Badanie lampą Wooda

Co to jest lampa Wooda?

Lampa Wooda jest tak naprawdę jedną z niewielu sprawdzonych metod do diagnostyki skóry. Wykorzystują ją dermatolodzy oraz kosmetolodzy.

Lampa Wooda została wynaleziona przez profesora fizyki eksperymentalnej Roberta Williamsa Wooda w 1903 roku na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore.  Dziś stosuje się niskociśnieniowe, wydawcze lampy produkowane techniką fluorescencyjną. Diagnostyka lampą Wooda oparta na zjawisku fluorescencji. W przypadku skóry intensywność fluorescencji nasila się dzięki absorpcji oraz odbiciu światła lampy padającego na powierzchnie skóry. Pierwszy raz lampa Wooda została zastosowana w diagnostyce medycznej w 1925 roku w celu wykrycia infekcji grzybiczej. Z upływem czasu została coraz szerzej stosowana w dermatologii oraz kosmetologii.

Poproś o konsultację
Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!

Wskazania

Lampę Wooda z powodzeniem można stosować podczas każdej konsultacji oraz diagnostyki dermatologicznej i kosmetycznej skóry. Lampa pozwala na wnikliwą analizę rodzaju skóry i jej defektów.

Należy podkreślić, że diagnostyka lampą Wooda nie służy do pełnej i ostatecznej diagnostyki chorób skórnych. Jeżeli zaobserwuje się zmiany niepokojące osobę przeprowadzającą badanie – osoba badana może być skierowana na inne badanie do dermatologa.

Jak przygotować się do badania?

Pacjent przed planowanym badaniem nie powinien:

  • nakładać kosmetyków z wazeliną (często stosowana w wielu rodzajach kosmetyków)
  • stosować miejscowo preparatów z kwasem salicylowym,
  • myć skóry mydłem.

Przebieg badania

Warunkiem poprawnego wykorzystania lampy Wooda jest przestrzeganie odpowiednich wymagań. Badanie powinno się przeprowadzać w ciemnym pomieszczeniu, osoba wykonująca badanie powinna mieć ubiór nie odbijający UV, a lampa musi być odpowiednio przygotowana. Warto również wspomnieć o tym, że odległość skóry od źródła światła powinna wynosić 10-15 cm.

Efekty badania z wykorzystaniem lampy Wooda

Dzięki zastosowaniu lampy możemy skutecznie dobrać odpowiedni zabieg do problemu skóry i oceniać efektywność danego zabiegu.

Jesteśmy w stanie dokładniej obserwować zmiany skórne, ich intensywność oraz głębokość. Lampa jest przydatna również do kontroli właściwego aplikowanie kremów na skórę (np. filtry przeciwsłoneczne) oraz kontroli skuteczności peelingu chemicznego. Zwiększa kontrolę i poprawia precyzję rozprowadzania środków złuszczających (kwasów).

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do diagnostyki lampą Wooda. Badane utrudnione jest jedynie u pacjentów z ciemną karnacją, charakteryzującą się występowaniem dużej zawartości melaniny.

Specjaliści wykonujący badanie

Badanie wykonujemy we Wrocławiu i w Warszawie.

Bezpłatne konsultacje przeprowadzane są przez naszych ekspertów:

W celu umówienia się na wizytę zapraszamy do kontaktu.

W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!
wsparcie
Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.
Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Przedstaw się *
Wiadomość *