Przepuklina kresy białej, podobnie jak pozostałe rodzaje przepuklin, jest typem miękkiego guzka, który można wyczuć palcami, gdy dochodzi do powstania szczelinowatych rozejść mięśni brzucha.
Szacuje się, że przepuklina kresy białej to problem, który może dotyczyć nawet 10% ludzi w średnim wieku (częściej mężczyzn). I nawet aktywny tryb życia nie zawsze uchroni nas przed problemem doskwierającym także sportowcom.
Linia biała, bo tak nazywa się również kresę białą, to miejsce znajdujące się na połączeniu mięśni zlokalizowanych po dwóch stronach brzucha – linia łącząca mostek i spojenie łonowe, którą tworzą włókna ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych.
Charakterystyczne dla przepukliny kresy białej jest to, że w początkowym stadium jej objawy są łatwe do przeoczenia. Może pojawiać się wyczuwalny pod skórą guzek i delikatny ból w nadbrzuszu czy w okolicy pępka, nasilający się szczególnie podczas silnego parcia na stolec, kaszlu czy intensywnego uprawiania sportu.
Zdarza się, że przepuklina kresy białej mylona jest z innymi chorobami, ze względu na podobieństwo jej objawów do symptomów innych chorób. Jednak w wielu przypadkach jej rozpoznanie możliwe jest już w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej dzięki badaniu palpacyjnemu, które pozwala namierzyć drobne uwypuklenia wzdłuż linii białej.
Istnienia problemu nie należy ignorować, bo podobnie jak w przypadku przepukliny pępkowej czy przepukliny pachwinowej, można doprowadzić do jej uwięźnięcia. Leczenie operacyjne warto przeprowadzić tak szybko jak to możliwe.
Etiologia problemu nie jest jeszcze dokładnie znana, ale do powstania przepukliny kresy białej mogą prowadzić urazy, nieprawidłowości w procesie metabolizowania kolagenu czy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.
W związku z powyższym do przyczyn przepukliny kresy białej zaliczamy: