Kurzajki / brodawki

objawy, przyczyny, usuwanie

Kurzajki to brodawki na skórze w postaci charakterystycznych, owalnych zgrubień. Przyczyną ich powstawania jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Objawy
  • Przyczyny
  • Który zabieg wybrać?

  Objawy

  Brodawki dzielą się na kilka rodzajów. Rodzaje brodawek wyróżniamy na liście poniżej:

  • Brodawki zwykłe

  Brodawki zwykłe wywoływane są przez HPV–1, 2, 4 lub 7 i występują w grupach lub jako pojedyncze wykwity o chropowatej, szorstkiej w dotyku powierzchni. Zdarza się, że są bolesne, a u osób, które ich nie leczą utrzymują się nawet do kilku lat. Warto również nadmienić, że nieleczone, mogą okazać się kłopotliwe do usunięcia. Zlokalizowane są często na dłoniach, ale to nie jedyny obszar, na którym występują. Grupą najbardziej narażoną na zarażenie się wirusem HPV–1, 2, 4 lub 7 są o osoby o osłabionym systemie immunologicznym i przeważnie młode.

  • Brodawki płaskie

  Brodawki płaskie, podobnie jak brodawki zwykłe opisywane powyżej, często pojawiają się u młodych osób, dlatego nazywa się je także młodocianymi. Wywołuje je wirus HPV–3, 10, 27 lub 28, a w ich wyglądzie charakterystyczna jest powierzchnia, która sprawia wrażenie błyszczącej. Zlokalizowane są najczęściej na rękach i przedramionach oraz twarzy. Moment ich ustępowania łatwo rozpoznać, bo stają się czerwone, by po upływie kilku dni zniknąć. Zwykle obumierają samoistnie, a ich leczenie uznaje się za mało skuteczne.

  • Brodawki stóp

  Brodawki na stopach to problem, który dotyczy wielu osób i wywoływane są wirusem HPV–1 lub HPV–2 w zależności od rodzaju. Ten pierwszy wywołuje postać głęboką – prowadzi do powstania pojedynczych brodawek o nieregularnej, grudkowatej powierzchni z ciemnymi kropkami. Brodawki głębokie bardzo często są bolesne. Drugi rodzaj to brodawka mozaikowa, którą od brodawki głębokiej odróżnia to, że zlokalizowana jest raczej na powierzchni. Brodawki tego typu występują grupowo i choć nie są dokuczliwe pod względem bólu, to mają skłonność do tego, by nawracać.

  • Brodawki płciowe

  Brodawki płciowe to inaczej mówiąc kłykciny kończyste. Wywołuje je wirus HPV–6, 11, 16 lub 18. Problem omawiamy szerzej w osobnym artykule.

  Przyczyny

  Przyczyną brodawek jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV, z którym osoba borykająca się z problemem najczęściej ma styczność poprzez kontakt z zakażonym. Do zarażenia może dojść w miejscach typu basen, salon kosmetyczny czy komunikacja miejsca, czyli wszędzie tam, gdzie na przedmiotach mogą przetrwać wirusy. Kurzajkami można zarazić się także np. poprzez uścisk dłoni. Nie oznacza to jednak, że kontakt tego typu zawsze oznacza infekcję. Jeżeli jednak dojdzie do kontaktu z wirusem, naskórek będzie uszkodzony, a układ immunologiczny osłabiony, to szansa na zainfekowanie jest zdecydowanie większa.

  W przypadku brodawek płciowych do zarażenia dochodzi podczas kontaktów płciowych.

  Który zabieg wybrać?

  W przypadku kurzajek o niewielkich rozmiarach często stosowaną metodą jest zabieg laserowy, który charakteryzuje krótszy okres rekonwalescencji, przyspieszony proces gojenia i duża skuteczność. W laseroterapii wykorzystuje się laser frakcyjny CO2, która pozwala pozbyć się uporczywych, nieestetycznych zmian.

  Brodawki wirusowe, jeśli problem jest zaawansowany, mogą również wymagać interwencji chirurgicznej i wycięcia zmiany klasyczną metodą.

  Laserowe usuwanie zmian skórnych

  Laserowe usuwanie zmian skórnych 
  Cena:od 400 zł
  Czas zabiegu:zależy od liczby usuwanych zmian, trwa od 5 do 30 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca lub znieczulenie miejscowe (ustalane indywidualnie)
  Rekonwalescencja:co najmniej 7-10 dni
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

  Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych 
  Cena:od 800 zł (+badanie histopatologiczne 80 zł za każdą zmianę)
  Czas zabiegu:15-30 minut
  Znieczulenie:miejscowe
  Reakcja:miejscowy obrzęk, lekkie zasinienie
  Rekonwalescencja:zwykle około 1-3 tygodni
  Efekty:ostateczne efekty widoczne po zagojeniu rany
  Dostępność:Warszawa

  Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!

   Polecane zabiegi

   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *