Chirurgia plastyczna: korekcja kształtu uszu | Warszawa | Ars Estetica - Wrocław i Warszawa

Korekcja uszu

Opis technologii

Jedyną skuteczną metodą leczenia odstających małżowin usznych jest operacja. Polega ona na przemodelowaniu chrząstki małżowiny. W zależności od problemu lekarz indywidualnie dobiera metodę. Zabieg jest stosunkowo krótki i nie wymaga hospitalizacji. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może opuścić klinikę.

Wskazania

  • odstające bądź nierówne małżowiny uszne

Jak przygotować się do zabiegu

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem specjalistą, którego zadaniem jest wykluczenie wszystkich przeciwwskazań.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie

Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przez cały czas jest przytomny, ale nie czuje bólu. Przed zabiegiem ale już na stole operacyjnym, na małżowinach malowany jest zarys linii wzdłuż których prowadzone będą cięcia. W tej okolicy podawane są następnie zastrzyki bardzo cienką igiełką. Czuć jest jedynie pierwsze ukłucie. Wszystkie następne odbywają się już w znieczulonej skórze. Mniejsze dzieci, mimo braku dolegliwości źle znoszą operacje przy zachowanej świadomości. Stąd w wypadku maluchów wykorzystywane bywa znieczulenie ogólne. Szwy po zabiegu wyjmuje się po kilku dniach.

Gojenie

Jeszcze na stole operacyjnym zakładany jest opatrunek. Obejmuje małżowiny i całą głowę. W pierwszych dniach uszy mogą trochę boleć. Dolegliwości znikają po leku przeciwbólowym (Paracetamol, APAP, Panadol lub Saridon), który dostać można w każdej aptece. Osoby bardziej wrażliwe mogą dostać w gabinecie receptę na środki o nieco silniejszym działaniu, choć zwykle nie jest to konieczne. Jeśli ból jest szczególnie silny należy zawiadomić swojego lekarza.

Opatrunek zmienia się po dwóch dniach. Po tygodniu zdejmowany jest całkowicie razem ze szwami. Obrzęk lub krwiaki powinny już w tym okresie być mniej widoczne. Uszy pozostaną jednak nieznacznie obrzęknięte i tkliwe przez kilkanaście następnych dni. Pozostająca po operacji blizna schowana jest w bruździe między uchem a czaszką.

Efekty

Efekt operacji utrzymuje się do końca życia, pod warunkiem unikania silniejszych urazów w początkowym okresie po leczeniu.

Przeciwwskazania

  • Zaburzenia krzepliwości
  • Nieuregulowane ciśnienie tętnicze
  • Infekcje okolicy zabiegowej

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013