Włókniaki miękkie i twarde

Opis problemu

Włókniaki są powszechnym problemem i najczęściej nie są groźne, pomimo tego, że są to zmiany o charakterze nowotworowym. Występują w postaci charakterystycznych grudek o różowym, czerwonym bądź brunatnym zabarwieniu, zwykle na nogach, rękach, brzuchu i innych częściach ciała (w przypadku włókniaków twardych) lub na szyi, twarzy czy plecach, pod postacią charakterystycznych wypustek w cielistym kolorze (w przypadku włókniaków miękkich).

Wśród rodzajów włókniaków wyróżnia się:

 • Włókniaki twarde

Włókniaki twarde, gdy mowa o średnicy, zazwyczaj są mniejsze od włókniaków miękkich. Zmiany tego typu występują najczęściej pojedynczo, a szczególnie często pojawiają się na kończynach i nierzadko przybywa ich wraz z wiekiem. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

 • Włókniaki miękkie

wlokniak miekki

Włókniaki miękkie, jak sama nazwa wskazuje, są raczej delikatne w dotyku i mniej widoczne ze względu na to, że zwykle są w kolorze skóry. Wśród najczęściej wymienianych obszarów występowania znajdują się:

 • szyja,
 • twarz,
 • pachy,
 • kark i plecy.

Rozmiarem przewyższają często włókniaki twarde.

Wśród rodzajów włókniaków wymienia się także włókniaki w piersiach oraz włókniaki w jamie ustnej.

Na usuwanie włókniaków pacjenci decydują się zazwyczaj ze względów estetycznych, a wśród najczęściej stosowanych metod wyróżnia się m.in. chirurgiczne lub laserowe usunięcie zmiany.

Czynniki determinujące

Włókniak twardy pojawia się w wyniku:

 • urazu,
 • ukąszenia owada,
 • miejscowego stanu zapalnego,
 • golenia, jako następstwo wrastających włosków.

Z kolei włókniak miękki uznaje się za zmianę o charakterze wrodzonym. Występuje jako następstwo przebytej przez pacjenta choroby (np. Recklinghausena).

Który zabieg wybrać?

Decyzję o tym, który zabieg wybrać warto podjąć wspólnie z lekarzem. Na podstawie przeprowadzonego badania i po przeprowadzeniu konsultacji, specjalista doradzi jaka metoda w danym przypadku jest najlepsza.

Laserowe usuwanie zmian skórnych odbywa się z wykorzystaniem technologii lasera frakcyjnego CO2, który umożliwia odparowanie wody ze zmienionej chorobowo tkanki i tym samym prowadzi do uruchomienia procesu naprawczego w miejscu występowania włókniaka.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Polecane zabiegi

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *