Intimalase

Laserowe obkurczanie pochwy

Zobacz film

Opis technologii

Intimalase to pierwszy bezinwazyjny zabieg laserowego obkurczania pochwy. Stanowi alternatywę do inwazyjnych, wymagających zwykle długiej rekonwalescencji oraz obciążonych ryzykiem powikłań zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Pomimo, że na rynku dostępnych jest wiele zabiegów umożliwiających leczenie rozluźnienia mięśni pochwy począwszy od metod behawioralnych (ćwiczenia mięśni Kegla), poprzez terapie farmakologiczne (kuracje hormonalne, kremy i spraye poprawiające elastyczność) na zabiegach chirurgicznych kończąc, żadne nie są tak skuteczne i dodatkowo bezpieczne jak Intimalase.

Nieablacyjna procedura poprawiająca elastyczność pochwy, wykorzystuje laser Er:Yag i opiera się na fototermicznej interakcji pomiędzy laserem a błoną śluzową tkanki. Ściśle kontrolowana wiązka lasera VSP dostarczana do kanału pochwy oraz obszaru wejścia do pochwy powoduje ogrzanie tkanki i zawartego w niej kolagenu. Podgrzanie kolagenu powoduje jego natychmiastowe skurczenie się, co z kolei sprawia, że włókna robią się krótsze i grubsze, a to w konsekwencji prowadzi do kurczenia i zmniejszania się naświetlanej tkanki. Poza chwilowym skurczeniem się kolagenu i tkanki, rozpoczynają się procesy remodelowania kolagenu i neokolagenezy i pod koniec tych właśnie procesów leczona tkanka jest wzbogacona w nowy kolagen i wydaje się młodsza, bardziej napięta i bardziej elastyczna, co tym samym oznacza zmniejszenie wiotkości pochwy oraz niwelowania skutków zespołu rozluźnienia pochwy.

Wskazania

Luźność pochwy, pojawiająca się w okresie menopauzy lub wywołana porodem, powodująca utratę satysfakcji ze współżycia – mniejsze doznania lub ich brak podczas współżycia.

Jak przygotować się do zabiegu

 • aktualny wynik cytologii
 • badanie ogólne moczu
 • stan narządu rodnego bez patologii

Przebieg zabiegu

Zabieg Intimalase składa się z dwóch faz. Pierwszym elementem jest naświetlanie kanału pochwy na jego całej długości przy użyciu specjalnego wziernika laserowego oraz adaptera wysyłającego okrężną wiązkę. Dzięki zastosowaniu tych akcesoriów możliwe jest szybkie i łatwe naświetlanie kanału pochwy na całym jego obwodzie. W każdym naświetlanym miejscu aplikowana jest energia 90J w ramach specjalnej sekwencji, która powoduje wytworzenie nieablacyjnego, dokładnie kontrolowanego, wyłącznie termalnego wpływu na ściany pochwy, który wywołuje natychmiastowe kurczenie się tkanki oraz inicjuje remodelowanie kolagenu oraz nową syntezę kolagenu w błonie śluzowej pochwy. Druga faza również polega na naświetlaniu wejścia do pochwy ale także jej przedsionka. Do tej procedury konieczna jest głowica emitująca wiązkę na wprost. Energia dostarczana jest podobnie jak w przypadku fazy pierwszej. Procedura nie wymaga zastosowania znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może powrócić do normalnej aktywności. Czas trwania zabiegu wynosi od 30 – 60 minut.

Zalecenia po zabiegu:

 • powstrzymanie się od aktywności seksualnej przez miesiąc
 • stosowanie żelu z estrogenami dwa razy w tygodniu przez miesiąc
 • wizyta kontrolna po dwóch miesiącach

Efekty

Tkanki stają się bardziej napięte i elastyczne, zmniejsza się obwód pochwy (jest ciaśniejsza), polepszają się doznania seksualne, znacznie poprawia się jakość i komfort życia kobiety.

Zabieg jest w stanie skutecznie poprawić elastyczność pochwy, jednakże zmiany fizjologiczne to tylko jeden z kilku elementów całościowego obrazu zaburzeń współżycia kobiet.

Przeciwwskazania

 • ciąża i okres laktacji
 • przyjmowanie leków wrażliwych na promieniowanie
 • uszkodzenie oraz/lub aktywna infekcja w leczonym obszarze
 • niezdiagnozowane krwawienie pochwowe
 • aktywna menstruacja
 • porfiria
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe
 • rozpoznany, podejrzewany lub występujący w przeszłości rak piersi
 • przebyta lub czynna choroba zakrzepowo – zatorowa

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013