chirurgia dziecięca
Problem dotyczy w dużej mierze noworodków, a przyczyną jego powstania jest niezrośnięcie pierścieni pępkowych. Na jej pojawienie się najbardziej narażone są dzieci urodzone przedwcześnie oraz te, które niewiele ważą podczas narodzin. Najczęściej przepuklina pępkowa cofa się samoistnie do 2. roku życia.
Leczenie operacyjne stosuje się głównie w przypadku przepukliny, której wielkość przekracza 2,5 cm lub takiej, które pomimo ukończenia 5. roku życia nie zniknęła.
U dzieci przepuklina uznawana jest za wadę wrodzoną. Ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej jest tym większe im mniej waży dziecko podczas narodzin. Podczas płaczu, krzyku i kaszlu przepuklina się uwypukla.
Jeżeli stwierdzi się występowanie guzka w tej okolicy, który jest miękki i zanika pod wpływem ucisku, to zaleca się zaplanowanie wizyty u chirurga dziecięcego. Stanem wymagającym pilnej interwencji lekarza jest uwięźnięcie przepukliny, której charakterystycznym objawem jest twardy, nieodprowadzalny guzek i towarzyszący mu płacz lub niepokój dziecka.
Leczenie operacyjne przepukliny kresy białej jest podobne jest do tego, które przeprowadza się w przypadku wystąpienia innych przepuklin.
Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest:
Aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat wybranego problemu kliknij link powyżej.
Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia zabiegu jest to, by w dniu operacji dziecko było zdrowe. Na dwa tygodnie przed planowaną procedurą nie powinno się szczepić dziecka, ani stosować antybiotykoterapii. Wymagane jest także przedstawienie aktualnych wyników badań morfologii i grupy krwi.
Operacje przepukliny pępkowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a czas trwania procedury wynosi ok. 30 minut. Leczenie chirurgiczne sprowadza się do wykonania niewielkich rozmiarów nacięcia, umieszczeniu worka przepuklinowego we wnętrzu jamy brzusznej i zszyciu pierścieni pępkowych.
Operacje przepukliny pachwinowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W przypadku noworodków, u których rozpozna się przepuklinę bez cech uwięźnięcia, z operacją można wstrzymać się do 3. miesiąca. Leczenie operacyjne przepukliny pachwinowej sprowadza się do wykonania nacięcia w pachwinie, wydzielenia worka przepuklinowego, przecięcia go i zszycia w miejscu wyjścia z jamy brzusznej.
Operacja przepukliny kresy białej to zabieg wykonywany się w znieczuleniu ogólnym i polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia, wprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej, a następnie zaszyciu miejsc ubytków mięśniowych.
Po zabiegu rodzice powinni zadbać o prawidłową higienę ran pooperacyjnych i zabezpieczyć je przed powstaniem zakażenia. Dokładną instrukcję z zaleceniami pozabiegowymi rodzice otrzymują od lekarza przeprowadzającego zabieg, jednak najczęściej na liście znajdują się zalecenia dotyczące:
W przypadku niemowląt należy także zadbać o to, by w okresie pozabiegowym dziecko nie płakało intensywnie i nie prężyło się do tyłu. Wystąpienie takich objawów jak zaczerwienienie, krwiak czy zgrubienie w okolicy rany pozabiegowej jest naturalne przy tego typu procedurach i nie wymaga interwencji lekarza.
Kontrola pozabiegowa powinna odbyć się po 7 dniach.
Efektem leczenia jest usunięcie przepukliny, dzięki chirurgicznemu zszyciu mięśni w miejscu powstania problemu.
Bezwzględne:
Względne
Lekarzem zajmującym się wykonywaniem zabiegów chirurgicznego leczenia przepukliny jest dr n. med. Agnieszka Burkacka, która przyjmuje pacjentów w placówce we Wrocławiu.
Cena leczenia wynosi od 2200 złotych, a ostateczny koszt podawany jest podczas osobistej konsultacji. Do całkowitego kosztu leczenia należy także doliczyć cenę znieczulenia ogólnego go zabiegu chirurgicznego – 1000 zł.
W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.
W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.