Operacja przepukliny

Na ten moment nie wykonujemy zabiegów z zakresu chirurgii dziecięcej u osób poniżej 16. roku życia.

Co to jest przepuklina i jak się ją leczy?

 • Przepuklina pępkowa występuje pod postacią miękkiego guza w okolicy pępka lub bezpośrednio w nim.

Problem dotyczy w dużej mierze noworodków, a przyczyną jego powstania jest niezrośnięcie pierścieni pępkowych. Na jej pojawienie się najbardziej narażone są dzieci urodzone przedwcześnie oraz te, które niewiele ważą podczas narodzin. Najczęściej przepuklina pępkowa cofa się samoistnie do 2. roku życia.

Leczenie operacyjne stosuje się głównie w przypadku przepukliny, której wielkość przekracza 2,5 cm lub takiej, które pomimo ukończenia 5. roku życia nie zniknęła.

 • Przepuklina pachwinowa występuje pod postacią miękkiego guza pojawiającego się w obrębie pachwiny – u dziewczynek w obszarze pomiędzy wzgórkiem łonowym, a wargą sromową większą, u chłopców na linii łączącej wzgórek łonowy i mosznę.

U dzieci przepuklina uznawana jest za wadę wrodzoną. Ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej jest tym większe im mniej waży dziecko podczas narodzin. Podczas płaczu, krzyku i kaszlu przepuklina się uwypukla.

Jeżeli stwierdzi się występowanie guzka w tej okolicy, który jest miękki i zanika pod wpływem ucisku, to zaleca się zaplanowanie wizyty u chirurga dziecięcego. Stanem wymagającym pilnej interwencji lekarza jest uwięźnięcie przepukliny, której charakterystycznym objawem jest twardy, nieodprowadzalny guzek i towarzyszący mu płacz lub niepokój dziecka.

 • Przepuklina kresy białej występuje pod postacią miękkiego guza wyczuwalnego pod palcami w miejscach szczelinowatych rozejść mięśni brzucha – jej rozpoznanie u niemowląt jest zwykle niemożliwe ze względu na ograniczony możliwości ruchowe dziecka, dlatego najczęściej problem zauważa się dopiero u dzieci w wieku przedszkolnym.

Leczenie operacyjne przepukliny kresy białej jest podobne jest do tego, które przeprowadza się w przypadku wystąpienia innych przepuklin.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Wskazania do zabiegu

  Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest:

  Aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat wybranego problemu kliknij link powyżej.

  Jak przygotować się do operacji przepukliny?

  Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia zabiegu jest to, by w dniu operacji dziecko było zdrowe. Na dwa tygodnie przed planowaną procedurą nie powinno się szczepić dziecka, ani stosować antybiotykoterapii. Wymagane jest także przedstawienie aktualnych wyników badań morfologii i grupy krwi.

  Przebieg operacyjnego leczenia przepukliny

  Operacje przepukliny pępkowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a czas trwania procedury wynosi ok. 30 minut. Leczenie chirurgiczne sprowadza się do wykonania niewielkich rozmiarów nacięcia, umieszczeniu worka przepuklinowego we wnętrzu jamy brzusznej i zszyciu pierścieni pępkowych.

  Operacje przepukliny pachwinowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W przypadku noworodków, u których rozpozna się przepuklinę bez cech uwięźnięcia, z operacją można wstrzymać się do 3. miesiąca. Leczenie operacyjne przepukliny pachwinowej sprowadza się do wykonania nacięcia w pachwinie, wydzielenia worka przepuklinowego, przecięcia go i zszycia w miejscu wyjścia z jamy brzusznej.

  Operacja przepukliny kresy białej to zabieg wykonywany się w znieczuleniu ogólnym i polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia, wprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej, a następnie zaszyciu miejsc ubytków mięśniowych.

  Zalecenia po operacji

  Po zabiegu rodzice powinni zadbać o prawidłową higienę ran pooperacyjnych i zabezpieczyć je przed powstaniem zakażenia. Dokładną instrukcję z zaleceniami pozabiegowymi rodzice otrzymują od lekarza przeprowadzającego zabieg, jednak najczęściej na liście znajdują się zalecenia dotyczące:

  • podawania przeciwbólowych leków zaleconych przez lekarza,
  • zastosowania lekkiej diety, aby uniknąć zaparć w okresie pooperacyjnym,
  • ograniczenia aktywności w pierwszych dniach po operacji,
  • obserwowania procesu gojenia celem podjęcia odpowiednich działań w przypadku wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości.

  W przypadku niemowląt należy także zadbać o to, by w okresie pozabiegowym dziecko nie płakało intensywnie i nie prężyło się do tyłu. Wystąpienie takich objawów jak zaczerwienienie, krwiak czy zgrubienie w okolicy rany pozabiegowej jest naturalne przy tego typu procedurach i nie wymaga interwencji lekarza.

  Kontrola pozabiegowa powinna odbyć się po 7 dniach.

  Efekty leczenia

  Efektem leczenia jest usunięcie przepukliny, dzięki chirurgicznemu zszyciu mięśni w miejscu powstania problemu.

  Przeciwwskazania do leczenia

  Bezwzględne:

  • Aktywne infekcje
  • Niewydolność krążeniowo – oddechowa
  • Poważne schorzenia wątroby
  • Ciężkie zaburzenia funkcji nerek
  • Choroby układowe
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Choroby nowotworowe, radio i chemioterapia
  • Epilepsja i inne schorzenia neurologiczne
  • Leczenie antybiotykami

  Względne

  • Cukrzyca
  • Ogólny zły stan zdrowia np. przeziębienie, grypa, biegunka
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu
  • Złe wyniki badań
  • Stan po przebytych operacjach urologicznych

  Lekarze wykonujący zabieg i cena operacji

  Lekarzem zajmującym się wykonywaniem zabiegów chirurgicznego leczenia przepukliny jest dr n. med. Agnieszka Burkacka, która przyjmuje pacjentów w placówce we Wrocławiu.

  Cena leczenia wynosi od 2200 złotych, a ostateczny koszt podawany jest podczas osobistej konsultacji. Do całkowitego kosztu leczenia należy także doliczyć cenę znieczulenia ogólnego go zabiegu chirurgicznego – 1000 zł.

  Na ten moment nie wykonujemy zabiegów z zakresu chirurgii dziecięcej u osób poniżej 16. roku życia.

  W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wiadomość *