Wrocław i Warszawa
Wzorzec idealnego piękna oparty jest na symetrii i proporcji, w przypadku twarzy kobiecej ideał urody wyraża trójkąt równoramienny podstawą zwrócony ku górze. Leonardo da Vinci w swoich studiach anatomicznych z geometryczną precyzją wyznaczył kryteria twarzy doskonałej, którą podzielił na trzy części: górną, dolną i środkową. Zachowanie prawidłowych, harmonijnych proporcji między poszczególnymi częściami twarzy wyznacza kanon piękna i staje się celem zabiegów wypełniających – w tym korektę brody kwasem hialuronowym.
Korekta brody kwasem hialuronowym - najważniejsze informacje | |
---|---|
Cena: | zwykle od 1300 do 2500 zł |
Czas zabiegu: | do 30 minut |
Znieczulenie: | maść znieczulająca (opcjonalnie) |
Reakcja skóry: | zaczerwienienie w miejscu iniekcji, obrzęk, drobne siniaki, przejściowe nierówności |
Rekonwalescencja: | 3-14 dni |
Czas utrzymywania się efektów: | 6-12 miesięcy |
Dostępność: | Wrocław / Warszawa |
Korekta brody i wypełnianie bruzd wargowo-bródkowych należą do najpopularniejszych zabiegów z zastosowaniem wypełniaczy, a kwas hialuronowy (hyaluronic acid, HA) jest najczęściej stosowaną substancją wypełniającą – biodegradowalną i o wysokim profilu bezpieczeństwa . To naturalnie występujący składnik ludzkiego organizmu, który znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny (np. ortopedii, okulistyce), także w medycynie estetycznej. Do zalet kwasu hialuronowego należy niewątpliwie jego zdolność wiązania wody: może związać tysiąc razy więcej wody niż wynosi jego masa. Jego łańcuchy przeplatają się i krzyżują, co sprawia, że kwas wykazuje wysoką elastyczność i lepkość.
Zobacz także: Kwas hialuronowy – najczęściej zadawane pytania
Z czasem ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie maleje, zmniejsza się stopnień uwodnienia skóry, która traci elastyczność, wiotczeje, pojawiają się zmarszczki. Trójkąt piękna zanika: z wiekiem broda ulega cofnięciu, a linia żuchwy zostaje zaburzona, co niekorzystnie wpływa na estetykę całej twarzy. Zabiegi wykorzystujące preparaty z ustabilizowanym kwasem hialuronowym poprawiają kontur twarzy i jakość skóry w okolicy brody i kąta żuchwy, wygładzają zmarszczki i wypełniają bruzdy. W efekcie linia żuchwy ulega wyostrzeniu, a profil twarzy istotnie się poprawia.
Depozyty HA umieszcza się na różnych głębokościach: w górnej warstwie skóry właściwej, w warstwie siateczkowatej lub tuż nad okostną (tzw. wypełnianie nadokostnowe). Do wprowadzania wypełniacza (metodą iniekcji) wykorzystuje się różne techniki, w tym technikę wielokrotnych wkłuć (punktową), linijną wsteczną, wachlarzową, krzyżową.
Dolna część twarzy obejmuje obszar od linii podnosowej do wierzchołka brody. Przebudowa i resorpcja tkanki kostnej szczęki i żuchwy przyczyniają się do zmiany wysokości i objętości tkanek w tej okolicy. Działanie siły grawitacji i mniejsza elastyczność tkanek, a także zanik tkanki tłuszczowej w innych częściach twarzy prowadzą do wiotczenia i opadania skóry na dolny brzeg żuchwy. Pojawiają się tzw. zmarszczki marionetki; objawy starzenia tkanek obserwuje się także w obrębie szyi.
Zaburzone proporcje (np. zbyt mała, krótka czy cofnięta broda) mogą również wynikać z indywidualnych uwarunkowań anatomicznych.
Na sukces terapeutyczny wypełniania tkanek miękkich wpływa prawidłowa kwalifikacja do zabiegu. Każdy pacjent ma indywidualne oczekiwania związane z zabiegiem oraz cechuje się odrębnością anatomiczną i innym stopniem zaawansowania procesów starzenia. Te i wiele innych czynników lekarz ocenia i uwzględnia przed rozpoczęciem leczenia. Kwalifikacja do zabiegu obejmuje analizę twarzy oraz szczegółowe poinformowanie pacjenta o przebiegu i wynikach leczenia, jakie można uzyskać. Pacjent powinien rozumieć i akceptować możliwości oraz ograniczenia procedury, a także związane z nią potencjalne działania niepożądane.
Podczas konsultacji przedzabiegowej lekarz ustala wskazania oraz weryfikuje istnienie ewentualnych (względnych i bezwzględnych) przeciwwskazań do iniekcji kwasu hialuronowego. Do najważniejszych przeciwwskazań należą aktywne infekcje i stany zapalne w miejscu planowanego zabiegu. Problemem jest również skłonność do powstawania blizn, keloidów oraz nadwrażliwość na kwas hialuronowy lub inne składniki preparatu. Wywiad medyczny obejmuje pytania o reakcje alergiczne, choroby przebiegające z zaburzeniami odporności, wcześniejsze zabiegi wypełniania tkanek i przyjmowane leki (w szczególności leki przeciwkrzepliwe). Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nie są wykonywane u kobiet w ciąży i okresie laktacji. W przypadku chorób autoimmunologicznych lekarz może podjąć decyzję na podstawie aktualnych wyników badań pacjenta (należy je dostarczyć).
