Broda, która względem reszty twarzy sprawia wrażenie małej lub cofnięta broda, mogą wpływać na zaburzenie proporcji twarzy optycznie ją skracając i powodując, że linia między podbródkiem a brodą pozostaje niezauważalna. W przypadku wielu osób jest to powód do kompleksów. Także ze względu na atrakcyjność ich profilu.
Nie jest prawdą, że jedynym sposobem na pozbycie się kompleksów jest poddanie się interwencji chirurgicznej. Z pomocą może przyjść także lekarz medycyny estetycznej, który po przeprowadzeniu konsultacji i omówieniu możliwych do osiągnięcia rezultatów dobierze odpowiednią metodę nieinwazyjnej korekty brody.
Przyczyną cofniętej brody najczęściej są uwarunkowania genetyczne, bowiem ten typ budowy dziedziczymy po naszych rodzicach lub dziadkach.
Zdarza się jednak, że przyczyną cofniętej brody jest wada zgryzu, której skorygowanie za pomocą aparatu ortodontycznego wpływa także na anatomię naszej twarzy.
Korekta brody może zostać wykonana z wykorzystaniem preperatów na bazie kwasu hialuronowego lub preparatu Radiesse (na bazie hydroksyapatytu wapnia).
Efekty korekty brody kwasem hialuronowym, podobnie jak efekty korekty preparatem Radiesse widoczne są od razu i wpływają na:
W przypadku kwasu hialuronowego utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Z kolei hydroksyapatyt wapnia zostaje wchłonięty przez organizm po około 3 miesiącach, jednak twarz nie wraca do stanu sprzed zabiegu, dzięki wytworzeniu nowych włókien kolagenowych, które utrzymują się w tkance nawet 2 lata.