Badanie lampą Wooda

Co to jest lampa Wooda?

Lampa Wooda jest tak naprawdę jedną z niewielu sprawdzonych metod do diagnostyki skóry. Wykorzystują ją dermatolodzy oraz kosmetolodzy.

Lampa Wooda została wynaleziona przez profesora fizyki eksperymentalnej Roberta Williamsa Wooda w 1903 roku na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore.  Dziś stosuje się niskociśnieniowe, wydawcze lampy produkowane techniką fluorescencyjną. Diagnostyka lampą Wooda oparta na zjawisku fluorescencji. W przypadku skóry intensywność fluorescencji nasila się dzięki absorpcji oraz odbiciu światła lampy padającego na powierzchnie skóry. Pierwszy raz lampa Wooda została zastosowana w diagnostyce medycznej w 1925 roku w celu wykrycia infekcji grzybiczej. Z upływem czasu została coraz szerzej stosowana w dermatologii oraz kosmetologii.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Wskazania

  Lampę Wooda z powodzeniem można stosować podczas każdej konsultacji oraz diagnostyki dermatologicznej i kosmetycznej skóry. Lampa pozwala na wnikliwą analizę rodzaju skóry i jej defektów.

  Należy podkreślić, że diagnostyka lampą Wooda nie służy do pełnej i ostatecznej diagnostyki chorób skórnych. Jeżeli zaobserwuje się zmiany niepokojące osobę przeprowadzającą badanie – osoba badana może być skierowana na inne badanie do dermatologa.

  Jak przygotować się do badania?

  Pacjent przed planowanym badaniem nie powinien:

  • nakładać kosmetyków z wazeliną (często stosowana w wielu rodzajach kosmetyków)
  • stosować miejscowo preparatów z kwasem salicylowym,
  • myć skóry mydłem.

  Przebieg badania

  Warunkiem poprawnego wykorzystania lampy Wooda jest przestrzeganie odpowiednich wymagań. Badanie powinno się przeprowadzać w ciemnym pomieszczeniu, osoba wykonująca badanie powinna mieć ubiór nie odbijający UV, a lampa musi być odpowiednio przygotowana. Warto również wspomnieć o tym, że odległość skóry od źródła światła powinna wynosić 10-15 cm.

  Efekty badania z wykorzystaniem lampy Wooda

  Dzięki zastosowaniu lampy możemy skutecznie dobrać odpowiedni zabieg do problemu skóry i oceniać efektywność danego zabiegu.

  Jesteśmy w stanie dokładniej obserwować zmiany skórne, ich intensywność oraz głębokość. Lampa jest przydatna również do kontroli właściwego aplikowanie kremów na skórę (np. filtry przeciwsłoneczne) oraz kontroli skuteczności peelingu chemicznego. Zwiększa kontrolę i poprawia precyzję rozprowadzania środków złuszczających (kwasów).

  Przeciwwskazania

  Nie ma przeciwwskazań do diagnostyki lampą Wooda. Badane utrudnione jest jedynie u pacjentów z ciemną karnacją, charakteryzującą się występowaniem dużej zawartości melaniny.

  Specjaliści wykonujący badanie

  Badanie wykonujemy we Wrocławiu i w Warszawie.

  Bezpłatne konsultacje przeprowadzane są przez naszych ekspertów:

  W celu umówienia się na wizytę zapraszamy do kontaktu.

  W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wiadomość *