Skleroterapia

Zobacz film

Opis technologii

Skleroterapia polega na dostarczeniu do światła żyły środka obliterującego, który spowoduje jej zamknięcie. Innymi słowy jest to zaplanowane i wybiórcze wstrzykiwanie do żylaków / żył siatkowatych / pajączków naczyniowych substancji, która wywołuje w nich uszkodzenie śródbłonka.

Istnieją różne techniki podawania leku obliterującego. Dobór techniki zależy od lokalizacji i wielkości żylaków.

Skleroterapia środkiem obliterującym w formie „pianki” – polega na wstrzyknięciu do wnętrza żylaka spienionego środka farmakologicznego. Pianę uzyskuje się metodą Tessariego. Spieniona postać leku skuteczniej przylega do ścian naczyń dzięki czemu skleroterapia może być wykonywany w przypadku większych żylaków.

Skleroterapia środkiem obliterującym w formie roztworu – drobne żyłki tzw. teleangiektazje obliteruje się środkiem w formie roztworu. Wkłucia wykonywane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych.

Wskazania

Zabieg skleroterapii doskonale sprawdza się w przypadku teleangiektazji, wenulektazji (pajączki naczyniowe) i żył siatkowatych. W niektórych przypadkach metoda skleroterapii piankowej pod kontrolą USG może być stosowana do leczenia dużych żylaków kończyn dolnych.

Skleroterapię często stosuje się w połączeniu z innymi technikami, np. leczeniem laserowym lub miniflebektomią. Taka strategia postępowania pozwala nam osiągnąć doskonałe efekty lecznicze i kosmetyczne w stosunkowo krótkim czasie. Sam zabieg skleroterapii nie jest jednorazowy. Zwykle potrzeba około 3-5 sesji zabiegowych aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy.

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do jakiegokolwiek leczenia jest szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Głównym badaniem, które ocenia nam funkcje układu żylnego, wykrywa obecność żylaków i bada funkcje zastawek w układzie żylnym jest badanie ultrasonograficzne z dodatkowym badaniem przepływu w naczyniach tzw. badania podwójnego obrazowania – Duplex Doppler. Na podstawie uzyskanych wyników jesteśmy w stanie zalecić konkretną metodę leczenia.

Jak przygotować się do zabiegu

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem skleroterapii wskazane jest przyjmowanie Rutinoscorbin, w celu wzmocnienia ścian żył.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedza diagnostyka. Najczęściej wykonywane jest badanie ultrasonograficzne z dodatkowym badaniem przepływu w naczyniach – Duplex Doppler. Na podstawie uzyskanych wyników opracowuje się konkretną metodę obliteracji.

Po pełnej diagnostyce lekarz oznacza żyły zasilające żylaki tzw. „punkty kontrolne”. Podanie leku w tych punktach pozwala ograniczyć ilość środka obliterującego. Po wyznaczeniu miejsc wkłuć do żyły wprowadzana jest substancja zamykająca ściany naczyń. Za sprawą specjalnych okularów kontrastujących bądź oświetlacza naczyniowego wstrzyknięcie środka farmakologicznego jest bardzo precyzyjne.

Ostatnim etapem zabiegu jest kompresoterapia – czyli założenie opatrunku uciskowego w postaci bandaża lub rajstop uciskowych o określonej kompresji.

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i najczęściej trwa od 20-30 min.

Postepowanie po zabiegu:

 • zaleca się 30 min spacer w celu przywrócenia właściwego krążenia w nogach
 • bezpośrednio po zabiegu skleroterapii konieczne jest założenie wyrobów uciskowych (bandaż, rajstopy uciskowe), które nosić należy od 2 do 7 dni. W przypadku dolegliwości bólowych należy stosować zimne okłady oraz paracetamol.

Po zabiegu skleroterapii pacjent zachowuje pełną sprawność i aktywność ruchową. Nie ma potrzeby hospitalizacji.

Skleroterapia przeprowadzana jest w klinikach Ars Estetica we Wrocławiu i w Warszawie.

Efekty

W zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie zabiegu skleroterapii pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty medyczne.

Przeciwwskazania

 • niedokrwienie kończyn dolnych
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe
 • nadwrażliwość na etoksysklerol
 • zatorowość płucna
 • stan zapalny skóry w obrębie miejsca wykonywania skleroterapii
 • ciężkie choroby układowe
 • świeża opalenizna

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013