Przepuklina kresy białej

Opis problemu:

Przepuklina kresy białej, podobnie jak pozostałe rodzaje przepuklin, jest typem miękkiego guzka, który można wyczuć palcami, gdy dochodzi do powstania szczelinowatych rozejść mięśni brzucha.

Szacuje się, że przepuklina kresy białej to problem, który może dotyczyć nawet 10% ludzi w średnim wieku (częściej mężczyzn). I nawet aktywny tryb życia nie zawsze uchroni nas przed problemem doskwierającym także sportowcom.

Linia biała, bo tak nazywa się również kresę białą, to miejsce znajdujące się na połączeniu mięśni zlokalizowanych po dwóch stronach brzucha – linia łącząca mostek i spojenie łonowe, którą tworzą włókna ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych.

Charakterystyczne dla przepukliny kresy białej jest to, że w początkowym stadium jej objawy są łatwe do przeoczenia. Może pojawiać się wyczuwalny pod skórą guzek i delikatny ból w nadbrzuszu czy w okolicy pępka, nasilający się szczególnie podczas silnego parcia na stolec, kaszlu czy intensywnego uprawiania sportu.

Zdarza się, że przepuklina kresy białej mylona jest z innymi chorobami, ze względu na podobieństwo jej objawów do symptomów innych chorób. Jednak w wielu przypadkach jej rozpoznanie możliwe jest już w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej dzięki badaniu palpacyjnemu, które pozwala namierzyć drobne uwypuklenia wzdłuż linii białej.

Istnienia problemu nie należy ignorować, bo podobnie jak w przypadku przepukliny pępkowej czy przepukliny pachwinowej, można doprowadzić do jej uwięźnięcia. Leczenie operacyjne warto przeprowadzić tak szybko jak to możliwe.

Czynniki ryzyka:

Etiologia problemu nie jest jeszcze dokładnie znana, ale do powstania przepukliny kresy białej mogą prowadzić urazy, nieprawidłowości w procesie metabolizowania kolagenu czy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

W związku z powyższym do przyczyn przepukliny kresy białej zaliczamy:

 • dolegliwości lub choroby, które doprowadzają do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, czyli kaszel, płacz, zaparcia,
 • zaburzenia procesu metabolizowania białka fibrylarnego (kolagenu)
 • osłabienie powięzi poprzecznej lub zwiększenie naporu na powięź.

 

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  wsparcie
  Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

   Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
   Przedstaw się *
   Wiadomość *