Podczas konsultacji lekarz dobiera preparat do wypełnień – istnieje wiele preparatów z kwasem hialuronowym, które różnią się m.in. stopniem twardości (stężeniem i stopniem wiązania krzyżowego).
Zwykle wykonuje się także przedzabiegową dokumentację fotograficzną.
Zabiegi wypełniejące wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (np. kremem EMLA) lub (rzadziej) stosując blokadę nerwów (np. bródkowego). Ponadto preparaty z kwasem hialuronowym często zawierają środki znieczulające (np. lidokainę).
Zabieg w każdym przypadku powinien przeprowadzać lekarz.
Korekta wierzchołka brody polega na podaniu preparatu w 2–3 punktach. Podczas pierwszej iniekcji igłę lokuje się w linii pośrodkowej żuchwy i wykonuje aspirację. Iniekcje wykonywane są powoli, podanie wypełniacza polega na wytworzeniu niewielkiego nadokostnowego bolusa. Kolejne iniekcje można wykonać powyżej i bocznie w stosunku do pierwszej (po dwóch stronach). Jeśli w obszarze zabiegowym wyczuwalne są nierówności, lekarz dokładnie je rozmasowuje. W celu korekty wolumetrycznej wykonuje się też iniekcje (bolusy) wzdłuż kąta żuchwy.
Czasem leczenia nie można ograniczyć jedynie do korekcji bródki, ponieważ procesy zachodzące z wiekiem w innych obszarach twarzy mogą niekorzystnie wpływać na estetykę brody i linii żuchwy. W niektórych przypadkach linia żuchwy ulega wygładzeniu i uniesieniu dzięki skorygowaniu wyższych partii twarzy, nie tylko okolicy podpoliczkowej i tzw. linii marionetki, ale np. przez odtworzenie objętości policzków czy skroni.
Wypełnienie „linii marionetki”, czyli fałdów wargowo-bródkowych, polega na wykonaniu iniekcji w dwóch punktach (po każdej stronie). Podczas iniekcji preparatu w okolicę podpoliczkową podaje się niewielki bolus wypełniacza w czterech punktach (na każdą ze stron). Można też zastosować inną technikę (wachlarzową) polegającą na wprowadzeniu igły w jednym punkcie i tworzeniu linijnych tuneli w kształcie wachlarza.
Zabieg najczęściej trwa ok. 30 minut (do godziny).
Broda i linia żuchwy to kluczowe elementy dolnej części twarzy, które wpływają na estetykę całej twarzy. Kwas hialuronowy umożliwia zaakcentowanie i uniesienie linii żuchwy; nadaje skórze sprężystość, niweluje objawy wiotczenia i opadania tkanek, które zaburzają kontur dolnej części twarzy. Wypełnienie „twardym” wypełniaczem zwiększa projekcję przednią brody i nadaje jej właściwy kształt („twarde” wypełniacze imitują strukturę kostną). Efektem subtelnego wydłużenia „krótkiej” brody (przy zachowaniu proporcji poszczególnych elementów twarzy) jest wysmuklenie twarzy. Rezultatem zabiegu jest też korekta fałdów skórnych, bruzd i zmarszczek oraz ujędrnienie, odmłodzenie i poprawa jakości skóry w leczonej okolicy. Iniekcje kwasu hialuronowego wzdłuż gałęzi i kąta żuchwy pozytywnie wpływają również na ocenę estetyczną górnych partii szyi.
Efekt zabiegu widoczny jest od razu, ale przez kilka dni mogą utrzymywać się zaczerwienienia, obrzęk, zasinienie leczonego obszaru. Na ostateczny rezultat należy poczekać ok. 2 tygodni. Po 2 tygodniach lekarz może ocenić leczoną okolicę i rozważyć, czy wskazane są dodatkowe iniekcje.
Zwykle wykorzystuje się najmniejsze ilości wypełniacza wymagane do korekcji struktur twarzy, przywrócenia jej naturalnej harmonii i prawidłowych proporcji. Pozwala to uniknąć efektu sztucznego „napompowania” części twarzy w sposób nieproporcjonalny w stosunku do reszty ciała.
Efekty zabiegu utrzymują się od 6 miesięcy do roku, czasem dłużej – okres ten zależy od wielu czynników, w tym od użytego produktu i miejsca iniekcji, wieku pacjenta i trybu życia (palenie papierosów, ekspozycja na słońce i promieniowanie UV może skrócić czas działania HA).
Powikłania i działania niepożądane po zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym są rzadkie i najczęściej odwracalne. Należą do nich przejściowy obrzęk, rumień, ból, dyskomfort, siniaki (po zabiegu można stosować zimne żelowe okłady, które łagodzą objawy). Wyjątkowo rzadko dochodzi do poważniejszych reakcji (np. nadwrażliwości typu opóźnionego). Po zabiegu praktycznie od razu można wrócić do zwyczajowej aktywności. Należy unikać nadmiernych ruchów mimicznych, dotykania obszaru zabiegowego, a także przegrzewania i nadmiernej ekspozycji na słońce.
Warto zaznaczyć, że efekty działania wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego są odwracalne przez zastosowanie hialuronidazy – rozpuszczalnego enzymu, który hydrolizuje kwas hialuronowy.
Zabiegi korekty brody kwasem hialuronowym wykonywane są we Wrocławiu i w Warszawie. Procedurę przeprowadzają wyłącznie lekarze:
Cena korekty brody kwasem hialuronowym uzależniona jest od rodzaju i ilości zastosowanego preparatu oraz obszaru poddanego zabiegowi. By móc dobrać najlepsze rozwiązanie do problemu i tym samym wycenić procedurę, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Zwykle kosztuje od 1300 do 2500 zł.