Brodawka łojotokowa

Opis problemu

Brodawka łojotokowa to najczęściej występująca, łagodna zmiana o charakterze nowotworowym, która zwykle pojawia się w obrębie tułowia.

Brodawka łojotokowa, co dobrze obrazuje powyższe zdjęcie, charakteryzuje się wypukłymi, grudkowatymi naroślami i szczelinami,w  których gromadzi się sebum i fragmenty naskórka.

Zmiany tego typu są chropowate i sprawiają wrażenie nałożonych na powierzchnię skóry. Choć ich występowanie nie wiąże się z żadnymi dokuczliwymi objawami, to zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do mechanicznego podrażnienia brodawki, która naruszona może boleć lub swędzieć.

Czynniki determinujące

Przyczyny tworzenia się brodawek łojotokowych nie są dokładnie określone, choć wiadomo, że ich powstanie nie wiąże się z obecnością żadnego wirusa, co w praktyce oznacza, że nie możemy się nimi zarazić.

Występowanie brodawek łojotokowych może być podyktowane czynnikiem genetycznym lub nadmierną ekspozycją na słońce. Okazuje się bowiem, że częściej pojawiają się one u osób nie stroniących od opalania się.

Można również przyjąć, że grupie najbardziej narażonej na ich pojawienie się znajdują się osoby dorosłe po 30. roku życia. Brodawki łojotokowe nazywa się także brodawkami starczymi ze względu na charakterystyczne mnożenie się zmian wraz z wiekiem.

Brodawki łojotokowe to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Który zabieg wybrać?

Pomimo tego, że brodawka łojotokowa to zmiana skórna o łagodnym charakterze, wszelkie wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą. Podczas takiego badania lekarz najczęściej jest w stanie odróżnić zmianę łagodną od złośliwej i zaproponować adekwatną do problemu metodę leczenia (najczęściej jest to usunięcie brodawki).

Pacjenci, u których brodawki są duże, powiększają się, swędzą, pieką, mają nierównomierny kształt czy zabarwienie, powinni niezwłocznie zgłosić się do dermatologa.

W przypadku brodawek łojotokowych proponowane przez nasze placówki leczenie polega na chirurgicznym bądź laserowym usunięciu zmian skórnych.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Polecane zabiegi

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *