Wodniak jądra i powrózka nasiennego

Opis problemu:

Wodniak jądra to schorzenie dość często występujące u niemowląt. Ma postać niebolesnego guza położonego w okolicy pachwinowej. Przyczyną występowania wodniaka jądra jest gromadzenie się płynu w przetrwałym wyrostku pochwowym otrzewnej. Jego rozpoznanie zwykle możliwe jest na podstawie klinicznego obrazu pacjenta.

wodniak jądra

Zdarza się, że postawa wyczekująca pozwala uniknąć leczenia operacyjnego u dzieci. Wiele jednak zależy od wieku pacjenta i objawów towarzyszących schorzeniu.

Za podobną patologię uznaje się wodniak powrózka nasiennego, w którym wyrostek pochwowy otrzewnej zamyka się (zarówno dystalnie, jak i proksymalnie), tym samym tworząc torbiel w przebiegu naczyń jądrowych i nasieniowodu.

Wodniaki dzielą się na wrodzone i nabyte oraz komunikujące i niekomunikujące.

Wrodzony komunikujący wodniak jądra – powstaje, gdy wyrostek pochwowy otrzewnej się nie zamknie. Charakteryzuje się tym, że zostaje zachowana możliwość przepływu płynu z jamy otrzewnej do moszny, co oznacza, że objętość wodniaka może ulegać zmianie w zależności od pory dnia lub wysiłku fizycznego.

Niekomunikujący wodniak jądra – powstaje z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, choć nie wyklucza się, że może mieć związek z niezrośniętym bądź wąskim i klinicznie niemym wyrostkiem pochwowym otrzewnej. Charakteryzuje się tym, że jego wymiary nie ulegają zmianom. Niekomunikujące wodniaki można podzielić na trzy grupy:

 • wodniak pochwowy lub mosznowy – jego powstanie wiąże się ze ścisłym zrośnięciem w części proksymalnej wyrostka pochwowego otrzewnej i gromadzeniem płynu w osłonce pochwowej jądra,
 • wodniak wieku niemowlęcego – pojawia się w sytuacji, gdy proksymalna część wyrostka pochwowego otrzewnej zamknie się i tym samym doprowadzi do utworzenia worka wodniaka przez dystalną część przetrwałego wyrostka pochwowego wraz osłonkami jądra,
 • wodniak powrózka nasiennego – powstaje podczas zarośnięcia przetrwałego wyrostka otrzewnej zarówno proksymalnie, jak i dystalnie, które prowadzi do utworzenia izolowanej torbieli.

Czynniki determinujące:

Choć przyczyna powstawania wodniaków pozostaje nieznana, to wśród czynników ryzyka wymienia się:

 • uwarunkowania genetyczne i rodzinne występowanie schorzenia,
 • wcześniactwo,
 • małą masę urodzeniową,
 • wnętrostwo (niezstąpienie jąder),
 • spodziectwo,
 • wierzchniactwo,
 • wynicowanie pęcherza moczowego.

Wodniak pozostaje w ścisłym związku ze zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej. Uznaje się również, że wodobrzusze, wytrzewienie i przepuklina sznura pępowinowego mogą prowadzić do wystąpienia tej wady.

 

Niniejszy tekst powstał na podstawie artykułu:

Aktualne postępowanie w wodniakach jąder u niemowląt i dzieci starszych, którego autorami są dr n. med. Agnieszka Burkacka i dr hab. n. med. Tomasz Koszutski z Oddziału Chirurgii i Urologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Proponowane zabiegi:

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *