Leczenie hemoroidów falą radiową

(EVRF)

Na czym polega leczenie hemoroidów falą radiową?

Metoda ablacji hemoroidów falą radiową o wysokiej częstotliwości (EVRF), określana również jako koagulacja bipolarna falami radiowymi, umożliwia w sposób bezpieczny i w pełni tolerowany przez pacjenta usunąć lub znacznie zredukować objętość powiększonych hemoroidów.

Zabieg ten polega na zablokowaniu przepływu krwi przez powiększony hemoroid. W trakcie procedury proktolog wprowadza specjalną sondę emitującą fale radiowe do tkanki podśluzówkowej guzka i wywołuje podgrzanie naczyniowych splotów hemoroidalnych. Naczynia zostają zamknięte a w miejscu hemoroidu powstaje blizna.

Zabieg cieszy się ogromną skutecznością. W odróżnieniu od metod tradycyjnych, jest małoinwazyjny, nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego, a tuż po jego wykonaniu pacjent może bezpiecznie opuścić gabinet.

hemoroidy leczenie

Wskazania do zabiegu

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do leczenia hemoroidów falą radiową jest szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Głównym badaniem, które pozwala zdiagnozować chorobę hemoroidalną jest badanie przy pomocy anoskopu. Na podstawie uzyskanych wyników jesteśmy w stanie zalecić konkretną metodę leczenia. Warto podkreślić, że metoda ta znajduje szczególne zastosowanie w przypadku hemoroidów II oraz III stopnia.

Jak przygotować się do zabiegu

 • Należy zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza przekazanych podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu
 • Dzień przed zabiegiem warto zastosować lekkostrawną dietę
 • Na 8 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania pokarmów stałych a na 4 godziny przed również i płynów
 • Należy poinformować lekarza o wszelkich zażywanych lekach i preparatach dostępnych bez recepty

Przebieg leczenia hemoroidów falą radiową

Cała procedura trwa około 20 minut. Pacjent układa się w pozycji kolankowo-łokciowej lub w pozycji leżącej na lewym boku. Po wprowadzeniu anoskopu do kanału odbytu w okolicę hemoroidu wstrzykiwany jest roztwór lidokainy. Następnie za pomocą specjalnej, podłużnej sondy emitującej na swoim końcu fale radiowe tkanka hemoroidu jest koagulowana. Pacjent może  odczuwać ciepło na tym etapie zabiegu, dlatego w trosce o jego komfort, jednocześnie używa się chłodzących gazików. W zależności od potrzeb koaguluje się powierzchnię hemoroidu bądź naczynia w jego wnętrzu lub oba na raz. Na skutek działania wysokiej temperatury tkanka wewnątrz hemoroidu zostaje podgrzana i hemoroid kurczy się.

W kilka tygodni po zabiegu dochodzi do całkowitego obumarcia tkanek hemoroidu i powstania w tym miejscu blizny, która zapobiega powstaniu nowych zmian w tym miejscu oraz zastępuje osłabioną błonę śluzową, co skutkuje zapobieganiu nawrotu choroby.

Zazwyczaj wykonuje się zabieg na jednym, największym hemoroidzie. W niektórych przypadkach można wykonać zabieg na 2 lub 3 hemoroidach na raz. Zwykle wymagane jest przeprowadzenie trzech zabiegów u jednego pacjenta z zachowaniem 6 tygodniowego odstępu czasu.

Po zabiegu pacjent może powrócić do normalnych aktywności pod warunkiem zastosowania się do zaleceń lekarskich.

Zalecenia po zabiegu

Procedura leczenia hemoroidów falą radiową jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez pacjenta i nie wymaga szczególnego postępowania pozabiegowego. Zalecana jest jedynie wstrzemięźliwość seksualna w trakcie terapii oraz procesu gojenia oraz zachowanie właściwej higieny miejsca poddawanego zabiegowi. Rutynowo pacjent otrzymuje receptę na leki przeciwbólowe oraz instrukcję pisemną co do postępowania po zabiegu – unikanie zaparć, dokładna higiena, odpowiednia dieta.

Efekty leczenia hemoroidów falą radiową

Obserwujemy bardzo dobre rezultaty leczenia. Według badań całkowita remisja choroby po zastosowaniu tej metody występuje w 67% po 6 miesiącach. Częstość nawrotu choroby po przeprowadzonym zabiegu wynosi 14%.

Przeciwwskazania

Bezwzględne:

 • Stan zapalny kanału odbytu lub odbytnicy
 • IV stopień żylaków
 • Przyjmowanie antykoagulantów
 • Ostra szczelina odbytu
 • Leczenie immunosupresyjne

Względne:

 • Cukrzyca
 • Choroby układu krążenia
 • Aktywna choroba nowotworowa

Cena leczenia

Cena leczenia hemoroidów falą radiową uzależniona jest od stopnia zaawansowania problemu. Zwykle koszt zabiegu na jeden guzek rozpoczyna się od 800 zł.

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki proktologicznej zleconej przez proktologa. Specjalistą, proktologiem zajmującym się leczeniem hemoroidów w naszej placówce jest dr Bogumił Bednorz.

Zabiegi leczenia hemoroidów falą radiową wykonywane są we Wrocławiu.

Pacjentów zainteresowanych konsultacją u proktologa zachęcamy do kontaktu.

Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!

Alternatywne metody leczenia hemoroidów

wsparcie
Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.
Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Przedstaw się *
Wiadomość *