Znamię naczyniowe, co widać na załączonym poniżej zdjęciu, zwykle ma postać zaczerwienionej, dość rozległej plamy na skórze o niejednolitej strukturze (zazwyczaj jest wypukłe).
Znamię naczyniowe typu port wine stain (PWS) to łagodne, wrodzone malformacje naczyń włosowatych występujące u około 0,3% populacji. Większość znamion naczyniowych umiejscowiona jest w eksponowanych okolicach głowy i szyi, co prowadzi do negatywnych konsekwencji natury psychicznej i społecznej. Przyczyną najczęściej są zaburzenia układu krwionośnego.
Znamiona naczyniowe (naczyniaki płaskie) stanowią jedne z najczęściej spotykanych wrodzonych malformacji, występują u ok. 40% dzieci. W wieku dorosłym bardzo często pojawiają się tzw. cherry angioma, stąd określa się je jako naczyniaki starcze. Zwykle są łagodne, niewielkie, o kolorze rubinu.
Osoby z jasnym fototypem skóry są szczególnie narażone na powstanie rumienia, który objawia się zaczerwienieniem skóry twarzy, szyi i dekoltu, któremu towarzyszy uczucie gorąca, pieczenia lub świądu. Po pewnym czasie rumień może się utrwalić. Jest to spowodowane stałym poszerzeniem naczyń krwionośnych skóry właściwej – pojawiają się tzw. teleangiektazje, czyli drobne rozszerzone naczynka widoczne przez skórę, najczęściej koloru czerwonego.
W terapiach zmian naczyniowych wykorzystuje się lasery, które działają hemoglobinę i melaninę. Liczba zabiegów zależy od zaawansowania zmian, a przebieg leczenia należy omówić z lekarzem.
Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami: