?

W pierwszej kolejności należy zgłosić się do specjalisty, z reguły lekarza medycyny estetycznej, który na podstawie badania fizykalnego i oceny stanu skóry, zakwalifikuje pacjenta do wybranej procedury.

Wśród zabiegów sprawdzających się w terapiach nastawionych na redukcję bruzd-nosowo wargowych wymienia się m.in.:

O tym, który zabieg wykonać w przypadku danego pacjenta, decyduje kilka czynników. W przypadku niektórych technologii kluczowe jest także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Należy mieć również świadomość, że celem zabiegów nie jest zatrzymanie naturalnego procesu starzenia się. Niezależnie od tego jak wiele procedur zastosujemy, nie osiągniemy efektu, który utrzyma się na stałe. Celem jest w tym przypadku uelastycznienie oraz wygładzenie skóry i spłycenie bruzd.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Polecane zabiegi

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wybierz miasto *
   WrocławWarszawa
   Wiadomość *