Szczelina odbytu (objawy)

Opis problemu

Szczelina odbytu to druga po hemoroidach najczęściej występująca choroba końcowego odcinka układu pokarmowego. Jest to długie, wąskie i płytkie pęknięcie błony śluzowej zlokalizowane na odcinku od brzegu odbytu do linii grzebieniastej. Najczęstszą przyczyną powstawania rany jest ograniczona możliwość rozciągnięcia się błony śluzowej odbytu spowodowana jej przewlekłym niedokrwieniem. W wyniku parcia może dojść do rozerwania tkanki i powstania świeżej rany zwanej ostrą szczeliną odbytu. Jeśli nie zostanie ona w porę wyleczona może dojść do przewlekłej szczeliny odbytu i zgrubienia fałdu skóry (tzw. guzek wartowniczy).

Choroba ta jest bolesna i stanowi duży dyskomfort dla pacjentów, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie leczenia, by jak najszybciej doprowadzić do wyleczenia się rany. Choroba objawia się przede wszystkim bólem w okolicy odbytu, który pojawia się najczęściej po wypróżnieniu i utrzymuje się przez jakiś czas po nim. Ból ten jest ostry, piekący i opisywany często przez pacjentów jako silny, zmuszający chorego do sięgnięcia po środki przeciwbólowe.

Kolejnym objawem są występujące krwawienia z odbytu najczęściej również w trakcie wypróżniania. Chorzy często skarżą się silne parcia na stolec, świąd i pieczenie. Badanie proktologiczne i wdrożona odpowiednia diagnostyka pozwoli choremu na szybkie pozbycie się problemu i dobranie właściwej terapii. Z uwagi na duży dyskomfort chorego warto podjąć jak najszybciej odpowiednie leczenie by skrócić dolegliwości i przywrócić komfort życia.

Który zabieg wybrać?

Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Polecane zabiegi

  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *